Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja kosztuje Unię 120 mld euro rocznie

0
Podziel się:

Komisja Europejska będzie od 2013 r. publikować raport o korupcji w Unii Europejskiej, który ma stanowić dodatkową polityczną presję na rządy, by z nią walczyły i egzekwowały odpowiednie prawo.

Korupcja kosztuje Unię 120 mld euro rocznie
(Rex Roof/CC/Flickr)

Komisja Europejska będzie od 2013 r. publikować raport o korupcji w Unii Europejskiej, który ma stanowić dodatkową polityczną presję na rządy, by z nią walczyły i egzekwowały odpowiednie prawo.

Rocznie korupcja kosztuje gospodarkę Unii 120 mld euro, co równa się budżetowi UE. **_ - Zwalczanie korupcji powinno być kwestią priorytetową. Mimo że mamy ramy prawne na poziomie międzynarodowym i europejskim, to wdrażanie przepisów na poziomie państw członkowskich UE przebiega bardzo nierówno. Jest dla mnie oczywiste, że politycy i decydenci nie są wystarczająco zdeterminowani, aby podjąć działania zwalczające to zjawisko _ - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej komisarz do spraw wewnętrznych i sprawiedliwości Cecilia Malmstroem.

Komisja Europejska przyjęła dziś pakiet propozycji, mających skuteczniej zapobiegać szkodliwym skutkom gospodarczym, społecznym i politycznym dla społeczeństw europejskich, które wywołuje korupcja. Najważniejsza z nich przewiduje przygotowywanie przez nią raportu o zwalczaniu korupcji w UE, za pomocą którego KE będzie monitorować i oceniać wysiłki państw w przeciwdziałaniu korupcji.

Dokument będzie publikowany przez Komisję co dwa lata, począwszy od 2013 roku i będzie się opierał na danych pochodzących z różnorodnych źródeł, w tym takich instytucji jak Rada Europy, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych, a także niezależnych ekspertów i zainteresowanych przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.

Malmstroem liczy, że sprawozdanie będzie wywierać presję polityczną na kraje. - _ Jasno przedstawione zostaną w nim wysiłki i osiągnięcia w walce z korupcją, a także wyszczególnione porażki i słabe punkty we wszystkich 27 państwach członkowskich _ - zapowiedziała.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t34233.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/w;europie;wschodniej;rosnie;poziom;korupcji,226,0,814306.html) W Europie Wschodniej rośnie poziom korupcji
Poinformowała też, że jeszcze w tym roku przedstawi nowe przepisy dotyczące konfiskaty mienia pochodzącego z działalności przestępczej, a w 2012 roku także plan określający, w jaki sposób ulepszyć metody gromadzenia danych statystycznych dotyczących przestępczości. W tym roku ma też powstać strategia udoskonalenia metod stosowanych w dochodzeniach w sprawie przestępstw finansowych wywierających szkodliwy wpływ na interesy finansowe Unii Europejskiej.

Komisja Europejska zapowiada też, że w większym stopniu skupi się na kwestiach antykorupcyjnych w negocjacjach akcesyjnych z krajami kandydującymi do UE, a także w polityce sąsiedzkiej. - _ W naszych strategiach współpracy i rozwoju będziemy częściej stosować zasadę warunkowości _ - powiedziała Malmstroem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t12804.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/co;czwarta;osoba;na;swiecie;dala;lapowke,174,0,731822.html) Co czwarta osoba na świecie dała łapówkę Najczęściej daje się łapówki w Liberii, Ugandzie i Kambodży. Najrzadziej w Danii i Norwegii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t113211.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/coraz;wiecej;lapowek;srednio;w;kopercie;2;9;tys;zl,36,0,692004.html) Coraz więcej łapówek. Średnio w kopercie 2,9 tys. zł Prezydent Rosji uważa walkę z korupcją za priorytet.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t140546.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/imperium;fifa;skandale;nie;szkodza,62,0,842046.html) Imperium FIFA skandale nie szkodzą FIFA to oficjalnie ciągle międzynarodowa organizacja pozarządowa. Od dawna działa jak ogromny koncern, ale nie płaci podatków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)