Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Konferencja klimatyczna COP24 w Polsce. Będzie więcej pieniędzy na organizację

Konferencja klimatyczna COP24 w Polsce. Będzie więcej pieniędzy na organizację

Konferencja klimatyczna zostanie zorganizowana pod koniec roku w Katowicach Fot. Shutterstock/Evgenia Bolyukh
Konferencja klimatyczna zostanie zorganizowana pod koniec roku w Katowicach

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dotyczącej organizacji konferencji klimatycznej w Polsce. Na wydarzenie będzie więcej pieniędzy, a służby, które będą ją ochraniać, dostaną wypłatę za nadgodziny.

Konferencja COP24 odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia 2018 r. Według przyjętej nowelizacji z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na konferencję 221 mln zł. To o 92 mln więcej niż planowano wcześniej.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na dofinansowanie organizacji Konferencji COP24 i wykonywanie zadań związanych z pełnieniem przez Polskę funkcji Prezydencji Konferencji Stron.

"Wzrost wydatków wynika m.in. ze zwiększonej liczby delegatów, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu, kosztów zapewnienia odpowiedniego transportu uczestnikom, kosztów dodatkowego zatrudnienia w związku z organizacją tego przedsięwzięcia, a także wydatków związanych z aktywnością Prezydenta COP24" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Czytaj też: PiS będzie walczył z mafiami śmieciowymi. Nowe prawo przyjęte przez Sejm

Na podstawie ustawy zostanie też powołany przez premiera pełnomocnik rządu do spraw Prezydencji Konferencji Stron. Będzie on sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i wejdzie do zespołu ds. organizacji Konferencji COP24. Wejdzie do niego także marszałek województwa śląskiego jako podmiot zarządzający regionalnym transportem kolejowym.

Pełnomocnik będzie wykonywał m.in. zadania związane z pełnieniem przez Polskę funkcji Prezydencji Konferencji Stron, w tym przewodniczył negocjacjom prowadzonym przez strony Konwencji Klimatycznej, Protokołu z Kioto i Porozumienia Paryskiego. Przy wykonywaniu tych zadań pełnomocnik będzie współpracował z organami administracji rządowej, a wsparcie organizacyjne i finansowe zapewni mu minister środowiska. Misja pełnomocnika skończy się 31 grudnia 2019 r. - czytamy w rządowym komunikacie.

Powołany też zostanie specjalny wysłannik ministra spraw zagranicznych do spraw klimatu, który na wniosek pełnomocnika będzie wspierał go w realizacji zadań. Z kolei minister środowiska będzie prowadził negocjacje w sprawach objętych Konwencją Klimatyczną, Protokołem z Kioto i Porozumieniem Paryskim. Jego zadaniem będzie też zlecanie analiz i ocen na potrzeby tych negocjacji.

Zobacz też: Wiceminister zapowiada nowe przepisy. Powstaną definicje "piramidy finansowej" i "wielkiej afery gospoda


Większość pieniędzy na organizację imprezy trafi do Ministerstwa Środowiska, które będzie miało za zadanie przede wszystkim zapewnienie obsługi logistyczno-technicznej konferencji.

Część środków z NFOŚiGW trafi też do ministra spraw wewnętrznych i administracji, który podzieli je między podległe sobie służby.

Nowelizacja wprowadza przepisy, które umożliwią wypłatę funkcjonariuszom policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej ekwiwalentu pieniężnego za pełnienie służby w czasie przekraczającym ustawowo określoną normę czasu.

Obecne przepisy nie przewidywały wypłaty takiego ekwiwalentu.

Nowe rozwiązania wejdą w życie z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Na początku lipca Mateusz Morawiecki powołał Michała Kurtykę na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska. Kurtyka pełni funkcję pełnomocnika ds. prezydencji COP 24 od 27 kwietnia 2018 r.

Czytaj więcej: Premier powołuje nowego przewodniczącego konferencji klimatycznej. Szyszko nie zamierza ustępować

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
drqwqq
2018-07-11 18:39
To oszustwa przedwyborcze PiSu. Kaczyński i jego akty okarżenia sa tyle warte co Komisja Macierewicza.
Józef
2018-07-11 17:44
Czy polski rząd za 221 mln funduje sobie lepszy PR w na świecie?
CNNN
2018-07-11 17:43
W czasie neardeltalczykow , pod koniec ich isnienia ich i ich zaglady klimat dramatycznie zmienil sie na suchy w ciagu zaledwie 10 lat . Przypuszczam , ze to wsutek zbyt intensywnych ognisk palonych przez Neardeltalczykow . Dlatego wygineli . Przez ogniska
Pokaż wszystkie komentarze (7)