Notowania

Konferencja klimatyczna COP24 w Polsce. Będzie więcej pieniędzy na organizację

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dotyczącej organizacji konferencji klimatycznej w Polsce. Na wydarzenie będzie więcej pieniędzy, a służby, które będą ją ochraniać, dostaną wypłatę za nadgodziny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/Evgenia Bolyukh)
Konferencja klimatyczna zostanie zorganizowana pod koniec roku w Katowicach

Konferencja COP24 odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia 2018 r. Według przyjętej nowelizacji z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na konferencję 221 mln zł. To o 92 mln więcej niż planowano wcześniej.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na dofinansowanie organizacji Konferencji COP24 i wykonywanie zadań związanych z pełnieniem przez Polskę funkcji Prezydencji Konferencji Stron.

"Wzrost wydatków wynika m.in. ze zwiększonej liczby delegatów, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu, kosztów zapewnienia odpowiedniego transportu uczestnikom, kosztów dodatkowego zatrudnienia w związku z organizacją tego przedsięwzięcia, a także wydatków związanych z aktywnością Prezydenta COP24" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Na podstawie ustawy zostanie też powołany przez premiera pełnomocnik rządu do spraw Prezydencji Konferencji Stron. Będzie on sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i wejdzie do zespołu ds. organizacji Konferencji COP24. Wejdzie do niego także marszałek województwa śląskiego jako podmiot zarządzający regionalnym transportem kolejowym.

Pełnomocnik będzie wykonywał m.in. zadania związane z pełnieniem przez Polskę funkcji Prezydencji Konferencji Stron, w tym przewodniczył negocjacjom prowadzonym przez strony Konwencji Klimatycznej, Protokołu z Kioto i Porozumienia Paryskiego. Przy wykonywaniu tych zadań pełnomocnik będzie współpracował z organami administracji rządowej, a wsparcie organizacyjne i finansowe zapewni mu minister środowiska. Misja pełnomocnika skończy się 31 grudnia 2019 r. - czytamy w rządowym komunikacie.

Powołany też zostanie specjalny wysłannik ministra spraw zagranicznych do spraw klimatu, który na wniosek pełnomocnika będzie wspierał go w realizacji zadań. Z kolei minister środowiska będzie prowadził negocjacje w sprawach objętych Konwencją Klimatyczną, Protokołem z Kioto i Porozumieniem Paryskim. Jego zadaniem będzie też zlecanie analiz i ocen na potrzeby tych negocjacji.

Zobacz też: Wiceminister zapowiada nowe przepisy. Powstaną definicje "piramidy finansowej" i "wielkiej afery gospoda

Większość pieniędzy na organizację imprezy trafi do Ministerstwa Środowiska, które będzie miało za zadanie przede wszystkim zapewnienie obsługi logistyczno-technicznej konferencji.

Część środków z NFOŚiGW trafi też do ministra spraw wewnętrznych i administracji, który podzieli je między podległe sobie służby.

Nowelizacja wprowadza przepisy, które umożliwią wypłatę funkcjonariuszom policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej ekwiwalentu pieniężnego za pełnienie służby w czasie przekraczającym ustawowo określoną normę czasu.

Obecne przepisy nie przewidywały wypłaty takiego ekwiwalentu.

Nowe rozwiązania wejdą w życie z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Na początku lipca Mateusz Morawiecki powołał Michała Kurtykę na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska. Kurtyka pełni funkcję pełnomocnika ds. prezydencji COP 24 od 27 kwietnia 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: cop24, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2018

STOPNIE ŻYCZYMY SOBIE WYDAWANIA NASZYCH PIENIEDZY NA POGADUSZKI KTÓRE NIC NIE WNOSZĄ POZYTYWNEGO TYLKO SOBIE IMPREZE URZĄDZACIE A SMOG TRUJE LUDZI NA … Czytaj całość

11-07-2018

kityaŻeby tylko nie padało i nie było smogu

11-07-2018

Szok i przerażenieTak się marnotrawi pieniądze podatników !! Niech takie konferencje organizują kraje bogate, a nie biedne i zadłużone po uszy jak Polska. Gdzie tutaj … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)