Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyt we frankach. ZBP będzie miał swoje rozwiązania, UOKiK ujawnia, gdzie działa ujemny LIBOR

0
Podziel się:

UOKiK zapytał instytucje finansowe o ich praktyki związane ze wzrostem kursu waluty.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz
Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz (Związek Banków Polskich)
bECMPvgB

ZBP do 11 marca przedstawi swoją koncepcję rozwiązania problemu oraz propozycję mechanizmu sprzyjającego podjęciu decyzji o przewalutowaniu takich kredytów - mówił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Tymczasem UOKiK podał, że 21 z 22 banków uwzględnionych w zestawieniu zdecydowało się uwzględniać ujemny LIBOR dla franka szwajcarskiego.

Aktualizacja 15:52

_ - W koncepcji będziemy chcieli przedstawić mechanizmy sprzyjające podjęciu decyzji przez kredytobiorcę, by w odpowiednim momencie dokonał zamiany kredytu walutowego na złotowy _ - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich.

bECMPvgD

Jak wskazał rozwiązanie to będzie mogło być stosowane wobec wszystkich grup kredytów mieszkaniowych. _ - Chcemy uniknąć zarzutu o faworyzowanie jakieś grupy kredytobiorców, m.in. osób, które zaciągnęły kredyty we frankach _ - wyjaśnił.

Pietraszkiewicz poinformował też, że banki, które udzielały kredytów mieszkaniowych we frankach zastosowały się do zaleceń zaproponowanych wcześniej przez ZBP. _ - Wszystkie banki zastosowały zaproponowane rozwiązanie, wszystkie banki poinformowały też, że odstąpiły od żądania doubezpieczenia kredytów _ - powiedział Pietraszkiewicz.

Wskazał, że banki zastosowały się też do rekomendacji dotyczącej uwzględniania ujemnej stawki LIBOR przy wyliczaniu raty kredytów we frankach. - _ Można powiedzieć, że pakiet rekomendacji został wdrożony przez banki. Obecnie pracujemy nad koncepcją rozwiązania problemu kredytów we frankach, który przedstawimy do 11 marca _ - stwierdził szef ZBP.

_ - Czekają nas w tym tygodniu, po serii spotkań zainteresowanych stron, spotkania z MF, KNF, a w przyszłym tygodniu chcemy zorganizować spotkanie z kancelarią premiera i Kancelarią Prezydenta, a także z przedstawicielami ministerstwa gospodarki _ - dodał.

bECMPvgJ

W których bankach ujemny LIBOR dla franka szwajcarskiego?

Kredytobiorcy zadłużeni we franku mogą już sprawdzić na stronie internetowej urzędu antymonopolowego (www.uokik.gov.pl) m.in. to, czy ich bank uwzględnia ujemne oprocentowanie LIBOR dla franka, jakie są różnice w kursie franka w poszczególnych bankach, czy też jakie ułatwienia w spłacie kredytów oferują inne banki.

bECMPvgK

Źródło: UOKiK

UOKiK podał w komunikacie, że zapytał instytucje finansowe o ich praktyki związane ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego. _ Prezes Urzędu, by skuteczniej monitorować praktyki instytucji finansowych, wezwał 27 banków do przekazywania raz w tygodniu informacji o umowach o kredyt hipoteczny denominowany we frankach szwajcarskich (CHF). (...) Prezentowane dane będą regularnie aktualizowane w oparciu o nowe informacje udzielane przez banki _ - poinformował UOKiK.

UOKiK zastrzegł, że w zestawieniu nie uwzględniono banków, które w portfelu mają niewielką liczbę kredytów hipotecznych we frankach, tj. Banku Spółdzielczego w Gliwicach, DZ Banku, SGB Banku, Spółdzielczego Banku Rozwoju i Warmińskiego Banku Rozwoju. Poza tym zestawienie nie uwzględnia pojedynczych odstępstw od tej polityki na rzecz indywidualnych klientów.

Dane zaprezentowane w zestawieniu dotyczą stanu w okresie od 2 do 6 lutego 2015 r. Wynika z nich, że tylko BNP Paribas nie stosował w tym czasie ujemnej wartości stawki LIBOR przy oprocentowaniu kredytów. Credit Agricole stosował tę stawkę pod pewnymi warunkami, a PKO BP i Raiffeisen nie uwzględniały ujemnego LIBOR-u w przypadku części kredytów. Spośród 22 uwzględnionych w zestawieniu banków, 7 banków zdecydowało się uwzględnić ujemne oprocentowanie.

bECMPvgL

Czytaj więcej w money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/191/m328639.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/ranking-kont-oszczednosciowych-styczen-2015,50,0,1702194.html) *Zobacz, na którym koncie oszczędzać pieniądze * Money.pl przeanalizował rachunki oszczędnościowe. Oto najlepsze z nich.
Zgodnie z danymi UOKiK, 21 banków uwzględnionych w zestawieniu oferowało możliwość zawieszenia spłaty kredytu, tyle samo oferowało możliwość wydłużenia okresu kredytowania. Możliwość przewalutowania kredytu na złote po kursie niższym niż kurs sprzedaży, po którym rozliczane są okresowe należności związane z obsługą kredytów, oferowało 17 banków. O możliwości innych ułatwień w spłacie kredytów poinformowało swoich klientów 21 banków (tabela zawiera krótkie informacje na temat tych ułatwień). 16 banków zadeklarowało, że poinformowało kredytobiorców o podjętych działaniach mających na celu ułatwienie spłat kredytów.

