Notowania

drogi
23.09.2018 09:43

Koniec sporu o budowy dróg. Polimex-Mostostal porozumiał się z GDDKiA

Postępowania sądowe zostały umorzone. Taki komunikat przedstawiła firma Polimex-Mostostal, która od czterech lat była w sporze z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Chodziło o zerwane kontrakty drogowe na budowę autostrad A1, A4 i ekspresówki S69.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Tracz)
Polimex-Mostostal i GDDKiA zamknęły czteroletni spór o dawne kontrakty.

Strony konfliktu rezygnują ze wzajemnych roszczeń. Ponadto, zobowiązują się do zakończenia prac na inwestycjach, których dotyczył spór. Taki jest efekt czteroletniego nieporozumienia pomiędzy firmą budowlaną Polimex-Mostostal a zleceniodawcą, czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

OGLĄDAJ: * *Polimex-Mostostal walczy z GDDKiA. Chodzi nie tylko o autostradę A2

Postanowienia dotyczące umorzenia postępowań sądowych uprawomocniły się w miniony piątek. Oznacza to, że zawarte ugody już obowiązują.

*Szczegóły porozumienia *

Ustalono m.in., że firma Polimex przejmie na siebie wszelkie roszczenia podwykonawców, o ile takie będą. Na ich zabezpieczenie firma budowlana musi przedstawić drogowej dyrekcji gwarancję bankową na 20 mln zł. Po trzech latach możliwa będzie jej redukcja do 12,5 mln zł.

Z kolei GDDKiA będzie musiała zwolnić dwie wcześniejsze gwarancje bankowe na pokrycie roszczeń: ponad 29 mln zł w związku z umowami na budowę trasy A1 i 56 mln na A4.

Polimex-Mostostal oszacował całkowitą wartość z tytułu zawartych ugód i porozumień na 48,8 mln zł.

Łączna wartość roszczeń sądowych, która została objęta ugodami, wynosi dla budowlanego konsorcjum 612,8 mln zł, a dla drogowej dyrekcji 511,1 mln zł.

*Kontrakty sprzed lat *

Konflikt wybuch cztery lata temu. Powodem było zerwanie umów na budowę trzech dróg: A1, A4 oraz trasy ekspresowej S69. W sporze chodziło m.in. o to, kto unieważnił kontrakt jako pierwszy.

Inwestycje były oddawane z opóźnieniem. Odcinek autostrady A4miał być gotowy jesienią 2012 roku, a A1 - latem 2013. Ostatecznie za dokończenie prac wzięło się konsorcjum Budimexu, Strabagu oraz Mota Engil Central Europe. Dzięki temu kierowcy pojechali nowymi drogami latem 2016 roku. Także w tym czasie oddano do użytku autostradę A4 od Rzeszowa do Jarosławia, którą dokończyły budować spółki Budimex i Strabag.

Drogę ekspresową S69 też oddano w kawałkach. Pod koniec 20124 roku ruch aut powrócił na fragmencie Mikuszowice-Buczkowice, od lipca 2015 - na odcinku od Buczkowic do Żywca. Inwestycję dokończyła firma Mota Engil Central Europe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: drogi, polimex-mostostal, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-09-2018

Twoje imięTeraz trzeba po tym cieciu -Tusku wszystko naprawiać.

23-09-2018

izasłynne autostrady Tuska na euro212

23-09-2018

Jan SJednej rzeczy nie rozumiem facet nie ma sprzętu do budowy dróg ale ma plecy gdzie trzeba i pociotkow w rządzie wygrywa przetarg zgarnia szmal i znika … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)