Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Rosja gotowa do rozmów ale na swoich warunkach

0
Podziel się:

Ławrow powiedział, że przed rozmowami powinien zostać przedstawiony projekt nowej konstytucji Ukrainy.

Konflikt na Ukrainie. Rosja gotowa do rozmów ale na swoich warunkach
(PAP/EPA)

Rosja jest gotowa do wielostronnych rozmów w sprawie Ukrainy, proponowanych przez USA, ale stoi na stanowisku, że powinni w nich wziąć udział reprezentanci wschodnich i południowych regionów ukraińskich - powiedział dziś szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Ocenił przy tym, że przed rozmowami powinien zostać przedstawiony projekt nowej konstytucji Ukrainy. Zdaniem Rosji w rozmowach o kryzysie ukraińskim mogliby wziąć udział kandydaci w wyborach prezydenckich na Ukrainie, zwołanych na 25 maja.

_ Jesteśmy gotowi rozpatrzeć format wielostronny, w którym reprezentowane byłyby: UE, USA, Rosja i strona ukraińska _ - powiedział Ławrow. Dodał następnie: _ Jesteśmy za tym, by południe i wschód Ukrainy były reprezentowane na planowanym wydarzeniu _.

Jak dalej mówił, uczestnikami rozmów mogliby być kandydaci w wyborach prezydenckich. Jego zdaniem, nie mogliby reprezentować wschodu i południa Ukrainy _ oligarchowie, którzy zostali wyznaczeni gubernatorami tych regionów _. Natomiast, według niego, _ kandydaci, których zatwierdziły partie polityczne, są reprezentantami legalnych sił politycznych państwa ukraińskiego _.

_ Oczywiście nie chodzi o wszystkich kandydatów - jest ich tam ponad 20 - ale można określić grupę wiodących polityków z głównych partii politycznych, głównych regionów kraju. Mogliby oni być zaproszeni na wielostronne spotkania po to, by przy wsparciu graczy zewnętrznych - Rosji, UE i USA - rozpocząć na koniec z władzami w Kijowie dialog narodowy lub też rozpocząć proces, który doprowadzi do dialogu narodowego _ - mówił Ławrow.

Dodał, że strona amerykańska proponowała zwołanie spotkania za około 10 dni. Termin ten w ocenie szefa rosyjskiego MSZ budzi pewne wątpliwości w świetle zapowiedzi premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka o zakończeniu do 15 kwietnia przygotowania projektu konstytucji.

_ Czy nie planuje się zwołania wielostronnego spotkania w czasie, gdy projekt konstytucji będzie już przedstawiony w Radzie Najwyższej (parlamencie Ukrainy), a regiony, które nie mają zaufania do obecnych władz będą postawione przed faktem dokonanym? A nas zaproszą na to spotkanie po to, byśmy w istocie swą obecnością legitymizowali projekt konstytucji, którego nikt do tej pory nie widział _ - oświadczył Ławrow.

W odpowiedzi na wypowiedzi Ławrowa ukraińskie MSZ zapewniło, że Kijów gotów jest do rozmów z Moskwą w każdym możliwym formacie. _ Ukraina gotowa jest do konsultacji z Rosją, zarówno na szczeblu dwustronnym, jak i z zaangażowaniem pośredników międzynarodowych z UE i USA _ - powiedział rzecznik MSZ Jewhen Perebyjnis.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)