Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Krajowa Administracja Skarbowa. Minister Szałamacha napisał list do pracowników

5
Podziel się:

Szef resortu pisze w liście, że obecne działania rozproszone pomiędzy trzy służby są nieefektywne. Nowa, wyposażona w nowoczesne narzędzia informatyczne administracja skarbowa, według ministra Szałamachy, pozwoli na ograniczenie w ciągu 2-3 lat luki w VAT.

Krajowa Administracja Skarbowa. Minister Szałamacha napisał list do pracowników
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bEDlLXmJ

Przełamaliśmy barierę braku woli na samych szczytach podejmowania decyzji; wiele dobrego już jest za nami, ale najlepsze - wierzę - dopiero nadchodzi - napisał szef MF Paweł Szałamacha w liście do pracowników administracji skarbowej, UKS i Służby Celnej.

[aktualizacja 21:52]

Jak zapowiedział, w bliskiej przyszłości czeka nas "przede wszystkim reforma instytucjonalna w postaci powołania Krajowej Administracji Skarbowej". "Obecne działania rozproszone pomiędzy trzy służby są nieefektywne. Ten stan rzeczy można porównać do hipotetycznej sytuacji, w której w kraju istniałyby trzy instytucje o statusie straży pożarnej. Pierwsza uprawniona do gaszenia budynków z parzystymi numerami, druga z nieparzystymi, a trzecia zajmowałaby się skomplikowanymi instalacjami technicznymi czy budynkami przemysłowymi. To trzeba zmienić. KAS wyposażony w nowoczesne narzędzia informatyczne pozwoli na ograniczenie w ciągu 2-3 lat tzw. luki w VAT w naszym kraju, tak by była o 18-20 mld złotych rocznie mniejsza. Będzie atrakcyjnym miejscem pracy, a zatrudnienie w nim przedmiotem aspiracji i dumy" - wskazał Szałamacha.

bEDlLXmL

I kontynuował: "Rząd przyjął nowelizację ustawy hazardowej, czyli aktu prawnego, który zawsze budził zasłużone emocje". "Moim zamiarem jest, aby po tzw. notyfikacji technicznej w Komisji Europejskiej i uchwaleniu przez Sejm weszła w życie 1 stycznia 2017. 1 sierpnia 2016 wejdzie w życie tzw. pakiet paliwowy, czyli zestaw rozwiązań, które ukrócą patologie na rynku paliw płynnych. Jesienią zostanie przyjęta głęboka +uszczelniająca+ nowela ustawy o VAT" - zadeklarował.

Minister przypomniał, że MF kilka dni temu opublikowało wyniki wykonania budżetu za pierwsze pół roku. "Dzięki naszym wspólnym działaniom nastąpił wzrost dochodów podatkowych, zwłaszcza z VAT i akcyzy. Dochody podatkowe ogółem wzrosły o ponad 7 proc. rok do roku. Dzięki temu możemy finansować wydatki budżetu, w tym nowy powszechny program wsparcia rodzin 500+. Oznacza to, że w ciągu ostatnich miesięcy zatrzymaliśmy wieloletni trend spadku dochodów budżetowych mierzonych udziałem w produkcie krajowym" - podkreślił.

W jego ocenie, wynika to ze zmian organizacyjnych, prawnych i kadrowych, które już zostały przeprowadzone, a także podstawowej strategii traktowania podatników. "Rozumiemy potrzeby firm tworzących siłę polskiej gospodarki, a tym samym bazę podatkową, czego przykładem jest jedna z pierwszych moich decyzji w sprawie traktowania wydatków na zakup opcji walutowych zabezpieczających zyskowność eksportu jako koszt uzyskania przychodów; jesteśmy konsekwentni i nieugięci wobec tych podmiotów, które koncentrują się na oszukiwaniu nas wszystkich, uczestnicząc w karuzelach VAT, szarej strefie obrotu paliw czy papierosów" - wskazał Szałamacha.

