Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Poroszenko przedstawia plan. Unia go chwali, a Rosja...

0
Podziel się:

"To nie jest zaproszenie do rozmów, lecz ultimatum"

Konflikt na Ukrainie. Poroszenko przedstawia plan. Unia go chwali, a Rosja...
(PAP/EPA)
bETCHqDF

Na wschodzie Ukrainy od miesięcy trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko chce ustabilizować sytuację w swoim kraju. Ma mu w tym pomóc 15-punktowy plan. Pochwały na jego temat dobiegają z Unii Europejskiej, z kolei Rosja nie wierzy w dobre intencje Ukrainy.

Projekt ogłoszono na stronie internetowej szefa państwa ukraińskiego. Wcześniej w piątek Poroszenko ogłosił tygodniowe zawieszenie broni w walkach z oddziałami separatystów.

Plan pokojowy przewiduje gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników rozmów pokojowych i ochronę przed odpowiedzialnością karną dla tych, którzy złożą broń i którzy nie popełnili ciężkich przestępstw; plan przewiduje także uwolnienie zakładników.

bETCHqDH

Prócz tego Poroszenko proponuje w swym planie utworzenie 10-kilometrowej strefy buforowej na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Nielegalne ugrupowania zbrojne miałyby opuścić terytorium; najemnicy rosyjscy i ukraińscy mogliby to uczynić przez specjalnie utworzony korytarz.

Kolejny element planu to rozbrojenie. Powołane zostałyby jednostki w strukturach MSW Ukrainy _ w celu wspólnego patrolowania miejscowości _ we wschodnich obwodach.

Plan przewiduje również opuszczenie okupowanych nielegalnie budynków administracji w obwodach donieckim i ługańskim i wznowienie pracy przez lokalne organy władzy. Mowa jest także o wznowieniu nadawania centralnego radia ukraińskiego i telewizji ukraińskiej w dwóch wschodnich obwodach.

Kolejnym punktem planu jest decentralizacja władzy, co ma nastąpić w drodze zmian w konstytucji Ukrainy. W szczególności, jak zauważa agencja Interfax-Ukraina, wspomina się o ochronie języka rosyjskiego. Plan zakłada także, że kandydatury gubernatorów obwodów będą uzgadniane z przedstawicielami regionów.

bETCHqDN

Przewidywane są także przedterminowe wybory parlamentarne i lokalne.

Plan pokojowy Poroszenki mówi też o programie stworzenia w regionie miejsc pracy i odbudowie obiektów infrastruktury przemysłowej i socjalnej.

Jak podkreśla się w planie, _ prezydent Ukrainy gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom regionu niezależnie od przekonań politycznych _.

Unia Europejska chwali i nawołuje Rosję do wspierania Ukrainy

Plan pokojowy dla wschodnich regionów Ukrainy z zadowoleniem powitała Unia Europejska. - _ Witamy 15-punktowy plan ogłoszony przez prezydenta Poroszenkę w celu przerwania ognia i osiągnięcia porozumienia pokojowego w sprawie kryzysu na Ukrainie _ - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

bETCHqDO

Wyraziła wdzięczność Poroszence za wysiłki, które pozwoliły wysunąć ten plan i zwróciła się do wszystkich stron, by wykorzystały _ możliwość odwrócenia tendencji i zapobieżenia pogorszeniu się sytuacji w sferze bezpieczeństwa i sytuacji humanitarnej na wschodzie Ukrainy _, gdzie walki między wojskami rządowymi i prorosyjskimi separatystami spowodowały setki ofiar śmiertelnych.

Ashton położyła również nacisk na konieczność respektowania planu pokojowego przez strony konfliktu i wezwała do _ aktywnego wdrażania go w życie _. - _ Prosimy zwłaszcza Rosję o wywarcie wpływu na osiągnięcie tego celu i o wyrażenie publicznego poparcia dla planu pokojowego poprzez konkretne działania _ - podkreśliła Ashton.

Szefowa unijnej dyplomacji oświadczyła, że ministrowie spraw zagranicznych państw UE, którzy zbiorą się w poniedziałek w Luksemburgu, omówią ostatnie wydarzenia związane z sytuacją na Ukrainie oraz następne kroki, jakie poczyni 28 krajów UE. Dodała, że nowy szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin poinformuje unijnych ministrów o szczegółach planu pokojowego prezydenta Poroszenki.

bETCHqDP

Kreml nie wierzy w dobre intencje Ukrainy

Rosja oświadczyła, że wstępna analiza ogłoszonego przez Petra Poroszenkę planu wykazała, ze nie jest to zaproszenie do pokoju i rozmów lecz ultimatum wobec powstańców na południowym wchodzie Ukrainy, by złożyć broń. - _ Na razie brakuje głównego elementu: propozycji rozpoczęcia negocjacji pokojowych _ - oznajmił Kreml.

Zauważono również, że swój plan Poroszenko _ przypadkowo lub świadomie przedstawił na tle ostrzelania rosyjskiego terytorium w rejonie przejścia granicznego Dołżański, co doprowadziło do zburzenia budynku, a także - co najważniejsze - do zranienia rosyjskiego celnika _.

Kreml podkreślił, że _ strona rosyjska oczekuje wyjaśnień oraz przeprosin _ w związku z tym zdarzeniem. Dodał, że w zaistniałej sytuacji Moskwa musi _ dokładnie przeanalizować tekst decyzji prezydenta Ukrainy i tryb jej realizacji _.

bETCHqDQ

MSZ Rosji ze swej strony poinformowało, że w piątkowej rozmowie telefonicznej z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zaapelował do władz w Kijowie o _ podjęcie negocjacji z tymi, którzy realnie kontrolują sytuację na południowym wschodzie Ukrainy _.

Rosyjski resort dyplomacji wyraził też _ stanowczy protest _ z powodu _ agresywnej akcji _ na granicy. - _ Żądamy od Kijowa pilnego, natychmiastowego wyjaśnienia wszystkich okoliczności danego przestępstwa, naruszającego elementarne normy i zasady prawa międzynarodowego _ - oświadczono.

MSZ oceniło zarazem, że _ chodzi o jawną prowokację, której celem jest niedopuszczenie do realizacji genewskich uzgodnień o jak najszybszej deeskalacji wewnątrz ukraińskiego konfliktu _.

Według Federalnej Służby Celnej (FTS) ranny celnik został przewieziony do szpitala w Nowoszachtinsku. MSZ Rosji podało, że jego stan jest ciężki.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykańskie sankcje wobec separatystów Sankcjami objęty został m.in. jeden z liderów ogłoszonej przez separatystów w obwodzie donieckim tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.
Ukraina nie wyklucza współpracy z Rosją jeśli... Wałerij Czałyj nie wyklucza przyszłej współpracy z Rosją. Zastrzegł przy tym, że powrót do strategicznego partnerstwa obu krajów będzie nadzwyczaj trudny.
Ławrow chce deeskalacji konfliktu? Ławrow podkreślił konieczność deeskalacji sytuacji na wschodzie Ukrainy.
bETCHqEi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)