Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków chce likwidacji "janosikowego"

0
Podziel się:

Miejscy radni nie chą wpłacać do państwowej kasy pieniędzy na rozwój biedniejszych regionów.

Kraków chce likwidacji "janosikowego"
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Krakowscy radni zaapelowali do premiera i parlamentarzystów z regionu, by zlikwidowali tzw. janosikowe - pieniądze, które gminy bogatsze przekazują do budżetu państwa na rozwój biedniejszych regionów.

W roku 2004 Kraków odprowadził 22,2 mln zł; za rok 2007 ma to być ponad 29 mln zł, a w 2008 - ponad 41 mln zł. Zdaniem krakowskich radnych, "janosikowe" uniemożliwia wykorzystanie na rozwój miasta pieniędzy, których Kraków - liczący na organizację mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 - bardzo potrzebuje.

Według radnego PO Pawła Sularza (na zdjęciu), który prezentował projekt rezolucji do premiera i parlamentarzystów, "janosikowe" w dobie funduszy unijnych to przeżytek, podatek "demoralizujący, który karze najbardziej aktywne gminy".

"Wątpię, aby ten bolszewicki podatek przyczynił się do rozwoju biedniejszych gmin, które przecież nie muszą sięgać do kieszeni krakowian" - mówił Sularz. W listopadzie z apelem o zawieszenie "janosikowego" na czas przygotowań Polski do Euro 2012 zwróciła się do rządu Rada Warszawy.

ZOBACZ TAKŻE:

polityka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)