Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korea Północna bez broni nuklearnej. To konieczność

0
Podziel się:

- Pjongjang musi zrezygnować z posiadania broni nuklearnej - ustalili prezydenci USA i Chin.

Xi Jinping, prezydent Chin
Xi Jinping, prezydent Chin (Wikimedia/CC/Erin A. Kirk-Cuomo)
bEULNdNN

_ - Pjongjang musi zrezygnować z posiadania broni nuklearnej _ - * *ustalili prezydenci USA i Chin. Barack Obama i Xi Jinping spotkali się w letniej posiadłości amerykańskiego prezydenta.

_ - Uzgodniono, że Korea Północna musi się poddać denuklearyzacji oraz, że żadne z naszych krajów nie zaakceptuje Korei Północnej jako państwa posiadającego broń nuklearną _ - powiedział Tom Donilon, doradca Obamy do spraw bezpieczeństwa narodowego, po zakończeniu szczytu w posiadłości Sunnylands, w kalifornijskim Rancho Mirage.

Dodał, że USA i Chiny będą podejmować działania zmierzające do pogłębienia współpracy i dialogu aby osiągnąć ten cel.

bEULNdNP

Przedstawiciel strony chińskiej Yang Jiechi potwierdził na odrębnej konferencji prasowej, że Chiny i USA _ zajmują te same stanowiska _ w kwestii północnokoreańskiej broni nuklearnej.

Wojownicza retoryka Pjongjangu w ubiegłych miesiącach doprowadziła do znacznego wzrostu napięcia nie tylko na Półwyspie Koreańskim, ale w całym rejonie Azji i Pacyfiku. Chiny, mimo że są sojusznikiem Pjongjangu, były coraz bardziej zaniepokojone jego groźbami zaatakowania Korei Południowej.

Donilon poinformował też, że prezydent Obama powiedział wprost swemu gościowi, że ataki chińskich hakerów mają na celu wykradzenie amerykańskich tajemnic przemysłowych. Dodał, że Obama sprecyzował dokładnie problemy, jakie niepokoją Stany Zjednoczone w kwestii kradzieży w sieci i powiedział, że jeśli nie zostaną rozwiązane to _ będzie to bardzo trudny problem w dwustronnych stosunkach gospodarczych _.

Natomiast Yang Jiechi podkreślił, że w kwestii bezpieczeństwa w sieci Pekin chce raczej współpracy niż tarć ze Stanami Zjednoczonymi. Poinformował, że Xi Jinping opowiedział się przeciwko wszelkim formom kradzieży i szpiegostwa w sieci i wskazał, że Chiny również padają ofiarą takich praktyk._ _

bEULNdNV

_ - Cyberbezpieczeństwo nie powinno być podstawowym powodem wzajemnych podejrzeń i tarć, a raczej nowym polem naszej współpracy _ - powiedział Yang.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny i USA znowu się kłócą. Poszło o hakerów Chiny oskarżyły w środę USA o sianie niezgody w regionie dalekowschodnim i nazwały je prawdziwym imperium hakerskim w reakcji na raport Pentagonu.
Problemy z Koreą Północną. Jest wspólne stanowisko USA i Chin Na Półwyspie Koreańskim nie powinno być broni atomowej? Zobacz, co ustalił John Kerry i chińscy przywódcy.
USA zaapelowały do Chin. Dziś spotkanie Szef amerykańskiej dyplomacji podczas wizyty w Seulu apeluje o większe zaangażowanie Chin w łagodzenie napięć na Półwyspie Koreańskim.
bEULNdOq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)