Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Konfiskata rozszerzona. Stracił firmę za narkotyki

Konfiskata rozszerzona. Stracił firmę za narkotyki

Fot. Public Domain/Wikimedia

Po raz pierwszy śledczy zastosowali przepisy o konfiskacie rozszerzonej i przepadku przedsiębiorstwa. Przepisy, przeforsowane przez resort Zbigniewa Ziobry, weszły w życie w kwietniu.

Prokuratorzy po raz pierwszy zastosowali instytucję konfiskaty rozszerzonej. Marek K., którego zatrzymano za uprawianie i sprzedaż marihuany, stracił spółkę. I choć firma była zapisana na córkę, to służyła do popełniania przestępstwa. Śledczy zdecydowali więc o jej konfiskacie na poczet grożących mu grzywien czy przepadku korzyści osiągniętych z przestępstwa.

Przepisy o konfiskacie rozszerzonej obowiązują od 27 kwietnia 2017 r. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, wprowadzając je, zapowiadał, że mają uderzyć w oszustów i uniemożliwić im czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków.

Jak podaje "Rzeczpospolita", eksperci chwalą działania prokuratury, o ile sąd potwierdzi zarzuty.

Nowelizacja Kodeksu karnego weszła w życie w kwietniu br. Wprowadziła tzw. konfiskatę rozszerzoną, czyli m.in. przeniesienie ciężaru udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego.

Wyłudzenia VAT karane jak morderstwo

Nowelizacja dotyczy także przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa, w tym m.in. przedsiębiorstwa, które służyło jego popełnieniu oraz zawiera rozwiązania pozwalające orzec przepadek mienia wobec osób trzecich, którym sprawca przekazał mienie.

Przygotowana w resorcie sprawiedliwości i przyjęta 23 lutego zmiana - jak zapowiadano - ma uderzyć "w oszustów gospodarczych działających wbrew zasadom uczciwej konkurencji" oraz "uniemożliwić czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków".

Ustawa wprowadziła możliwość przepadku przedsiębiorstwa, gdyby przy jego pomocy popełniono groźne przestępstwo - prania brudnych pieniędzy czy wyłudzenia podatków. Przepadek przedsiębiorstwa nie może być orzeczony, gdy m.in. "byłoby to niewspółmierne do przestępstwa" lub rozmiar wyrządzonej szkody nie byłby znaczny wobec rozmiarów samego przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie ma wykluczać automatyzm w stosowaniu tego środka. Przepadek przedsiębiorstwa ma dotyczyć firm będących własnością osób fizycznych.

W noweli zapisano też rozszerzenie możliwości stosowania przepadku, opierającego się na przeniesieniu ciężaru dowodu w odniesieniu do korzyści majątkowej pochodzącej z przestępstwa (zasadą jest, że to oskarżyciel musi coś udowodnić oskarżonemu, zmiany przewidują odwrócenie tej sytuacji). Dotychczas ciężar dowodu był przeniesiony na sprawcę wtedy, gdy został skazany za przestępstwo, w którym uzyskał co najmniej 200 tys. zł korzyści. Po zmianie dotyczy to każdego przestępstwa, jeśli górna kodeksowa granica kary wynosi co najmniej 5 lat pozbawienia wolności.

Nowela wprowadziła ponadto możliwość przeprowadzenia kontroli mienia oskarżonego za okres pięciu lat przed popełnieniem przestępstwa. W toczących się już postępowaniach oskarżony będzie musiał wykazać źródła majątku zgromadzonego w ciągu pięciu lat przed przestępstwem, które popełnione zostało także przed wejściem nowelizacji w życie. Przedstawiciele MS argumentowali, że zmianie ulega tu tylko "środek dochodzenia do prawdy" - kontrola mienia za okres pięciu lat przed przestępstwem - i tylko ten środek ma charakter "retroaktywny" (czyli działający wstecz).

W noweli zapisano także usprawnione rozwiązania pozwalające orzec przepadek wobec osób trzecich, którym sprawca przekazał mienie nieodpłatnie lub zbył je za kwotę znacznie niższą od jego wartości rynkowej w sytuacji, gdy osoby te powinny były wiedzieć, że celem tych działań jest uniknięcie konfiskaty. Ma to wyeliminować sytuacje, gdy dochodzi do przepisywania nielegalnie zdobytego majątku na inne osoby, np. rodzinę czy znajomych.

