Notowania

przemysł
22.02.2008 14:31

Koniunktura w przemyśle poszła w górę

Luty był najbardziej udany dla producentów wyrobów chemicznych i tworzyw sztucznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w lutym 2008 roku na poziomie plus 22 wobec plus 20 miesiąc wcześniej - podaje Główny Urząd Statystyczny.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 31% badanych przedsiębiorstw. W styczniu było to 30%. Pogorszenie -odczuło 9% firm (przed miesiącem 10%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

- _ Przedsiębiorcy sygnalizują szybszy niż w ubiegłym miesiącu wzrost bieżącego portfela zamówień. Bieżąca produkcja rośnie w tempie zbliżonym do przedstawionego przed miesiącem. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się rozszerzenie zarówno portfela zamówień jak i produkcji w skali większej niż przewidywano w styczniu _ - podaje GUS.

Prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są optymistyczne i zbliżone do przewidywań z ubiegłego miesiąca. - _ Dyrektorzy planują wzrost zatrudnienia w skali podobnej do prognozowanej w styczniu. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywano w poprzednim miesiącu _ - piszą autorzy raportu.

Luty był najbardziej udany dla producentów masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 41 - wzrost o 1 punkt), wyrobów chemicznych (plus 37 - wzrost o 5 punktów), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (plus 32 - wzrost o 5 punktów), metali (plus 28 - wzrost o 2 punkty), wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (plus 28 - wzrost o 4 punkty).

Tagi: przemysł, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz