Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska służba zdrowia
14.01.2014 07:40

Korupcja i nepotyzm w polskiej służbie zdrowia

Komisja Europejska wytknęła Polsce poważne problemy w resorcie ministra Bartosza Arłukowicza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Po wczorajszym spotkaniu z onkologami, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział zmiany w leczeniu raka. Na to, że polska służba zdrowia zmaga się z poważnymi problemami, zwraca uwagę także Komisja Europejska. W raporcie opublikowanym w grudniu, Bruksela wytknęła Polsce korupcję i nepotyzm.

Polscy pacjenci często skarżą się na brak dobrej organizacji w służbie zdrowia i długie kolejki do lekarza. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że - aby je ominąć - gotowi są _ dodatkowo _ zapłacić. W 2011 roku na łapówki wręczane lekarzom polska rodzina wydała średnio ponad 300 złotych. Na tak zwane _ prezenty wdzięczności _ za wizytę - ponad 140 złotych.

Bruksela zauważa, że korupcja w polskiej służbie zdrowia występuje także przy zamówieniach publicznych. Firmy produkujące sprzęt medyczny przekupują osoby odpowiedzialne za przetargi lub oferują szpitalom _ darowizny _ w zamian za zakup konkretnego wyposażenia. Choć sytuacja powoli się poprawia, bolączką pozostaje wciąż społeczne przyzwolenie na dawanie łapówek.

Innym poważnym problemem jest nepotyzm. W raporcie czytamy, że jest on _ wyraźnie zauważalny w klinikach uniwersyteckich, gdzie rodzinne klany przekazują sobie wydziały czy instytuty _. Wśród lekarzy istnieje bowiem przekonanie, że medycyna jest rodzinnym biznesem, więc tego typu działania są wręcz wskazane.

Czytaj więcej w Money.pl
Komisarze pokłócili się o redukcję emisji CO2 Komisarz ds. klimatu chce 40-proc. redukcji emisji CO2 do 2030 r., a komisarze ds. energii i przemysłu - 35-proc.
Bruksela ostrzega Wielką Brytanię przed... Komisja Europejska nie zgodzi się na zmiany unijnych zasad wypłacania zasiłków rodzinnych imigrantom zarobkowym z innego kraju UE, sprzeczne z zasadą niedyskryminacji.
Premierzy o OZE Nie ustawa o OZE z "poczekalni", a prawo budowlane wywołało do tablicy premierów rządu, aby zabrali głos w kwestii energii z odnawialnych źródeł. - Naszą intencją - i stąd m. in. przedłużające się prace nad ustawą o OZE - jest skonstruowanie takiego miksu energetycznego, w którym kwestie odnawialnych źródeł energii w Polsce będą wolne od ...
Tagi: polska służba zdrowia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz