Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrole klatek dla kur niosek. Unia nie da czasu

0
Podziel się:

Nieoficjalnie wiadomo, że KE nie będzie wymagać od producentów niszczenia jaj od kur trzymanych w starych klatkach.

Kontrole klatek dla kur niosek. Unia nie da czasu
(PAP/Tomasz Wojtasik)

Kontrole w sprawie nowych klatek dla kur niosek rozpoczną sie od początku roku - zapowiedział komisarz UE ds. zdrowia John Dalli. Nieoficjalnie wiadomo, że KE nie będzie wymagać od producentów niszczenia jaj od kur trzymanych w starych klatkach.

Zgodnie z przepisami unijnymi najpóźniej do 1 stycznia hodowcy muszą wymienić klatki, w których przetrzymywane są kury nioski, na te spełniające kryteria unijne. W innym razie jajka wyprodukowane przez ich kury nie będą mogły być sprzedawane, a państwa, które nie spełnia przepisów, poniosą unijne kary.

_ - Komisja nie ma zamiaru przedłużyć ostatecznej daty przystosowania się do dyrektywy. Już przygotowujemy się do tego, żeby przeprowadzić konieczne kontrole i jeśli to konieczne, podjąć środki ochronne wobec wszystkich państw, a jest ich wiele, które nie dostosowały się w pełni _ - powiedział w piątek na konferencji prasowej w przerwie obrad unijnych ministrów ds. zdrowia w Brukseli komisarz John Dalli. Obradom przewodniczył szef polskiego resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Jak sprecyzował rzecznik Dalleg'o, Frederic Vincent, kontrole rozpoczną się już od 2 stycznia, a KE otworzy procedury karne wobec państw, które nie wdrożą unijnych przepisów. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że kontrole będą dotyczyć wyłącznie stanu wymiany klatek, a UE nie będzie wymagać od producentów niszczenia jaj pochodzących od kur przetrzymywanych w nieodpowiednich klatkach.

Z danych KE wynika, że w nieprzystosowanych klatkach starego typu znajdzie się po 1 stycznia ponad 51 mln kur w przynajmniej 11 krajach UE, co odpowiada około 50 mln jajek dziennie. _ _

_ - Albo państwa członkowskie znajdą sposoby miedzy sobą, by zapewnić zbyt takich jaj, albo zapewnią, że jajka nie znajdą się poza terytorium kraju _ - przyznał jeden z unijnych urzędników. Podobnie z jajami, które nie służą sprzedaży detalicznej, ale do przetwórstwa, i są wykorzystywane np. do produkcji szamponów. _ Kontrola, które z tych jaj pochodzą od kur z nieodpowiednich klatek, jest praktycznie niemożliwa _ - przyznał urzędnik.

W zmianach chodzi o unijne przepisy z 1999 r., ustalające minimalne normy ochrony niosek. W klatkach nowego typu ma być mniej kur niż dotychczas, a klatki mają mieć minimum 35 cm wysokości i m.in. grzędę. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów stare klatki mają być zakazane, a rolnicy, którzy nie umieszczą kur w nowych, mają znaleźć inne sposoby na ich przetrzymywanie, np. hodowlę na otwartym terenie.

W Polsce problem niewymienionych klatek dotyczy około 4 mln kur, czyli zdaniem ministra MarkaSawickiego _ około 30 proc. kurników _. Większość producentów, którzy wiążą swoje nadzieje z produkcją jaj, dokonała już koniecznych inwestycji.

Czytaj więcej o skutkach nowej dyrektywy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)