Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konto bankowe posiada już 77 procent Polaków

0
Podziel się:

Wskaźnik ubankowienia określa odsetek osób mających konto bankowe w relacji do liczby ludności.

Konto bankowe posiada już 77 procent Polaków
(RapidEye/iStockphoto)

Według instytutu badawczego PBS, 77 proc. dorosłych Polaków posiada konto w banku. Ten odsetek nie zmienił się od 2009 roku. Badanie wykazało także, że tzw. wskaźnik ubankowienia Polaków wyhamował.

Jak poinformował instytut, w drugim kwartale br. posiadanie konta bankowegozadeklarowało 77 proc. Polaków powyżej 18. roku życia. PBS zaznaczył, że jest to podobny wynik jak w roku ubiegłym. Wskaźnik ubankowienia określa odsetek osób mających konto bankowe w relacji do liczby ludności.

Według badania, konto bankowe posiada także _ niemal co dziesiąty _ przedstawiciel młodzieży w wieku 15-17 lat, a część osób w wieku 25-39 lat ma więcej niż jedno konto.

_ - Szacuje się, że na rynku funkcjonuje ok. 26 mln rachunków. W Polsce mieszka ponad 31 mln dorosłych Polaków - gdyby każdy miał jeden rachunek, wskaźnik ubankowienia wynosiłby ponad 80 proc. _ - podał instytut.

PBS dodał, że w drugiej połowie poprzedniej dekady obserwowany był stały, wyraźny wzrost wskaźnika ubankowienia Polaków. _ - Wyniki badań publikowanych przez NBP wskazują, że w 2006 roku z usług bankowych korzystała niespełna połowa Polaków, podczas gdy w 2009 roku ubankowieni stanowili już trzy czwarte populacji dorosłych obywateli _ - podkreślił instytut.

PBS (dawniej: Pracownia Badań Społecznych) przeprowadził badanie na reprezentatywnej próbie ponad 5 tys. Polaków powyżej 15 roku życia w pierwszej połowie br.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy żyją coraz dłużej. Tak wynika z badań Z danych GUS wynika też, że w Polsce, podobnie jak i w innych krajach, występuje nadumieralność mężczyzn, jednak skala tego zjawiska jest znacznie wyższa.
46 godzin w tygodniu. Tyle poświęcamy pracy Badanie przeprowadzono od 14 do 20 czerwca br. na 1013-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
W kraju coraz gorzej. Tak oceniają Polacy Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 5-12 lipca na liczącej 960 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)