Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kosiniak-Kamysz: W Polsce można tworzyć nowe miejsca pracy

0
Podziel się:

- W Polsce jest przestrzeń do tworzenia nowych miejsc pracy - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Kosiniak-Kamysz: W Polsce można tworzyć nowe miejsca pracy
(Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/wikimedia commons)
bEUrqPFh

W Polsce jest przestrzeń do tworzenia nowych miejsc pracy - powiedział w środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Kosiniak-Kamysz wziął w środę udział w debacie poświęconej rynkowi pracy, podczas której rozmawiano w szczególności na temat sytuacji ludzi młodych.

Szef resortu pracy i polityki społecznej zaznaczył, że nadchodzi "dobry czas dla pracowników", bo rozpoczyna się rywalizacja o nich.

bEUrqPFj

- W Polsce jest przestrzeń do tworzenia nowych miejsc pracy i chęć pracodawców do ich tworzenia. Rynek pracy z dominującej pozycji pracodawcy przesuwa się w rynek pracy pracownika - to też spowoduje wzrost płac. Pierwsze oznaki już mamy - podkreślił minister odnosząc się da raportu Głównego Urzędu Statystycznego. GUS poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło 4 tys. 214,14 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 4,9 proc.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że jest to najbardziej dynamiczny wzrost płac w ostatnich latach. W jego ocenie ta tendencja musi się utrzymać. - Dzisiaj rozpoczyna się rywalizacja o pracownika. Ona rozegra się na tym polu płacowym, na polu podnoszenia warunków zatrudnienia - dodał.

Minister wskazał, że jest kilka obszarów, gdzie na pewno tej pracy nie zabraknie. Jednym z nich jest branża IT, nowych technologii. - Tutaj potencjał Polski i zdolność Polaków jest ogromna - powiedział.

Do pozostałych obszarów zaliczył m.in. "białe miejsca pracy" związane ze sferą medyczną i opieką nad osobami starszymi. - Zmiany demograficzne, to że się starzejemy spowodują, że coraz więcej osób będzie wymagało na starość wsparcia - już nie tylko rodziny, ale też wykwalifikowanego personelu zajmującego się opieką, rehabilitacją, utrzymaniem zdrowia w dobrej jakości - wskazał.

bEUrqPFp

Dodał, że jest jeszcze pula zielonych miejsc pracy związanych z odnawialnymi źródłami energii. Zdaniem Kosiniaka-Kamysza zapotrzebowanie na ekspertów w tych zawodach pójdzie w ślad za zmianami legislacyjnymi, które będą wymagały specjalistów w tym obszarze.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUrqPFK
praca
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)