Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kongres Unii Pracy zakończony. Będzie nowa koalicja wyborcza?

0
Podziel się

Leszek Miller chce wrócić do dobrej, sprawdzonej koalicji z roku 2001.

Kongres Unii Pracy zakończony. Będzie nowa koalicja wyborcza?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDzXrtSJ

Unia Pracy zdecydowała na kongresie, że chce zawiązania koalicji z SLD Leszka Millera w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, samorządowych, prezydenckich oraz w wyborach do Sejmu i Senatu. Szefem UP ponownie został wybrany Waldemar Witkowski.

Na konferencji prasowej po kongresie Witkowski poinformował, że gościem obrad był szef SLD Leszek Miller, który _ zaproponował, by wrócić do dobrej, sprawdzonej koalicji z roku 2001 _. Witkowski przypomniał, że w wyborach parlamentarnych 2001 r koalicja SLD-UP wygrała osiągając ponad 40 proc. wynik.

_ - Dziś w głosowaniu, zdecydowaną większością kongres zdecydował, że jeśli będzie wola zawiązania takiej koalicji, jeśli będzie podtrzymane stanowisko Leszka Millera o chęci tworzenia koalicji SLD-UP, to my na takie warunki przystajemy i w czterech kolejnych wyborach: do Parlamentu Europejskiego, prezydenckich, samorządowych i do parlamentu krajowego, wystartowalibyśmy w koalicji SLD-UP _ - podkreślił Witkowski.

bDzXrtSL

Dodał, że kongres zgodził się na relację 10:1 na listach wyborczych, uznając, że SLD jest partią zdecydowanie większą. Oprócz kwestii sojuszu wyborczego z SLD uczestnicy kongresu debatowali nad sposobem _ odwrócenia _ czterech reform zapoczątkowanych w czasach rządów Jerzego Buzka, w 1999 r. : oświatowej, emerytalnej, administracji i służby zdrowia. _ Nasza ocena tych reform jest zdecydowanie negatywna _ - podkreślił Witkowski.

Według niego, władza samorządowa jest zbyt rozczłonkowana. - _ Dziś mamy gminy, starostwa, urzędy marszałkowskie, urzędy wojewódzkie. Nikt rozsądnie myślący tego nie rozumie _ - ocenił.

Także system edukacyjny - zdaniem Witkowskiego - został zepsuty, głównie przez wprowadzenie gimnazjów. _ To spowodowało tylko wzrost biurokracji i kosztów, nic więcej, bo wyniki uczniów się pogorszyły _ - zaznaczył. Podkreślił, że UP chce także bezpłatnych przedszkoli oraz przywrócenia stołówek szkolnych, gdzie dzieciom wydawano by tanie posiłki. _ Bo nic tak nie bulwersuje jak głodne dzieci w naszych szkołach _ - mówił Witkowski.

Skrytykował też służbę zdrowia, w której - jego zdaniem - jest zbyt wielu decydentów, by funkcjonowała ona dobrze, oraz system emerytalny, w którym _ władze decydują o przesunięciu pieniędzy, zapominając o tym jak się umówiły z obywatelami _.

bDzXrtSR

Poinformował, że UP przygotowuje program _ Człowiek jest najważniejszy _, zakładający przede wszystkim _ odbiurokratyzowanie państwa _. _ - Biurokracja utrudnia życie każdemu, szczególnie przedsiębiorcom, którzy mogliby zatrudnić wiele osób, gdyby państwo im w tym nie przeszkadzało _ - zaznaczył Witkowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Miller: Kwaśniewski błądzi i się palikotyzuje - _ Jest kilka spraw, które łączą Sojusz z Platformą Obywatelską _ - przyznał przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Komorowski broni biskupów i atakuje Millera Prezydent: _ trzeba dopilnować zasady ścisłego rozdziału między państwem a Kościołem, byle był to rozdział przyjazny a nie wrogi _.
Kancelaria Prezydenta odpowiada Millerowi - _ Rzeczniczka dała wyraz przekonaniu, że Pan Prezydent nie jest strażnikiem konstytucji, a co najwyżej strażnikiem żyrandola _ - komentuje szef SLD.
bDzXrtTm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)