Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
18.09.2012 12:08

Konflikt chińsko-japoński. Chińskie okręty u wybrzeży spornych wysp

Chińskie okręty zbliżyły się do wysp Senkaku. Japończycy odpierają szturm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/JAPAN COAST GUARD)
Chiński statek Haijian No. 27 <br />w pobliżu wyspy Senkaku

Pierwsza grupa chińskich kutrów rybackich przypłynęła w pobliże spornego archipelagu na Morzu Wschodniochińskim. Dziś rano do jednej z wysp dotarło także dwoje Japończyków, co Chiny uznały za naruszenie integralności terytorialnej swego kraju.

Aktualizacja: 14:40

Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że w pobliże spornych wysp przypłynęło 11 chińskich jednostek. Wcześniej chińskie media podały, że jeszcze dziś w rejon archipelagu Diaoyu, w Japonii nazywanego Senkaku, wyruszy 1000 kutrów rybackich. Dopłynięcie do nich kolejnych obywateli Japonii chińskie władze uznają za prowokację.

Rano na wyspę Uotsurijima dotarło dwóch Japończyków, co wywołało ostry sprzeciw chińskiego MSZ. Władze w Pekinie uznały ten akt za prowokację naruszającą suwerenność terytorialną ich kraju._ - To bezprawne przypłynięcie Japończyków na chińskie terytorium wysp Diaoyu było działaniem wysoce prowokacyjnym i naruszającym suwerenność terytorialną Chin _ - oświadczył w komunikacie rzecznik resortu Hong Lei.

_ - Wzywamy Japonię do podjęcia skutecznych kroków w celu wstrzymania wszelkich działań, które zaostrzają konflikt. Jednocześnie Chiny zachowują prawo do podjęcia dalszych kroków _ - dodał.

Tymczasem chiński minister obrony narodowej Liang Guanglie wyraził nadzieję, że spór z Japonią o wyspy na Morzu Wschodniochińskim może zostać rozwiązany na drodze pokojowej. Zastrzegł jednocześnie, że Pekin zachowuje prawo podjęcia _ dalszych kroków _.

_ - Wciąż mamy nadzieję na pokojowe rozwiązanie tej kwestii oraz na współpracę z japońskim rządem co do odpowiedniego poradzenia sobie z tym sporem _ - powiedział chiński minister dziennikarzom po spotkaniu ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Leonem Panettą.

ZOBACZ JAK JAPOŃSKI KUTER ODPIERA CHIŃSKI STATEK:

Zaostrzenie sporu terytorialnego na linii Tokio-Pekin wywołało zbliżenie się w miniony piątek do wysp sześciu chińskich jednostek patrolowych. Chińskie MSZ poinformowało w komunikacie, że okręty prowadziły nadzór morski; wcześniej wyspy odwiedzali japońscy nacjonaliści. Według agencji Kyodo dziś odbywają się antyjapońskie demonstracje w około stu chińskich miastach.

Czytaj więcej w Money.pl
Dwaj giganci zawieszają produkcję w Chinach Kolejne japońskie koncerny podjęły taką decyzję w następstwie protestów. Zobacz, jak zareagowały rynki.
Dwa wielkie koncerny zawieszają produkcję Panasonic i Cannon nie będą produkować w Chinach.
To ochroni nas przed atakiem Korei Północnej System antyrakietowy ma na celu obronę regionu przed zagrożeniem ze strony Korei, nie jest jednak wymierzony przeciwko Chinom - zapewnił szef Pentagonu Leon Panetta.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz