Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Konfiskata rozszerzona uderzyła w przestępców. Chcieli ukraść pieniądze z oszustw podatkowych

Konfiskata rozszerzona uderzyła w przestępców. Chcieli ukraść pieniądze z oszustw podatkowych

Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Po raz drugi prokuratura zastosowała przepisy o konfiskacie rozszerzonej. Tym razem jednak w sprawie o podatki. Przez nabycie udziałów w jednej ze spółek oszuści chcieli ukryć pieniądze pochodzące z oszustw podatkowych.

Od 27 kwietnia 2017 r. obowiązują wprowadzone przez resort Zbigniewa Ziobry przepisy o konfiskacie rozszerzonej. Miały one uniemożliwić oszustom gospodarczym korzystanie z nielegalnie zdobytych majątków.

Prokuratura po raz pierwszy zastosowała nowelę w sprawie o podatki. Ogólnie jest to drugie zastosowanie przepisu. Pierwszą konfiskatę rozszerzoną przeprowadziła prokuratura w Lublinie w sprawie spółek należących do podejrzanego o uprawę konopi. Nowela wprowadziła możliwość przepadku przedsiębiorstwa, który można orzec również w przypadku osób trzecich, którym sprawca przekazał majątek.

Wyłudzenia VAT karane jak morderstwo. Resort Sprawiedliwości chce zaostrzyć przepisy. Zobacz wideo:


 

Jak podaje Rzeczpospolita, Prokuratura Regionalna w Warszawie podjęła decyzję o zajęciu udziałów w spółce sprzedającej mięso właśnie na mocy powyższego uprawnienia. Faktyczni właściciele przedsiębiorstwa są podejrzani o udział w oszustwach podatkowych na handlu olejami smarowymi. Za ponad 2 mln zł, które miały pochodzić z działalności przestępczej dwie osoby nabyły udziały w jednej z mazowieckich spółek. Według prokuratury miało to na celu ukrycie pieniędzy z oszustw podatkowych.

Zorganizowana grupa przestępcza składająca się z ponad 20 osób miała wykorzystać kontrolowane przez siebie spółki do uniknięcia opodatkowania akcyzą ponad 20 mln litrów oleju. "Rz" podaje, że według prokuratury nie zapłacono 24 mln zł akcyzy. Dodatkowo, dzięki podawaniu nieprawdy w deklaracjach VAT udało im się "zarobić" około 16 mln zł.

Czytaj także
Polecane galerie
Ted
2017-07-18 16:38
Ta konfiskata rozszerzona powinna byc juz dawno wprowadzona w Polsce ,ale brakowalo woli politycznej w PO i PSL !
wikary
2017-07-17 13:27
Przecież na kapelana musi być!!!
Czyli
2017-07-17 13:23
To urzędnicy w Polsce mogą w każdej chwili każdego pozbawić majątku bez wyroku sądu? Tak działało w ZSRR NKWD -aresztowali i rozstrzeliwali nie oglądając się nawet na stalinowskie "sądy" .

Aby było szybciej.
Pokaż wszystkie komentarze (6)