Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura w grudniu 2000 lepsza niż w listopadzie i grudniu 99

0
Podziel się:

Grudniowa koniunktura w przemyśle oceniana była negatywnie, chociaż lepiej, niż w listopadzie 2000 roku i w grudniu 1999 roku. Wskaźnik koniunktury w grudniu wyniósł minus 4

- poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

GUS podął, że nieznaczna poprawa koniunktury była konsekwencją nieco bardziej śmiałych niż miesiąc wcześniej przewidywań przedsiębiorstw na następne miesiące.

Wśród badanych przedsiębiorstw 17 proc. oceniało koniunkturę pozytywnie, a 21 proc. negatywnie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznały, że ich sytuacja nie uległa zmianie. Podobnie jak miesiąc wcześniej, ogólny klimat koniunktury był oceniany znacznie lepiej w sektorze prywatnym niż w publicznym.

W grudniu producenci odczuli znaczne ograniczenie popytu, zarówno krajowego jak i zagranicznego. Wielu, w związku z tym, zdecydowało się na większe ograniczenie bieżącej produkcji. Oczekują jednak, że w najbliższych miesiącach popyt się poprawi, można więc w styczniu oczekiwać nieznacznego zwiększenia produkcji przemysłowej.

W wyniku spadku zapotrzebowania na wyroby przemysłowe w przedsiębiorstwach odnotowano wzrost poziomu nadmiernych zapasów. Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw była ciągle oceniana negatywnie. Producenci mieli większe kłopoty zarówno z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych, jak i z terminowym ściąganiem należności od kontrahentów. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się niewielkiego pogorszenia swojej sytuacji finansowej. Można też oczekiwać dalszych zwolnień pracowników.

Najlepszą dodatnią koniunkturę w grudniu odnotowali prowadzący działalność wydawniczą i poligraficzną (plus 18, spadek o 1 pkt.) oraz producenci chemikaliów (plus 15, wzrost o 13 pkt.), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 12. wzrost o 3 pkt.), wyrobów celulozowo-papierniczych (plus 8, spadek o 5 pkt.), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 3, spadek o 6 pkt.).

Najgorsze negatywne oceny formułowali producenci metali (minus 21, wzrost o 7 pkt.), wyrobów z drewna (minus 20, spadek o 10 pkt.), maszyn i urządzeń (minus 14, wzrost o 3 pkt.), odzieży (minus 12, wzrost o 1 pkt), pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (minus 11, wzrost o 5 pkt.).

W IV kwartale 2000 roku 1,5 proc. badanych przedsiębiorstw nie napotkało na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w III kwartale 2,4 proc.). W pozostałych firmach największymi barierami działalności był niedostateczny popyt krajowy, odczuwany przez 71 proc. badanych przedsiębiorstw, niedostateczny popyt zagraniczny (47 proc.), wysokie obciążenia budżetowe (47 proc.) oraz konkurencyjny import (39 proc.).

W porównaniu z poprzednim okresem, najbardziej wzrosło znaczenie barier wynikających z trudności uzyskania kredytu (z 15 proc. do 18 proc.) oraz z niedostatecznego popytu krajowego (z 68 proc. do 71 proc.), natomiast najbardziej zmalało znaczenie barier wynikających z przestarzałego parku maszynowego (z 22 proc. do 18 proc.) oraz z niedoborów surowców ( z 9 proc. do 5 proc.).

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)