Notowania

kolej
12.11.2012 17:32

Kradzieże trakcji na PKP. Kolej, energetyka i telekomunikacja notują milionowe straty

Koleje, firmy telekomunikacje i energetyczne tracą po około 100 mln złotych rocznie na skutek kradzieży elementów metalowych i dewastacji infrastruktury technicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkp.pl)

Koleje, firmy telekomunikacje i energetyczne tracą po około 100 mln złotych rocznie na skutek kradzieży elementów metalowych i dewastacji infrastruktury technicznej - poinformowano w Warszawie podczas konferencji _ Przeciwdziałanie kradzieżom metali _.

Kwota 100 mln zł w każdej z branż uwzględnia tylko koszty odtworzeniowe, bez uwzględniania dodatkowych, często niemierzalnych strat ponoszonych przez społeczeństwo i przedsiębiorstwa w efekcie braku łączności lub zasilania - powiedziała PAP dyrektor Departamentu Rozwoju Infrastruktury w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej Marzena Śliz.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Krzysztof Dyl poinformował, że w roku 2011 wywołane kradzieżami opóźnienia pociągów wyniosły 176 tys. minut i liczba ta była o 64 proc. większa niż rok wcześniej. Szef UTK dodał, że od trzech lat rośnie liczba kradzieży i dewastacji. W 2011 roku wyniosła ona 4621 i była o 33 proc. większa niż rok wcześniej. Najczęściej łupem złodziei padają urządzenia sterowania ruchem. O dwie trzecie mniejsze jest zainteresowanie kolejowymi urządzeniami teleinformatycznymi i elektroenergetycznymi.

_ Najwięcej takich przestępstw rejestrowanych jest w województwach: śląskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim _ - poinformował Dyl. Szef UTK przyznał, że kradzieży przybywa, bo złodzieje znają zasady działania urządzeń kolejowych i potrafią zdjąć sieć pod napięciem 3000 V, zaś informacja o zaniku napięcia pojawia się często już po dokonaniu kradzieży, co zmniejsza szanse na zatrzymanie sprawców.

Dyrektor departamentu rozwoju sieci Orange Polska Rafał Matyasik poinformował, że tylko w 2012 roku kradzieże elementów instalacji pozbawiły możliwości korzystania z łączności 492 szpitali i przychodni.

Zaproszony na konferencję David Ransom, dyrektor organizacji pozarządowej Pol-Primett z Wielkiej Brytanii, poinformował o prowadzonym dzięki funduszom unijnym trzyletnim, zaplanowanym do 2013 r. projekcie, służącym przeciwdziałaniu zjawisku kradzieży metali w Europie. Przez dwa lata zdiagnozowano problemy w pięciu krajach UE.

Ransom podał, że tylko skradzione w Wlk. Brytanii w ub.r. metale miały wartość 770 mln funtów. Dodał też, że problemem dla Brytyjczyków są zorganizowane grupy przestępcze, które kradzione na Wyspach metale transportują na Bliski Wschód, a nawet do Indii.

Alan Pacey, oficer British Transport Police, ocenił natomiast, że współdziałanie dobrze wyposażonych organów ścigania oraz przedsiębiorstw, których infrastruktura jest rozkradana, oraz objęcie nadzorem skupu złomu przyniesie efekt w dłuższym okresie.

Cykliczne spotkania w sprawie sposobów przeciwdziałania narastającym przypadkom kradzieży kabli i niszczenia infrastruktury organizowane są w Polsce od 24 listopada 2011 r. pod patronatem UKE.

Czytaj więcej w Money.pl
Wydadzą 40 mln, by zmniejszyć zużycie energii Brytyjski rząd opublikował strategię dotyczącą efektywności energetycznej.
Potrzebują inwestycji za 330 mld funtów To koszty inwestycji koniecznych dla zapewnienia bezpiecznych dostaw energii i realizacji celów programu redukcji emisji CO2.
Nigdy nie będziemy wolni od gazu z Rosji Nie należy jednak liczyć, że będzie to cudowne lekarstwo na zależność regionu od importu z Rosji - pisze Financial Times.
Duża spółka kolejowa ma trafić na GPW Ministerstwo Transportu planuje przeprowadzenie oferty publicznej PKP Cargo w IV kw. 2013 roku.
Tagi: kolej, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz