Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kontrola w nowej fundacji rodziny Czartoryskich. Wyników nie poznamy

Dzięki staraniom Najwyższej Izby Kontroli doszło do inspekcji w Le Jour Viendra. Właśnie na konto tej organizacji trafiły środki od Fundacji Czartoryskich. Niestety, władze Liechtensteinu, które przeprowadziły kontrolę nie palą się z udostępnianiem jej wyników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
Co się stało z pieniędzy ze sprzedaży "Damy z gronostajem"? Liechtenstein milczy.

Dzięki staraniom Najwyższej Izby Kontroli doszło do inspekcji w Le Jour Viendra. Właśnie na konto tej organizacji z Liechtensteinu trafiły środki od Fundacji Czartoryskich, która sprzedała swoją kolekcję polskiemu rządowi. Niestety, władze Liechtensteinu, które przeprowadziły kontrolę, nie palą się z udostępnianiem jej wyników.

Co znajduje się w sprawozdaniu po kontroli w fundacji Le Jour Viendra? Tego prędko się nie dowiemy. Jak podaje RMF FM władze Liechtensteinu, gdzie zarejestrowana jest fundacja, odmówiły udostępnienia wyników. Jako powód podają zapisy tamtejszego prawa. Okazuje się bowiem, że takie dokumenty nie mogą być upubliczniane i udostępniane instytucjom zagranicznym.

Powstanie hollywoodzka wersja "Jacka Stronga". MKDiN walczy o to, by zrealizowano ją w Polsce

Najwyższa Izba Kontroli zabiegała o to, by przyjrzeć się dokładnie Le Jour Viendra. Wątpliwości miało wzbudzić to, że znaczna część pieniędzy trafiła do niej po tym, gdy Fundacja Czartoryskich i Skarb Państwa dobiły targu w sprawie kolekcji dzieł. Izba podejrzewa, że była to próba uniknięcia opodatkowania środków od sprzedaży sztuki.

Pod koniec grudnia 2016 r. państwo polskie kupiło za 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję, obejmującą dzieła sztuki, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Później w oświadczeniu Fundacja poinformowała, że pieniądze zgromadzone podczas działalności, w tym te ze sprzedaży kolekcji, przekazała na rzecz nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie.

Oprócz Fundacji Le Jour Viendra - jak napisano w oświadczeniu - część pieniędzy otrzymały także: Fundacja Trzy Trąby, Fundacja Książąt Lubomirskich oraz Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego. We władzach tych fundacji zasiadają osoby związane obecnie i niegdyś z Fundacją Książąt Czartoryskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polska kultura, fundacja czartoryskich, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-10-2018

emeryt"Dobra zmiana" lubi wspierać finansowo złodziei i oszustów.

06-10-2018

babciaMOŻE DOWIEMY SIĘ ILE PRZYTULIŁ MINISTER KULTURY ZA TEN TRANSFER ????

06-10-2018

mefTen myk z kupnem kolekcji dziel sztuki to kolejny skok na kase zamataczony przez "dojna zmiane"!!! Ciekawe ktorzy z 'prawych", "sprawiedliwych" i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (147)