Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koniunktura najlepsza od ponad sześciu lat

0
Podziel się:

Październikowy wynik jest trzecim najlepszym w historii badań.

Koniunktura najlepsza od ponad sześciu lat
(Sławomir Kłak/ZA Puławy)
bEJchDOZ

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł o 0,9 pkt m/m i wyniósł w październiku 55,6 pkt, pozostając powyżej neutralnego poziomu 50,0 dwunasty miesiąc z rzędu i sięgając najwyższego poziomu od maja 2004 r., poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

_ Październikowe dane HSBC opracowane przez Markit dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego wskazały, że warunki w sektorze poprawiły się w wyraźnym tempie. Główny Wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, który jest kalkulowany na podstawie pięciu wskaźników: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych wzrósł do poziomu 55.6. _

_ Jest to najlepszy wynik od maja 2004 roku i trzeci najwyższy w historii badań. Każda wartość powyżej 50.0 oznacza poprawę warunków w sektorze _ - głosi komunikat.

bEJchDPb

[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t87369.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prognozy;dla;gospodarki;wrocil;optymizm,72,0,627016.html) Prognozy dla gospodarki: Wrócił optymizm
Markit podkreśla, że wyraźny wzrost liczby nowych zamówień w październiku wpłynął na dobre wyniki w sektorze. Najnowsze tempo tego wzrostu było najszybsze od prawie 4 lat. Liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła w szybszym tempie.

_ Jednak tempo spadku zaległości produkcyjnych było niewielkie. Firmy zwiększyły aktywność zakupową w najszybszym tempie od września 2007 roku, co przyczyniło się do zwiększenia presji na dostawców i znacznego wydłużenia czasu dostaw _ - czytamy dalej w komunikacie.

Analitycy zauważają, że wzrost liczby nowych zamówień w październiku doprowadził do dalszego szybszego wzrostu produkcji przemysłowej, która osiągnęła najwyższy poziom od 77 miesięcy. Najnowsze tempo tego wzrostu było czwartym najszybszym w historii badań. Markit zwraca jednak uwagę, że październikowe dane zasygnalizowały dalsze wyraźne tempo inflacji cen wyrobów gotowych w polskim sektorze przemysłowym. Natomiast tempo inflacji kosztowej jest w zasadzie stabilnie od czerwca. Nieoficjalne dane z badań wskazują na bezpośredni związek wyższych ceny wyrobów gotowych ze wzrastającą presją na koszty.

bEJchDPh

_ W październiku aktywność w polskim sektorze przemysłowym wzrosła dwunasty miesiąc z rzędu. Wielkość produkcji, liczba wszystkich nowych zamówień oraz zamówień eksportowych wzrosły w tempie szybszym niż we wrześniu. Pomimo, że w ostatnim okresie liczba wszystkich nowych zamówień i zamówień eksportowych była dość zmienna, przyczyniła się do imponujących wyników sektora przemysłowego. Jest to szczególnie zachęcające, ponieważ ożywienie w Polsce do tej pory było wspierane głównie przez popyt krajowy _ – powiedział główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej Murat Ulgen, cytowany w komunikacie.

Ulgen dodał, że ogólnie tempo produkcji w Polsce wydaje się być solidne, należy jednak uważnie obserwować presję kosztową możliwą w najbliższym czasie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t90931.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przybedzie;zatrudnionych;w;finansach;i;komunikacji,225,0,697569.html) Przybędzie zatrudnionych w finansach i komunikacji Tak uważa GUS, który opublikował wyniki badań koniunktury w gospodarce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wydarzenia/artykul/rzad;chce;powiazac;wzrost;placy;minimalnej;z;koniunktura,147,0,671891.html) Rząd chce powiązać wzrost płacy minimalnej z koniunkturą Związki stawiają warunek: Płaca nie będzie spadać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t110145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw;wierzy;w;polska;gospodarke;podnosi;prognozy,207,0,703183.html) MFW wierzy w polską gospodarkę. Podnosi prognozy Zdaniem funduszu nasz wzrost przyspieszy do 3,5 procent.
bEJchDPC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)