W kwietniu wzrosły wskaźniki koniunktury we wszystkich branżach usługowych, handlu, budownictwie i przemyśle - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z marcem wskaźniki w poszczególnych branżach wzrosły od kilku do blisko 20 punktów.
Przemysł - jeszcze negatywnie, ale lepiej niż w marcu
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w kwietniu na poziomie minus 8 pkt, czyli o 8 pkt wyższym niż w marcu, podał Główny Urząd Statystyczny.
W kwietniu ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, choć lepiej niż w marcu (minus 8 wobec minus 16). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 25 proc. (przed miesiącem odpowiednio 13 proc. i 29 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
_ - Oceny bieżącego portfela zamówień są mniej pesymistyczne od odnotowanych w ubiegłym miesiącu. W najbliższych trzech miesiącach nie przewiduje się spadku zamówień. Prognozy produkcji wskazują na możliwość jej niewielkiego wzrostu _ - podano w komunikacie.
Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, choć nieco mniej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Przewidywany jest niewielki spadek cen, zaznacza GUS.
Pozytywne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują głównie producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 29 - utrzymała się wartość wskaźnika z zeszłego miesiąca), papieru i wyrobów z papieru (plus 9 - wzrost o 10 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 7 - wzrost o 7 punktów), podał także GUS.
Raport Money.pl | |
---|---|
*Kryzys zbiera żniwo. Liczba bankructw urosła o 25 proc. * Liczba upadłości polskich przedsiębiorstw wzrosła w pierwszym kwartale tego roku o 25 proc. w ujęciu rocznym. Tym samym przełamany został pozytywny trend spadkowy utrzymujący się od 2002 roku - podał w raporcie Coface Poland. Czytaj w Money.pl |
Budownictwo - spadek, ale mniejszy
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w kwietniu 2009 roku na poziomie minus 17 wobec minus 30 w marcu, podał Główny Urząd Statystyczny.
_ - W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 17 (w marcu minus 30). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 31 proc. (w marcu odpowiednio 10 proc. i 40 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie _ - podano w komunikacie.
Przedsiębiorstwa odnotowują mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również mniej pesymistyczne od formułowanych w marcu.
Możliwy jest wolniejszy niż przewidywano przed miesiącem spadek cen realizacji robót budowlanomontażowych. Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest mniej znaczące od prognozowanego w marcu.
Handel - wyraźnie lepiej
_ _
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w kwietniu na poziomie minus 3 wobec minus 11 miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny.
Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw (w marcu - 15 proc.), jej pogorszenie 21proc. (przed miesiącem 26 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
_ - W kwietniu sygnalizowany jest znacznie mniejszy niż w marcu spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży. Mniej pesymistycznie oceniana jest również sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów towarów. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczona w mniejszym stopniu niż planowano przed miesiącem _ - podano w komunikacie.
GUS zaznacza, że utrzymuje się wzrost bieżących cen towarów.
Raport Money.pl | |
---|---|
*Pytamy: Kiedy koniec kryzysu? Prezesi spółek odpowiadają * Money.pl przepytał specjalistów z zakresu ekonomii, bankowości i rynków kapitałowych, czy możemy już mówić o końcu kryzysu w Polsce. Sugerowałyby to marcowe wzrosty na GPW, czy wczorajsza sesja, gdy WIG20 wzrósł prawie o 7 procent. Czytaj w Money.pl |
Usługi - największy wzrost w finansach
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury ww wszystkich branżach w sektorze usług w kwietniu 2009 r. zwiększył się w porównaniu z marcem, podał Główny Urząd Statystyczny. Największy optymizm nadal panuje w branży pośrednictwa finansowego.
Oceny ogólnego klimatu koniunktury firm prowadzących działalność finansową i ubezpieczeniową są nieco korzystniejsze od sygnalizowanych przed miesiącem (plus 19 wobec plus 17 w marcu). Poprawę koniunktury odnotowuje 30 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 11 proc. (w marcu odpowiednio 27 proc. i 10 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
_ - Dyrektorzy jednostek zgłaszają niewielki wzrost popytu i sprzedaży usług. W konsekwencji sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. W najbliższych trzech miesiącach prowadzący firmy nie przewidują zmian cen _ - głosi komunikat.
W hotelarstwie i gastronomii wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie plus 4 (w marcu minus 3). Poprawę koniunktury odnotowuje 24 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 20 proc. (w marcu odpowiednio 18 proc. i 21 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Wskaźnik ogólnego klimatu w transporcie i gospodarce magazynowej kształtuje się na poziomie minus 15 (w marcu minus 20). Poprawę koniunktury odnotowuje 13 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 28 proc. (w marcu odpowiednio 11 proc. i 31 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.