Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Konsumenci dostaną większe prawa. Komisja Europejska przygotowała przepisy

1
Podziel się:

Zwiększona ochrona praw konsumentów w przypadku zakupów przez internet, usług cyfrowych, a także rozwiązanie problemu podwójnych standardów produktów w różnych krajach. Bruksela przygotowała "Nowy ład dla konsumentów".

Bruksela chce walczyć z podwójnymi standardami produktów.
Bruksela chce walczyć z podwójnymi standardami produktów.

W czwartek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów przeprowadził obywatelski dialog na temat propozycji Komisji Europejskiej. Do rozmowy w Centrum Nauki Kopernik zostały zaproszone organizacje konsumenckie, eksperci, a także sami konsumenci.

- Rynek podlega szybkim zmianom. Nowy ład dla konsumentów to odpowiedź na nowe wyzwania - wyjaśnia Dorota Karczewska, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz także: Wideo: papierosy i alkohol. Będą dalsze ograniczenia dla konsumentów

- Gromadzimy dane w chmurze, korzystamy z serwisów społecznościowych, coraz chętniej kupujemy przez internet. Zmiany mają wzmocnić prawa konsumentów i zapewnić im dodatkowe narzędzia przy dochodzeniu roszczeń - podkreśla.

Jak wyjaśnia UOKiK, pierwszym elementem pakietu zmian są powództwa przedstawicielskie. To nowe narzędzie prawne ma ułatwić konsumentom zbiorowe dochodzenie roszczeń, w tym uzyskanie rekompensat.

Nowe przepisy będą mogły być zastosowane we wszystkich ważnych branżach, na przykład w usługach finansowych, transporcie, energetyce czy telekomunikacji. Powództwo przedstawicielskie będą mogły wytoczyć niezależne wykwalifikowane podmioty, np. organizacje konsumenckie.

W efekcie sąd lub organ administracji wyda nakaz zaprzestania szkodliwych praktyk i zarządzi rekompensaty dla konsumentów. Uprawnione podmioty będą mogły też negocjować z firmą porozumienie, które zatwierdzać będze sąd lub organ administracji.

W takim przypadku przedsiębiorca będzie musiał poinformować dotkniętych naruszeniem konsumentów o ostatecznej decyzji lub zawartej ugodzie oraz o rekompensatach.

Drugim z elementów "Nowego ładu dla konsumentów" jest projekt dyrektywy "Omnibus", który przewiduje zmiany w 4 dyrektywach: o nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich, o cenach produktów, o nieuczciwych praktykach handlowych oraz o prawach konsumenta.

Najważniejsze propozycje to:

  • większa przejrzystość zakupów w sieci. Konsument dowie się przed zawarciem umowy na internetowej platformie handlowej, czy kupuje od przedsiębiorcy czy od osoby prywatnej. W tym drugim przypadku nie mają zastosowania przepisy chroniące konsumentów, o czym portal będzie musiał powiadomić. Musi też informować o kryteriach pozycjonowania ofert, np. o tym, że przedsiębiorca zapłacił za lepsze miejsce w wynikach wyszukiwania,
  • ułatwienia w indywidualnym dochodzeniu roszczeń. Jeśli konsument dozna uszczerbku w wyniku nieuczciwych praktyk handlowych, np. agresywnego marketingu, będzie mógł rozwiązać umowę i domagać się odszkodowania,
  • ochrona przy "bezpłatnych" usługach cyfrowych. Konsumenci w zamian za korzystanie z nich dostarczają swoje dane osobowe. Po zmianach zyskają takie same prawa jak w przypadku płatnych umów zawieranych przez internet, np. będą mogli w ciągu 14 dni odstąpić od umowy,
  • sprzedaż na pokazach i w domach konsumentów. W wielu państwach, także w Polsce, dochodzi przy tej okazji do stosowania agresywnego marketingu i nieuczciwych praktyk handlowych. Nowe unijne przepisy dadzą władzom krajowym możliwość wprowadzenia ograniczeń. W Polsce trwają już prace nad propozycjami UOKiK,
  • walka z podwójnymi standardami produktów. Wprowadzenie na rynek towaru jako identycznego z tym, który jest sprzedawany w kilku innych państwach UE, podczas gdy istotnie różni się od niego np. składem, będzie uznawane za wprowadzanie klientów w błąd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Gość
6 lat temu
Kiedy doczekamy się przed lichwą i grabieniem przez Kasy i Banki? Np Bankowy Tytuł Egzekucyjny działa nadal i banksterzy bogacą się bezprawnie