"Przełamaliśmy barierę braku woli na samych szczytach podejmowania decyzji. Sejm przyjął, a prezydent RP podpisał nowelizację ordynacji podatkowej wprowadzającą klauzulę obejścia prawa podatkowego. Rozwiązanie to, które działa w wielu krajach, próbowano wprowadzić od wielu lat. Od lat prasa pisała o nadpłynności sektora bankowego, czyli utrzymywaniu stanu gotówki przez banki ponad wymagany poziom rezerw. Wprowadziliśmy podatek bankowy, który ogranicza nadpłynność i stanowi dochód budżetu" - wymienił.

bEDlLXmR

"Dlaczego dziś piszę o tych osiągnięciach? Bynajmniej nie dlatego, by wbić kogoś w pychę. Pozwalam sobie zwrócić uwagę na te krzepiące zjawiska, ponieważ nasze dokonania świadczą o tym, że jesteśmy na dobrej drodze. Wiele dobrego już jest za nami, ale najlepsze - wierzę - dopiero nadchodzi" - zaznaczył.

"Radością z dotychczasowych dokonań mogę się z Państwem dzielić tylko dlatego, że jest to owoc naszego wspólnego wysiłku. Jestem Państwu bezmiernie wdzięczny. Będę zabiegał, by w Ministrze Finansów pracownicy administracji skarbowej, UKS i Służby Celnej widzieli swojego najpewniejszego sprzymierzeńca. Wymiernym wyrazem takiej postawy są pierwsze od lat podwyżki wynagrodzeń. Uważam, że o ile zamrożenie wynagrodzeń w skarbówce mogło mieć uzasadnienie w latach kryzysu finansowego 2009-10 to kontynuacja tej polityki przez kolejnych 5 lat była poważnym błędem moich poprzedników. Pobór podatków jest bowiem jedną z podstawowych funkcji państwa. Wieloletnie zamrożenie spowodowało utratę konkurencyjności płacowej wobec sektora prywatnego, spadek motywacji i zniechęcenie" - napisał minister.

"Wiele już dokonaliśmy, stać nas na więcej. Jeszcze raz dziękuję mojemu zespołowi wiceministrów, pracownikom MF w Warszawie, tysiącom urzędników i funkcjonariuszy zatrudnionych w urzędach i izbach skarbowych, Urzędach Kontroli Skarbowej i Służbie Celnej" - zakończył Szałamacha. (PAP)

bEDlLXnm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Urzędnik skar...
5 lata temu
No szykować mi się tam do kontroli. Niech wam tam jeden bicik w JPK nie zagra to przywalę taką karę, że się nie pozbieracie.
asb
5 lata temu
a ja mam tego goscia w glebokim powazaniu, jak tylkos skoncze rejestracji spolki w czeskim nachodzie tez mu wysle list gratulacyjny .
Real
5 lata temu
Taki "słodki list" nic dobrego nie zapowiada. Wszystkie straże pożarne będą zmieniały remizy, stołki, pieczątki, sikawki i wozy strażackie. Podzielą się na swoich i obcych. Do gaszenia "nieparzystych" i "parzystych" wyślą pospolite ruszenie. Aby się wykazać statystycznie same będą zajmowały się podpalaniem. Nieudolność organizacyjną MF przerzuca na skarbowców i celników. Choroba z głowy przejdzie na ręce i nogi.
bEDlLXnn
Bolo
5 lata temu
Ciekawe te słowa nie rozumie że każde zawirowania w zatrudnieni pracowników skarbówki i Służby Celnej nie wpływają dobrze na wykonywane przez nich obowiązki Skoro dany pracownik nie ma pewności że za pare miesięcy będzie miał pracę to nawet podwyżki nie wpłynął na jego dotychczasowe podejscie do pracy. Będzie wszystko robił aby ni robic. Zreszta to dziwne i typowo Piśowskie że tu sie chwali i jednocześnie chce sie zwalniać
akuku
5 lata temu
Skoro jest tak dobrze to po co reformuje sory likwiduje Służbę Celną,czyżby jakieś lobby przemytników ,wystarczy zmieni© przepisy i połączyć systemy informatyczne.