Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Rosji spowoduje krach państwa?

0
Podziel się:

Rosja jest przesiąknięta korupcją od góry do dołu - oceniło stowarzyszenie, które swoje doroczne raporty publikuje od 2009 roku.

Korupcja w Rosji spowoduje krach państwa?
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Korupcja w Rosji osiągnęła poziom, za którym może nastąpić krach jej systemu politycznego i gospodarczego - ostrzega stowarzyszenie Czyste Ręce, utworzone przez adwokatów broniących praw człowieka w Federacji Rosyjskiej.

Opierając się na danych udostępnionych przez MSW, podało ono, że w latach 2008-12, tj. w okresie proklamowanej przez ówczesnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa kampanii antykorupcyjnej, średnia wysokość łapówki w Rosji wzrosła 33-krotnie - z 9 tys. do 300 tys. rubli (z 283 do 9,4 tys. dolarów).

W swoim dorocznym raporcie stowarzyszenie przypomniało, że w 2008 roku w Federacji Rosyjskiej przyjęto federalną ustawę o przeciwdziałaniu korupcji i zaostrzono odpowiedzialność karną za przestępstwa o charakterze korupcyjnym. A w 2010 roku przeprowadzono reformę MSW, w wyniku której z resortu odeszły tysiące skorumpowanych funkcjonariuszy, a milicję zastąpiła policja.

Według Czystych Rąk, o ile w 2008 roku w szarej strefie powstało 35 proc. PKB, o tyle w 2012 roku już 52,6 procent. Stowarzyszenie podkreśliło, że ten ostatni wskaźnik nie zmienił się od roku.

Zdaniem organizacji, oznacza to, że _ albo Rosja osiągnęła korupcyjne dno, albo doszła do punktu krytycznego, za którym następuje stadium rozkładu instytucji władzy oraz rozpadu systemu politycznego i gospodarczego _.

_ Rosja jest przesiąknięta korupcją od góry do dołu _ - oceniło stowarzyszenie, które swoje doroczne raporty publikuje od 2009 roku.

Czyste Ręce podały, że w tym roku nastąpiła zmiana na szczycie _ rankingu _ najbardziej skorumpowanych regionów. Po raz pierwszy Moskwa straciła palmę pierwszeństwa - została wyprzedzona przez Kraj Nadmorski na Dalekim Wschodzie i region moskiewski. Stowarzyszenie wiąże to z dymisją burmistrza Moskwy Jurija Łużkowa w 2010 roku i wymianą ekipy zarządzającej stolicą.

W ocenie cytowanego przez dziennik _ Kommiersant _ prezesa Fundacji Studiów Politycznych Indem Georgija Satarowa, raport Czystych Rąk nie oddaje rzeczywistego obrazu korupcji w Rosji - faktycznie jest ona jeszcze większa.

_ Przytoczone dane opierają się na średniej arytmetycznej wszystkich zarejestrowanych przestępstw. Wystarczą trzy-cztery wielkie łapówki, by wskaźnik ten podskoczył jeszcze bardziej _ - oświadczył Satarow, którego fundacja również monitoruje korupcję w FR.

Czytaj więcej w Money.pl
Świat korupcji. Oni wręczają ich najwięcej Ujawniono najczęściej przekupujących oraz branże w których płaci się najwięcej.
Łapówki przy dotacjach z Unii. Postawili zarzuty Agencja rozpatrywała wnioski o dofinansowanie projektów i ustalała listę projektów rekomendowanych do dofinansowania.
Roboty przymusowe karą za oszczerstwa Duma uchwaliła ustawę przywracającą w Federacji Rosyjskiej odpowiedzialność karną za oszczerstwo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)