Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Konfiskata rozszerzona. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego

181
Podziel się:

Sejm uchwalił w piątek projekt resortu Zbigniewa Ziobry w sprawie przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa. Nowe restrykcyjne prawo ma też dotyczyć na przykład przedsiębiorstwa, które służyło popełnieniu czynu zabronionego.

Konfiskata rozszerzona. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego
(Paweł Kozioł/Reporter)

Za ustawą głosowało 236 posłów, 160 było przeciw, a 39 wstrzymało się od głosu. Teraz trafi ona do Senatu.

Zaproponowana przez resort sprawiedliwości nowelizacja Kodeksu karnego oraz innych ustaw ma uderzyć "w oszustów gospodarczych działających wbrew zasadom uczciwej konkurencji" oraz "uniemożliwić czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków". Część zapisów budziła zastrzeżenia m.in. opozycji, Biura Legislacyjnego Sejmu oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nowela wprowadza możliwość przepadku przedsiębiorstwa, gdyby przy jego pomocy popełniono groźne przestępstwo - na przykład pranie brudnych pieniędzy albo wyłudzenie podatków. Przepadek przedsiębiorstwa nie będzie mógł być orzeczony, gdy "byłoby to niewspółmierne do przestępstwa", wina właściciela firmy nie byłaby wielka lub rozmiar wyrządzonej szkody nie był znaczny. Przepadek przedsiębiorstwa ma dotyczyć firm będących własnością osób fizycznych.

Nowela przewiduje też rozszerzenie możliwości stosowania przepadku opierającego się na przeniesieniu ciężaru dowodu w odniesieniu do korzyści majątkowej pochodzącej z przestępstwa (zasadą jest, że to oskarżyciel musi coś udowodnić oskarżonemu, zmiany przewidują odwrócenie tej sytuacji). Obecnie ciężar dowodu jest przeniesiony na sprawcę wtedy, gdy zostaje skazany za przestępstwo, w którym uzyskał co najmniej 200 tys. zł korzyści. Tymczasem po zmianie dotyczyłby każdego przestępstwa, jeśli górna kodeksowa granica kary wynosiłaby co najmniej 5 lat pozbawienia wolności.

Ponadto byłaby możliwość przeprowadzenia kontroli mienia oskarżonego za okres pięciu lat przed popełnieniem przestępstwa. Przepadek można by też orzekać wobec osób trzecich, którym sprawca przekazał mienie nieodpłatnie lub zbył je za kwotę znacznie niższą od jego wartości rynkowej. Ma to wyeliminować przepisywanie nielegalnie zdobytego majątku na inne osoby, np. rodzinę czy znajomych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(181)
monia
7 lat temu
to bedą zabierac jak leci bo artykuł zawsze sie znajdzie i świadkowie jak chodzi o kase
donaldtusk
7 lat temu
Jestem za , ale to co jest uchwalone dotyczy zwykłych ludzi. Oczywiście te prawo nigdy nie będzie dotyczyło Pisiewiczów to prawo ich nie dotyczy oni mogą łamać prawo bez konsekwencji. Wszystko co się zaczyna kiedyś się kończy i przyjdzie czas kiedy ludzie będą polować na Pisiewiczów.
obiektywny
7 lat temu
160 członków PO i opozycji w trosce o zgromadzone już mienie (niewiadomego pochodzenia) głosowało przeciw. Nic dodać,nic ująć.
zzzzzz
7 lat temu
a kto będzie oskarzał, wybitni prokuratorzy, którzy siedzą w kieszeniach polityków? i jeśli sie uda zawłaszczyć sądy , sędziowie, którzy bez możliwości sprzeciwu!? KOSZMAR SZANOWNA ELITO SĘDZIOWSKA W WAS JEDYNA NADZIEJA. Nie pozwólcie na to aby szaleniec ziścił swoje plany..Nie mam zaufania do tego człowieka
ilona
7 lat temu
To już prawdziwy układ zamknięty! Ja myślałam,że takie rzeczy to tylko na filmie.No cóż sami tego chcieliśmy.
...
Następna strona