Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wietnam
22.05.2014 12:39

Konflikt Wietnamu i Chin zagraża światowemu handlowi

Napięcia terytorialne na Morzu Południowochińskim utrudnią wyjście z globalnego kryzysu finansowego - ostrzega premier Wietnamu Nguyen Tan Dung.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

_ Ryzyko konfliktu zdezorganizuje olbrzymi napływ towarów i będzie miało nieprzewidywalny wpływ na gospodarki w regionie i na świecie. Może to nawet odwrócić trend wychodzenia globalnej gospodarki z kryzysu _ - ocenił szef wietnamskiego rządu na Światowym Forum Ekonomicznym Azji Wschodniej w stolicy Filipin, Manili. Jak podkreślił, dwie trzecie światowego handlu przechodzi przez Morze Południowochińskie.

Morze to rozciąga się między południowymi Chinami, Tajwanem, Filipinami, Borneo i Półwyspem Indochińskim. Pekin rości sobie prawa do niemal całości tego akwenu, na którym krzyżują się ważne dla handlu międzynarodowego szlaki wodne, przez które przepływają rocznie warte 5 bilionów dolarów towary. Morze jest też bogate w złoża ropy, minerałów i obfite łowiska ryb.

Spory terytorialne wokół M. Południowochińskiego toczą się między ChRL a Wietnamem, Filipinami, Tajwanem, Malezją i Brunei. W 2011 r. ponownie rozgorzał chińsko-wietnamski spór o archipelagi małych wysp Paracelskich i Spratly. W zeszłym tygodniu w Wietnamie doszło do antychińskich zamieszek, które wybuchły po umieszczeniu przez Chiny platformy wiertniczej w rejonie Wysp Paracelskich.

Region Azji i Pacyfiku staje się dziś centrum światowej gospodarki; według analityków kto kontroluje cieśniny Malakka, Sundajską i Makasarską, kontroluje również gospodarkę Azji i Pacyfiku.

Cieśnina Malakka jest niezwykle ważnym światowym szlakiem wodnym (obok cieśniny Ormuz, między Iranem a Półwyspem Arabskim, to tzw. gardło strategiczne dla przepływu ropy i światowego handlu surowcem - PAP); tą drogą przepływa większość światowych dostaw ropy naftowej, a także jedna czwarta światowego handlu. Co roku z drogi tej korzysta ponad 50 tysięcy jednostek.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wietnam, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz