Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MF: W wyniku Kontroli Skarbowej w budżecie pozostało 1,55 mld zł w I-III kw.

47
Podziel się:

W wyniku tegorocznych działań Kontroli Skarbowej w budżecie państwa na koniec III kw. pozostało 1,55 mld zł wobec niespełna 870 mln zł w analogicznym okresie ub. roku - podało Ministerstwo Finansów (MF). Liczba kontroli wzrosła o 4,7% r/r do 7 117.

MF: W wyniku Kontroli Skarbowej w budżecie pozostało 1,55 mld zł w I-III kw.
(PAP/Marcin Bielecki)
bEDiJTvV

Liczba kontroli skarbowych przeprowadzonych w tym roku od stycznia do końca września była większa w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów 2015 roku. Jak podaje Ministerstwo Finansów, dzięki temu w budżecie państwa na koniec III kw. zostało o 680 mln zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ministerstwo wskazało, że wzrost skuteczności kontroli skarbowej nie wiąże się ze znaczącym zwiększeniem liczby kontroli - było ich tylko nieco więcej niż przed rokiem. Inspektorzy za to coraz skuteczniej typują do kontroli i z większą precyzją śledzą nowe kanały funkcjonowania grup przestępczych, które coraz częściej rozbijają.

- Postawiliśmy przed naszymi służbami jasne zadanie, aby działały tam, gdzie w sposób zuchwały próbuje się oszukiwać nasze państwo, gdzie funkcjonują zorganizowane grupy przestępcze, które wcześniej nie czuły oddechu służb skarbowych na plecach. To zdecydowanie się zmieniło - powiedział wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński, cytowany w komunikacie.

bEDiJTvX

Statystyki obrazują zmiany jakościowe w Kontroli Skarbowej. W porównaniu rok do roku (trzy kwartały) zarówno ustalenia, jak też wpłaty będące efektem wydanych decyzji, wzrosły o kilkadziesiąt procent. Wartość wpłat, będących efektem wydanych decyzji, wzrosła o 20,3 proc. w skali roku do 620,6 mln zł na koniec września. Ustalenia, dla których wydano decyzje, zwiększyły się o 30,6 proc. r/r do 15 079,5 mln zł.

Według resortu, najbardziej wyraźny trend zauważalny jest w zatrzymaniach wypłat z budżetu nienależnego zwrotu podatku VAT.

- Kontrola Skarbowa szybciej identyfikuje próby wyłudzeń podatku, dlatego możemy sprawniej blokować wypłaty VAT, których po prostu być nie powinno - wyjaśnił także Jasiński.

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku powstrzymano w ten sposób próby oszustw na kwotę ponad 566 mln zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to 130 mln zł (wzrost o ponad 335 proc.).

bEDiJTwy
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(47)
Kokoszka
5 lata temu
A czy za milionowe przekręty urzędniczki państwowej HGW i jej grupy przestępczej też się już wzięli?
gruuu
5 lata temu
złodzieje pisu się wystraszyły
marek
5 lata temu
Z jednej strony kontrola małych firm, a z drugiej strony wypłaca się gigantyczne odszkodowania za działki oszustom:D
bEDiJTwz
ron
5 lata temu
Kiedy wreszcie zabiorą się za Wietnamczyków i Chińczyków w Wólce Kosowskiej ?????? Przecież tam są kosmiczne przekręty na VAT. Skandal w biały dzień.
MW
5 lata temu
Za to kilka firm zbankrutowało, i nie zapłaci więcej podatków :)
...
Następna strona