Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kradzieże trakcji na PKP. Kolej, energetyka i telekomunikacja notują milionowe straty

0
Podziel się

Koleje, firmy telekomunikacje i energetyczne tracą po około 100 mln złotych rocznie na skutek kradzieży elementów metalowych i dewastacji infrastruktury technicznej.

Kradzieże trakcji na PKP. Kolej, energetyka i telekomunikacja notują milionowe straty
(pkp.pl)
bDySRUid

Koleje, firmy telekomunikacje i energetyczne tracą po około 100 mln złotych rocznie na skutek kradzieży elementów metalowych i dewastacji infrastruktury technicznej - poinformowano w Warszawie podczas konferencji _ Przeciwdziałanie kradzieżom metali _.

Kwota 100 mln zł w każdej z branż uwzględnia tylko koszty odtworzeniowe, bez uwzględniania dodatkowych, często niemierzalnych strat ponoszonych przez społeczeństwo i przedsiębiorstwa w efekcie braku łączności lub zasilania - powiedziała PAP dyrektor Departamentu Rozwoju Infrastruktury w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej Marzena Śliz.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztof Dyl poinformował, że w roku 2011 wywołane kradzieżami opóźnienia pociągów wyniosły 176 tys. minut i liczba ta była o 64 proc. większa niż rok wcześniej. Szef UTK dodał, że od trzech lat rośnie liczba kradzieży i dewastacji. W 2011 roku wyniosła ona 4621 i była o 33 proc. większa niż rok wcześniej. Najczęściej łupem złodziei padają urządzenia sterowania ruchem. O dwie trzecie mniejsze jest zainteresowanie kolejowymi urządzeniami teleinformatycznymi i elektroenergetycznymi.

bDySRUif

_ Najwięcej takich przestępstw rejestrowanych jest w województwach: śląskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim _ - poinformował Dyl. Szef UTK przyznał, że kradzieży przybywa, bo złodzieje znają zasady działania urządzeń kolejowych i potrafią zdjąć sieć pod napięciem 3000 V, zaś informacja o zaniku napięcia pojawia się często już po dokonaniu kradzieży, co zmniejsza szanse na zatrzymanie sprawców.

Dyrektor departamentu rozwoju sieci Orange Polska Rafał Matyasik poinformował, że tylko w 2012 roku kradzieże elementów instalacji pozbawiły możliwości korzystania z łączności 492 szpitali i przychodni.

Zaproszony na konferencję David Ransom, dyrektor organizacji pozarządowej Pol-Primett z Wielkiej Brytanii, poinformował o prowadzonym dzięki funduszom unijnym trzyletnim, zaplanowanym do 2013 r. projekcie, służącym przeciwdziałaniu zjawisku kradzieży metali w Europie. Przez dwa lata zdiagnozowano problemy w pięciu krajach UE.

Ransom podał, że tylko skradzione w Wlk. Brytanii w ub.r. metale miały wartość 770 mln funtów. Dodał też, że problemem dla Brytyjczyków są zorganizowane grupy przestępcze, które kradzione na Wyspach metale transportują na Bliski Wschód, a nawet do Indii.

bDySRUil

Alan Pacey, oficer British Transport Police, ocenił natomiast, że współdziałanie dobrze wyposażonych organów ścigania oraz przedsiębiorstw, których infrastruktura jest rozkradana, oraz objęcie nadzorem skupu złomu przyniesie efekt w dłuższym okresie.

Cykliczne spotkania w sprawie sposobów przeciwdziałania narastającym przypadkom kradzieży kabli i niszczenia infrastruktury organizowane są w Polsce od 24 listopada 2011 r. pod patronatem UKE.

Czytaj więcej w Money.pl
Wydadzą 40 mln, by zmniejszyć zużycie energii Brytyjski rząd opublikował strategię dotyczącą efektywności energetycznej.
Potrzebują inwestycji za 330 mld funtów To koszty inwestycji koniecznych dla zapewnienia bezpiecznych dostaw energii i realizacji celów programu redukcji emisji CO2.
Nigdy nie będziemy wolni od gazu z Rosji Nie należy jednak liczyć, że będzie to cudowne lekarstwo na zależność regionu od importu z Rosji - pisze Financial Times.
Duża spółka kolejowa ma trafić na GPW Ministerstwo Transportu planuje przeprowadzenie oferty publicznej PKP Cargo w IV kw. 2013 roku.
bDySRUiG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)