Prokuratura ma możliwość natychmiastowego zabezpieczenia mienia na potrzeby ewentualnej późniejszej konfiskaty (tzw. zamrożenie prewencyjne), zwłaszcza gdy istniałoby ryzyko wyzbycia się mienia przed wydaniem nakazu zabezpieczenia. Możliwe jest też stosowanie kontroli operacyjnej (m.in. podsłuchów) w celu ujawnienia mienia zagrożonego przepadkiem.

Przewidziano sytuacje, w których możliwy jest przepadek mimo istnienia przeszkody do wydania wyroku skazującego. Ustawa wprowadza możliwość orzeczenia przepadku w razie śmierci sprawcy, niewykrycia sprawcy przestępstwa, a także w przypadku zawieszenia postępowania, gdy oskarżonego nie można ująć lub nie może on brać udziału w postępowaniu z powodu choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby.

Senat wprowadził do tej ustawy kilkanaście poprawek, które Sejm zatwierdził 23 marca. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 11 kwietnia.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Imie nazwisko
2017-09-10 09:27
Wciaz czytam w prasie o przesladowani osob zwiazanych z narkotykami . Czy napewno nie ma wiekszych problemow w naszym kraju o ktorych warto pisac ?

ponad 50% polakow ma problem z otyloscia . Kto wie ze coraz wiecej dzieci jest otylych ?

Otylosc prowadzi do powstania wad postawy , niepelnosprawnosci , cukrzycy , miazdzycy , chorob serca i krazenia , nadcisnienia , nowotworow , prowadzi do przedwczesnej smierci , do wykluczenia z zycia spolecznego .

Kto wie ze codziennie ponad setka ludzi w polsce przedwczesnie umiera z powodu otylosci ? czy ktos o tym pisze w prasie ? zmarl bo zjadal 600 hamburgerow miesiecznie ...

Kto wie ile milionow zlotych rocznie kosztuje leczenie grubasow ? kto wie ze tych grubasow nie da sie wyleczyc ?gdyz z wielu powodow nie sa te osoby zdolne do podjecia jakiejkolwiek aktywnosci fizycznej . Maja powykrzywiane nogi z powodu swojej nadwagi , nie moga chodzić. Kosztowne leki tylko przedluzaja ich zycie nie dajac szans na wyzdrowienie .

Kto wie ilu grubasow siedzi dzien dzien w domu ,obrzerajac sie do granic mozliwosci , nie pracujac , nie placac podatkow , przyjmujac mnostwo drogich lekow ktore nie daja im szans na wyzdrowienie tylko przedluzaja ich życie

Dlaczego nie widze w prasie artykulow typu ... zmarl w wieku niespelna 40 lat z powodu otylosci . Nigdy nie pracowal gdyz nie byl zdolny do pracy . Refundowane leki ktore zazywal kosztowaly kilkaset tysiecy zlotych .

Dlaczego policja szuka marihuany i innych narkotykow i mierzy poziom alkoholu, zamiast szukac slodyczy u grubasow i mierzyc im cukier ?

Kto wie ilu mlodych ludzi zdolnych i chetnych do pracy odsiaduje wyroki w wiezieniach za narkotyki i ile kosztuje utrzymanie takiego wieznia ?

coraz wiecej dzieci jest otylych , traca szanse na zdrowe normalne zycie . Dlaczego nikt nie kara ich rodzicow ?

Kto ma lepsze , ciekawsze zycie ? kto dluzej zyje? grubas czy narkoman ?

jako osoba zdrowa , pracujaca , placaca podatki nie zgadzam sie zeby moje pieniadze byly przeznaczane na przesladowanie narkomanow zdolnych do pracy oraz leczenie badz bardziej utrzymywanie przy zyciu grubasow,niezdolnych do pracy, bo ciezko nazwac leczeniem proses ktory nie prowadzi do wyzdrowienia

Ile miesiecznie kosztuja leki dla grubasa ? ile miesiecznie kosztuje utrzymanie wieznia narkomana ?
Polok
2017-07-14 07:23
Panie Ziobro prosze przeswietlic byla firme Elekto-net i Metalsprzet w Rzeszowie jakie tam sa przekrety na miliony za grunty i wyludzenie pieniedzy z Pefronu a wszystko zostalo przepisane na rodzine szefem jest Robert P syn bylego ubeka
Wir
2017-07-14 07:14
A co z kulczykami? Kiedy im zabierze firmy?
Pokaż wszystkie komentarze (304)