Notowania

polowanie na lisy
25.03.2015 08:26

Korupcja w Chinach. Pekin przekazał USA listę podejrzanych o korupcję

Chiny przekazały Stanom Zjednoczonym "priorytetową listę" chińskich urzędników podejrzewanych o korupcję, co do których jest podejrzenie, że uciekli do USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Patrick Rodwell/Flickr)

Chiny przekazały Stanom Zjednoczonym "priorytetową listę" chińskich urzędników podejrzewanych o korupcję, co do których jest podejrzenie, że uciekli do USA - poinformował w środę dziennik "China Daily", powołując się na służby do walki z korupcją.

W ubiegłym roku strona chińska informowała o ponad 150 "ekonomicznych zbiegach" przebywających w USA; wielu z nich określono jako skorumpowanych urzędników państwowych.

Większość podejrzanych, przebywających za granicą, pracowała dla rządu albo państwowych przedsiębiorstw, i jest podejrzewana o branie łapówek albo sprzeniewierzenie funduszy państwowych - powiedział cytowany przez chińską gazetę Xu Jinhui, szef antykorupcyjnego biura przy prokuraturze.

Na sierpień planowane jest spotkanie przedstawicieli władz USA z ich chińskimi odpowiednikami, w czasie którego omówiona zostanie możliwość wydalenia tych chińskich urzędników, którzy uciekli do USA z miliardami dolarów najpewniej skradzionych z kasy państwa - poinformowała w ubiegłym miesiącu strona amerykańska.

USA i Chiny nie są jednak związane umową o ekstradycji, a zachodnie rządy od dawna niechętnie podchodzą do przekazywania podejrzanych ze względu na brak przejrzystości w chińskim sądownictwie i zastrzeżenia do prowadzonych w ChRL postępowaniach sądowych.

Ogłoszona przez chińskie władze operacja "Polowanie na lisy", mająca na celu wyśledzenie zbiegłych z pieniędzmi urzędników i biznesmenów, jest częścią zakrojonej na szeroką skalę ofensywy prezydenta Xi Jinpinga przeciwko korupcji na wszystkich szczeblach władzy w Chinach.

W ubiegłym tygodniu zajmująca się przeciwdziałaniem korupcji komórka Komunistycznej Partii Chin poinformowała, że w 2014 roku odesłano do kraju ok. 500 podejrzanych; udało się też odzyskać łącznie ponad 3 mld juanów (ponad 484 mln dolarów) ze skradzionych pieniędzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny chiński urzędnik zatrzymany. Za co? Ma Jian, który kierował operacjami kontrwywiadowczymi, najprawdopodobniej został zatrzymany w zeszłym tygodniu - pisze agencja Associated Press.
Prezydent poluje na "muchy". Pierwsza ofiara Proces był wyjątkowy, ponieważ akt oskarżenia powstał na podstawie zarzutów formułowanych najpierw przez dziennikarzy.
Znaleźli 200 mln juanów w domu urzędnika Od czasu, gdy dwa lata temu prezydentem Chin został Xi Jinping, w Chinach prowadzona jest bardzo energiczna kampania antykorupcyjna.
Tagi: polowanie na lisy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz