Notowania

kredyt
21.08.2013 21:26

Kredyt ministerstwa szkodliwy dla budżetu?

Prawie miliard euro kredytu, jaki Europejski Bank Inwestycyjny udzielił na finansowanie prac badawczo-rozwojowych w Polsce, jest neutralne dla budżetu - zapewnia rzecznik ministerstwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Prawie miliard euro kredytu, jaki Europejski Bank Inwestycyjny udzielił na finansowanie prac badawczo-rozwojowych w Polsce, jest neutralne dla budżetu - zapewnia rzecznik ministerstwa nauki Kamil Melcer. Pieniądze trafią m.in. na granty dla naukowców.

_ Umowy kredytowe z EBI mają charakter neutralny wobec przepływów z budżetu państwa. Oznacza to, że nie generują żadnych dodatkowych środków dla ostatecznych beneficjentów. Tym samym rozdysponowanie środków na rzecz Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju odbywa się tak jak dotychczas, w ramach typowej procedury budżetowej _ - wyjaśnił rzecznik.

Poinformował, że nie są do dodatkowe pieniądze, które nagle trafią do tych instytucji.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski wymienił podczas konferencji ministerstwo nauki wśród resortów, w których w związku z nowelizacją budżetu na ten rok dokonano największych oszczędności. Kamil Melcer wyjaśnił, że wyniosły one 287 mln zł. Wskazał, że to 1,92 proc. budżetu, jakim dysponuje resort. - _ W pierwszej kolejności oszczędzaliśmy na tych projektach, które były zaplanowane na ten rok, ale i tak nie miały szans zostać zrealizowane _ - poinformował rzecznik.

Kredyt o wartości 490 mln euro posłuży do finansowania grantów, które będą przyznawane przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Grant będą mogli otrzymać studenci studiów doktoranckich, pracownicy naukowi posiadający stopień naukowy doktora oraz dojrzali naukowcy. Granty te umożliwią realizację projektów obejmujących badania podstawowe lub stosowane, które będą przeprowadzone w publicznych instytutach badawczych, uczelniach i przedsiębiorstwach w całej Polsce.

Kredyt w wysokości 480 mln euro ma być przeznaczony na finansowanie statutowych zadań badawczych realizowanych przez pracowników naukowych zatrudnionych przez publiczne uczelnie i instytuty badawcze w Polsce. Jak wynika z informacji przekazanych przez EBI, wsparcie ma objąć większość dyscyplin naukowych, z wyjątkiem badań w dziedzinie medycyny prowadzonych przez szpitale uniwersyteckie oraz badań związanych z obronnością.

Realizacja obu projektów przewidziana jest na lata 2013 i 2014.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto powinien finansować badania w Polsce? Zdaniem 35 procent Polaków koszt badań naukowych powinno ponosić państwo. 27 procent uważa, że to zadanie organizacji międzynarodowych, a 18 procent, że firm prywatnych.
Do podziału prawie miliard euro od EBI Europejski Bank Inwestycyjny poinformował, że udzielił dwóch kredytów o łącznej wartości 970 mln euro na finansowanie prac prowadzonych przez polskie instytuty.
Ponad 150 mln zł dla polskich naukowców Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło cztery konkursy dla badaczy. W konkursie MAESTRO 4 o pieniądze ubiegało się 161 doświadczonych naukowców.
Tagi: kredyt, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz