Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Syrii. Nie można go rozstrzygnąć militarnie - uważa Rosja

0
Podziel się:

Chodzi, m.in. o kontrakt na dostarczenie Syrii przez Rosję kierowanych pocisków przeciwlotniczych S-300. Kontrakt ten, jak utrzymuje Moskwa, nie został sfinalizowany.

Konflikt w Syrii. Nie można go rozstrzygnąć militarnie - uważa Rosja
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

Zdaniem szefa dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa nie istnieje militarne rozstrzygnięcie konfliktu w Syrii, a najważniejszą kwestią jest wydalenie z tego kraju terrorystów i ekstremistów. Ławrow oświadczył to na spotkaniu z wicepremierem Syrii Kadrim Dżamilem.

Ławrow, który rozmawiał w Moskwie z syryjskim wicepremierem i zarazem ministrem gospodarki Kadrim Dżamilem, powiedział, że na cel, jakim jest usunięcie terrorystów, wskazano na czerwcowym szczycie G8. W komunikacie końcowym szczytu wezwano syryjskie władze i opozycję do zobowiązania się, że usuną z Syrii wszystkie organizacje powiązane z Al-Kaidą.

Minister spraw zagranicznych Rosji zaapelował też, by ani jedna z grup opozycji nie znalazła się poza obradami planowanej konferencji, która, jak wyraził nadzieję, odbędzie się wkrótce. Propozycję konferencji, na której mieli się spotkać przedstawiciele władz syryjskich z reprezentantami opozycji, zgłosili w maju Rosja i USA. Dotychczas wciąż nie ustalono daty konferencji, która miała być próbą zakończenia konfliktu trwającego od marca 2011. Zginęło w nim już ponad 100 tys. ludzi.

Wysoki przedstawiciel władz Syrii obarczył Zachód winą _ za cierpienia syryjskiego narodu _ i za, jak to nazwał _ oblężenie _ kraju.

Wyraził nadzieję na otrzymanie do końca tego roku kredytu od Rosji. Zapytany o wysokość sumy, odpowiedział, że sprawa jest jeszcze omawiana. Syryjski wicepremier Kadri Dżamil podkreślił też, że w mocy pozostają kontrakty zawarte między Rosją a Syrią dotyczące dostaw broni. Chodzi, m.in. o kontrakt na dostarczenie Syrii przez Rosję kierowanych pocisków przeciwlotniczych S-300. Kontrakt ten, jak utrzymuje Moskwa, nie został sfinalizowany.

Reżim prezydenta Baszara el-Asada, którego Rosja jest jednym z ostatnich sojuszników, bardzo potrzebuje wsparcia finansowego - pisze agencja AFP.

Czytaj więcej w Money.pl
Syria: rebelianci zdobyli ważną bazę rządową Miasto Chan al-Assal to znaczący bastion sił prezydenta Baszara el-Asada w prowincji Aleppo na północy kraju.
USA poważnie rozważają użycie siły w Syrii Przekonuje przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey.
Potrzebują blisko 13 miliardów. Na co? Organizacja poinformowała dzisiaj, że do tej pory otrzymała jedynie 40 procent ogólnej kwoty 12,9 mld dolarów na pomoc humanitarną dla 73 mln osób na świecie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)