UOKiK zebrał także dane dotyczące uśrednionego kursu sprzedaży franka w danym tygodniu wraz z danymi o procentowym odchyleniu tego kursu od średniej dla wszystkich porównywanych banków. Najdrożej szwajcarską walutę oferował w tym czasie Alior Bank, gdzie frank kosztował 4,1172 zł, czyli o 2 proc. drożej od średniego kursu dla wszystkich banków. Najtańszy frank był w ING Banku Śląskim - kosztował 3,9569 zł, czyli 1,97 proc. mniej niż średnia dla wszystkich banków.

Urząd antymonopolowy opublikował także tabele z kursami kupna i sprzedaży franka, po których w okresie prowadzenia badania rozliczane były należności związane z obsługą kredytów w tej walucie.

Poznaj całą prawdę o frankowiczach w Polsce:

bECMPvgM

Na początku lutego tego roku minister finansów Mateusz Szczurek i szef UOKiK Adam Jasser zapowiedzieli, że powstanie ranking banków najlepiej traktujących frankowiczów. Podstawą do jego stworzenia będzie monitoring tego, jak banki wywiązują się z obietnic wobec osób posiadających kredyty we frankach.

W połowie stycznia Komitet Stabilności Finansowej (KSF) zobowiązał banki, aby m.in. respektowały ujemne stawki LIBOR, ograniczyły spready walutowe, a Związek Banków Polskich potwierdził wolę banków, aby działać w interesie kredytobiorców dotkniętych gwałtownym umocnieniem się franka. Szczurek wyjaśnił, że resort finansów wspólnie z UOKiK będzie weryfikować, na ile te ustalenia, a także deklaracje banków, są respektowane. Zaznaczył, że w ramach KSF będzie też prowadzony monitoring stabilności sektora finansowego.

Szef UOKiK Adam Jasser poinformował, że urząd będzie co tydzień prosił banki, by relacjonowały w sformalizowany sposób informacje dotyczące umów o kredyt denominowany we franku szwajcarskim. Banki mają udzielać informacji o wysokości kursów kupna i sprzedaży; o tym, czy uwzględniają ujemną stawkę bazową LIBOR; czy uwzględniają ujemną stopę procentową całości kosztów kredytu; czy kredytobiorcom oferują zawieszenie spłaty kredytów; czy umożliwiają klientom wydłużenie okresu kredytowania i czy umożliwiają przewalutowanie kredytu po kursie niższym niż wskazany w tabeli kursowej banku. Zapowiedziano, że zestawienia te mają być publikowane na stronie UOKiK-u oraz Ministerstwa Finansów.

Pod koniec stycznia br. Związek zaproponował m.in., by banki uwzględniały ujemną stawkę LIBOR dla franka przy wyliczaniu oprocentowania rat kredytów, a także _ istotne zmniejszenie _ na 6 miesięcy spreadu walutowego. Chodzi tu o takie zmniejszenie prowizji pobieranej przy kupnie waluty na spłatę rat, by klient nie odczuł różnicy wobec sytuacji przed decyzją SNB o uwolnieniu kursu franka. Ponadto ZBP zaproponował również uelastycznienie zasad restrukturyzacji kredytów hipotecznych dla klientów zamieszkujących kredytowane nieruchomości, a także wydłużenie (na wniosek klienta) okresu spłaty lub okresowe zawieszenie spłaty raty kapitałowej.

15 stycznia szwajcarski bank centralny (SNB), ogłaszając nieoczekiwanie, że uwalnia kurs swojej waluty, spowodował panikę na rynku. Inwestorów nie uspokoiło nawet to, że na osłodę obniżył stopę procentową do -0,75 proc. Dotychczas SNB utrzymywał sztywny kurs, co oznaczało, że euro nie mogło kosztować mniej niż 1,20 franka. Decyzja sprawiła, że szwajcarska waluta zyskała mocno na wartości, w tym wobec złotego. Po decyzji SNB za franka trzeba było zapłacić rekordowe 5,19 zł, choć dzień wcześniej płacono za niego 3,57 zł. Obecnie za szwajcarską walutę trzeba zapłacić poniżej 3,9 zł.

Czytaj więcej w Money.pl

bECMPvhe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)