Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja przy rozbudowie elektrowni w Jaworznie. CBA przyłapało dwie osoby na gorącym uczynku

20
Podziel się:

Przyłapany na przyjęciu 50 tys. zł łapówki Marcin Sz. to kierownik w spółce E003B7. Pieniądze wręczył mu Stanisław R., rzeszowski biznesmen z branży budowlanej.

Elektrownia Jaworzno III
Elektrownia Jaworzno III (Tauron)
bEJaCilh

Agenci CBA na gorącym uczynku przyjęcia 50 tys. zł łapówki zatrzymali kierownika ze spółki, która realizuje wart 5,4 mld zł kontrakt na rozbudowę elektrowni w Jaworznie oraz biznesmena z Rzeszowa. Łączna kwota łapówki może być wielokrotnie większa. CBA informuje, że "zatrzymanie miało dynamiczny charakter", a "obaj mężczyźni byli kompletnie zaskoczeni".

Aktualizacja 13:46 - dołączamy komunikat Rafako

Jak poinformował rzecznik CBA Piotr Kaczorek, na trop korupcji przy budowie bloku węglowego 910MW w Jaworznie wpadli agenci z katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

bEJaCilj

Kontrakt na wykonanie inwestycji o wartości ponad 5,4 mld zł został podpisany w 2014 roku z konsorcjum, którego głównym wykonawcą jest Rafako SA. Realizacją inwestycji zajmuje się powołana przez Rafako spółka zależna E003B7 z siedzibą w Raciborzu.

Przyłapany na przyjęciu 50 tys. zł łapówki Marcin Sz. to kierownik w spółce E003B7. Pieniądze wręczył mu Stanisław R., rzeszowski biznesmen z branży budowlanej.

Money.pl zwrócił się do spółki Rafako z prośbą o komentarz. "Zarzad Spółki E003B7 informuje, że w związku z zatrzymaniem pracownika spółki, zlecił dodatkowe kontrole procesów zakupu usług dodatkowych od firm zewnętrznych oraz powołał zespól, który sprawdzi kontrakty nadzorowane przez tego pracownika" - odpisało biuro prasowe Rafako.

bEJaCilp

"Warto podkreślić, ze postawione zatrzymanym osobom zarzuty dotyczą zakupu usług pomocniczych od firmy, z którą zawarliśmy umowę ramową, i która zawierała dalsze umowy z podwykonawcami" - podkreśliła spółka Rafako. "Usługi te nie maja zasadniczego wpływu na przebieg budowy, jej koszty i kluczowe dla niej elementy oraz na dochowanie terminów wykonania bloku energetycznego" - zapewniono.

Według CBA pieniądze dla inżyniera ze spółki E003B7 miały być korupcyjną zapłatą za samo zlecenie rzeszowskiej firmie udziału w wykonaniu jednego z etapów budowy elektrowni Jaworzno III oraz ułatwienia w dalszym rozliczaniu.

"Śledczy z CBA ustalają, czy nie dochodziło do zawyżania faktur przez rzeszowską firmę ze stratą dla wykonawcy i inwestora" - czytamy w komunikacie CBA. CBA podejrzewa, że kwota łapówek może się zwiększyć, ponieważ wręczone 50 tys. zł było tylko jedną z transz.

Rzecznik CBA zwraca uwagę, że zatrzymanie miało "dynamiczny charakter", a obaj mężczyźni byli kompletnie zaskoczeni. "Do zatrzymania doszło w Katowicach, pod jednym z salonów luksusowych samochodów, gdzie biznesmen przyjechał swoim pojazdem na przegląd" - napisał rzecznik.

bEJaCilq

Agenci CBA przeszukali już mieszkania obu zatrzymanych, a także siedziby spółki E003B7 oraz rzeszowskiej firmy. Zabezpieczono dokumenty dotyczące sprawy. Teraz zatrzymani i zgromadzone dowody trafią do prokuratury.

bEJaCilK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
kuba
4 lata temu
bravo Zbyszek...bravo Patryk...bravo CBA
gfd
4 lata temu
nie udalo sie pisowi do tej pory wymienic ekipy, wiec trzeba ludzi umoczyc!?!
Michał
4 lata temu
A, bo tam ceregiele jakieś z wręczaniem łapówek gdzieś po salonach, pokątnych ubikacjach i takich tych luksusowych rezydencjach mając tych z lornetkami na plecach. Taki rydzyk w biały dzień, na oczach wszystkich, pieniądze stoczniowe i ukradzione fundusze unijne przez pis - myk, i po sprawie. I zarządził głosowanie na tego zza węgła i to nie jest zarzut korupcyjny.
bEJaCilL
!@#$%^&*()
4 lata temu
A czy nie jest korupcja sytuacja kiedy ksiadz za pogrzeb mówi co łaska lecz nie mniej niż 400zł? Przeciez uzaleznia pochówek zmarłegp od otrzymania konkretnej gotówki!!!!
ZK590
4 lata temu
Robotnikowi wg Balcerowicza, Mordasewicza i im podobnych wystarczy 2100 brutto. Innym mało dziesiątek tysięcy i żądają podwyżek, premii, deputatów i jeżeli tylko można to łapówek w każdej wysokości.