Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontrole NIK. Kwiatkowski zapowiedział kontrolę górnictwa

0
Podziel się:

Szef NIK zapowiedział dziś, że badanie obejmie najważniejsze aspekty funkcjonowania tego sektora.

Kontrole NIK. Kwiatkowski zapowiedział kontrolę górnictwa
(Krzysztof Białoskórski<br/>orka.sejm.gov.pl)
bEEnADPF

Najwyższa Izba Kontroli przygotowuje całościową kontrolę funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego, która pozwoli na ocenę realizacji rządowego programu dla tej branży na lata 2007-2015 - poinformował w Katowicach prezes izby Krzysztof Kwiatkowski.

Szef NIK zapowiedział dziś, że badanie obejmie najważniejsze aspekty funkcjonowania tego sektora: ekonomiczny, społeczny, a także perspektywy innowacyjnego wykorzystania węgla kamiennego (np. zgazowanie węgla). Uwaga kontrolerów skupi się również na zachowaniu wymogów zrównoważonego rozwoju i ochronie środowiska.

W sposób szczególny kontrolerzy mają przeanalizować sytuację w miejscach, gdzie jak w soczewce skumulowały się skutki długoletniej eksploatacji górniczej i zmian zachodzących w sektorze w ostatnim dziesięcioleciu, jak na przykład w Bytomiu.

bEEnADPH

Jak zapowiada prezes Kwiatkowski, kontrola ma dać także odpowiedź na pytanie, dlaczego eksploatacja podobnych złóż węgla w Czechach może być opłacalna, podczas gdy w Polsce wymaga ciągłej troski i wsparcia ze strony państwa.

Polskie górnictwo boryka się obecnie z problemami. Zdaniem ekspertów ich główną przyczyną jest znaczący spadek cen węgla na świecie, negatywnie na kondycję branży wpłynęła też lekka zima. Na zwałach leży 7 mln ton niesprzedanego węgla, jego spore zapasy ma też energetyka.

W opinii związkowców sytuacja w Kompanii Węglowej - największej górniczej firmie w Europie, oraz w całym górnictwie jest dramatyczna. Przekonują, że bez działań rządu na Śląsku może grozić likwidacja kilkuset tysięcy miejsc pracy.

Przebywający również w tym tygodniu w Katowicach premier Donald Tusk mówił o konieczności promocji i ochrony polskiego węgla jako kluczowego paliwa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Szef rządu zapowiedział m.in. eliminację nieuczciwego importu węgla, usprawnienie handlu tym surowcem oraz przegląd obciążeń fiskalnych górnictwa i prawa zamówień publicznych. Wskazał też na konieczność poprawy konkurencyjności polskiego węgla.

bEEnADPN

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/47/m137007.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jaroslaw;kaczynski;na;slasku;wladza;nie;strzela;ale;oszukuje,101,0,1529701.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kaczyński: Władza nie strzela, ale oszukuje
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m275909.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;o;weglu;bedziemy;rozmawiali;twardo;na;liczbach,45,0,1528365.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Górnicy naciskają na premiera. Dzisiaj szczyt
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m250070.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nik;sprawdza;czy;szkoly;sa;przygotowane;na;przyjecie;szesciolatkow,214,0,1527510.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kontrola NIK w szkołach. Chodzi o maluchy
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m260236.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;gornictwie;rozpoczal;sie;przestoj;w;kompanii;weglowej,233,0,1523945.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Związkowcy przeciw przerwom w pracy
bEEnADQi
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)