Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mistral
26.05.2015 21:01

Kontrakt na mistrale. Ile Francja zapłaci Rosji?

Rosja ostatecznie zrezygnowała z zakupu okrętów i obecnie strony omawiają tylko jedną kwestię - wysokość odszkodowania, jakie powinna otrzymać Rosja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Simon Ghesquiere/Marine Nationale/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Dyskusja w sprawie kontraktu na mistrale dotyczy obecnie jedynie sumy, którą Francja musi zwrócić Rosji. Taką informację przekazał we wtorek wiceprzewodniczący kolegium wojskowo-przemysłowej komisji Federacji Rosyjskiej Oleg Boczkariew.

Rosja ostatecznie zrezygnowała z zakupu okrętów desantowych typu Mistral i obecnie strony omawiają tylko jedną kwestię - wysokość odszkodowania, jakie powinna otrzymać Rosja - przekazał we wtorek dziennikarzom Boczkariew.

Sprzedaż mistrali została zablokowana przez prezydenta Francois Hollande'a w reakcji na agresywne działania Rosji w kryzysie wokół Ukrainy.

W połowie maja rosyjski dziennik "Kommiersant" informował, że Rosja i Francja spierają się o warunki zerwania kontraktu na mistrale. W tym samym czasie francuski tygodnik "Le Point" pisał, że niezrealizowany kontrakt może przynieść Francji straty wynoszące kilka miliardów euro.

##Gra o miliard euro

Francja wg "Kommiersanta" zaproponowała zwrócenie Rosji 785 mln euro. Przy czym uzależniła to od otrzymania od rządu Rosji pisemnej zgody na sprzedaż okrętów dowolnej stronie trzeciej bez żadnych zastrzeżeń. Moskwa się na to nie zgodziła, a swoje koszty związane z zerwaniem kontraktu oszacowała na 1,17 mld euro. Zaznaczyła przy tym, że nie wyda zgody na reeksport mistrali, dopóki pieniądze nie znajdą się na jej rachunku bankowym.

Przedstawiciel parlamentarnej komisji ds. przemysłowych Władimir Gutieniew uznał we wtorek za "całkowicie słuszną" decyzję Rosji o ostatecznej rezygnacji z mistrali. - Nie ma tu niczego osobistego, tylko czysty interes - powiedział deputowany Gutieniew agencji TASS. Jego zdaniem jedynie sprawy gospodarcze powinny być priorytetowe.

Wyraził też przekonanie, że rosyjska korporacja stoczniowa jest w stanie zbudować jednostki przewyższające mistrale pod względem wszystkich parametrów technicznych.

Okręt typu Mistral ma blisko 24 tys. ton wyporności. W rejsach transoceanicznych może transportować 40 czołgów, 450 żołnierzy i 16 ciężkich śmigłowców. Pierwszy mistral - "Władywostok" - miał zostać dostarczony Rosji w połowie listopada 2014 roku w ramach kontraktu o wartości 1,2 mld euro podpisanego w czerwcu 2011 roku przez rosyjską państwową agencję ds. eksportu i importu broni (Rosoboroneksport) oraz francuską stocznię DCNS.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja nie dostarczy Mistrali do Rosji Prezydent Francji Francois Hollande będzie na ten temat rozmawiał z Władimirem Putinem w tym tygodniu.
Zaskakujący szczyt w Moskwie. Będzie przełom? _ Napięcie, presja nigdy nie stanowią rozwiązania _. Prezydent Francji ma rozmawiać na Kremlu z prezydentem Rosji.
Francja nie sprzeda Putinowi okrętów Nawet po podpisaniu porozumienia w Mińsku, francuskie władze nie zmieniają zdania.
Tagi: mistral, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz