Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura w handlu. GUS zbadał nastroje przedsiębiorców

0
Podziel się:

Nastroje w maju wciąż można określić jako optymistyczne, ale jest to optymizm mniejszy, niż jeszcze miesiąc temu.

Koniunktura w handlu. GUS zbadał nastroje przedsiębiorców
(Eric Herchaft/Reporter)

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w maju na poziomie plus 11 (plus 12 w kwietniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 21 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 10 proc., podczas gdy przed miesiącem odpowiednio 22 proc. i 10 proc. Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

GUS podał, że spośród badanych jednostek, w maju 5,3 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności wobec 5,1 proc. przed rokiem.

_ Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w maju 57 proc. przedsiębiorstw, 51 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (48 proc. w maju, 47 proc. przed rokiem). W ujęciu rocznym w największym stopniu spadło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 48 proc. do 39 proc.) i niedostatecznym popytem (z 41 proc. do 35 proc.) _ - napisano.

Z kolei ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w maju na poziomie plus 2 (w kwietniu plus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 15 proc., podczas gdy przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 14 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

GUS podaje, że diagnozy sprzedaży są pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w kwietniu._ - Odpowiednie prognozy są mniej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Utrzymują się pesymistyczne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Przewidywania wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa może nie ulec zmianie. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowany wzrost zamówień towarów u dostawców może być mniej znaczący od zapowiadanego w kwietniu _ - napisano. _ W najbliższych trzech miesiącach zatrudnienie może pozostać na dotychczasowym poziomie. Wzrost bieżących cen towarów jest zbliżony do zgłaszanego miesiąc wcześniej. Utrzymują się też prognozy z kwietnia wskazujące na podwyżkę cen w najbliższych trzech miesiącach _ - informuje GUS.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)