Notowania

ukraina
27.06.2014 13:56

Konflikt na Ukrainie. Putin chce przedłużenia rozejmu

Prezydent Rosji oznajmił, że jego kraj konsekwentnie opowiada się za umocnieniem na arenie światowej atmosfery otwartości, za rozwiązywaniem powstających problemów metodami polityczno-dyplomatycznymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr/World Economic Forum)

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał dziś do przedłużenia rozejmu na wschodzie Ukrainy, oświadczając, że długotrwałe zawieszenie broni jest niezbędnym warunkiem skutecznych negocjacji między władzami w Kijowie, a przedstawicielami zbuntowanych regionów.

Putin mówił o tym na Kremlu podczas uroczystości odbierania listów uwierzytelniających od rozpoczynających misję w Moskwie ambasadorów 14 państw. Był wśród nich ambasador Niemiec Rudiger Von Fritsch, który w latach 2010-2014 kierował niemiecką placówką dyplomatyczną w Polsce.

Prezydent Rosji oznajmił, że jego kraj _ konsekwentnie opowiada się za umocnieniem na aranie światowej atmosfery otwartości, za rozwiązywaniem powstających problemów metodami polityczno-dyplomatycznymi _. Putin podkreślił, że dzisiaj dotyczy to m.in. wydarzeń na Ukrainie, które - jak zaznaczył - szczególnie niepokoją Rosję.

_ Opowiadamy się za całkowitym zaprzestaniem rozlewu krwi na całym terytorium konfliktu, a zwłaszcza wzdłuż naszych granic _ - oświadczył.

Gospodarz Kremla zauważył, że _ antykonstytucyjny przewrót w Kijowie, próby narzucenia ukraińskiemu narodowi sztucznego wyboru między Europą a Rosją doprowadziły do rozłamu w społeczeństwie, bolesnej konfrontacji wewnętrznej, której ofiarami stają się przede wszystkim cywile _.

_ Na południowym wschodzie Ukrainy leje się krew, ma miejsce prawdziwa katastrofa humanitarna, dziesiątki tysięcy uchodźców szukają schronienia, w tym w Rosji _ - powiedział.

Putin oświadczył, że _ Ukraina musi wrócić na drogę pokoju, dialogu i porozumienia _. _ Najważniejsze to zapewnienie długotrwałego zawieszenia broni. Jest to niezbędny warunek skutecznych negocjacji między władzami w Kijowie, a przedstawicielami południowo-wschodnich regionów _ - oznajmił.

Prezydent Rosji podkreślił, że Moskwa _ szczerze stara się sprzyjać takiemu pokojowemu procesowi _.

W piątek o godz. 22 (godz. 21 w Polsce) wygasa jednostronne zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy ogłoszone tydzień temu przez prezydenta Petra Poroszenkę. Rozejm poparli prorosyjscy separatyści w obwodach donieckim i ługańskim. Mimo zawieszenia broni w zbuntowanych regionach dochodzi do incydentów zbrojnych.

W Doniecku w obecności przedstawicieli OBWE i Rosji ma dojść do kolejnego spotkania wysłanników władz w Kijowie z reprezentantami samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL).

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz