Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty konsumpcyjne
16.09.2015 12:58

Kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe. Zadłużamy się coraz chętniej

Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku Polacy zaciągnęli 36,9 mld złotych kredytów konsumpcyjnych i 20,1 mld złotych kredytów hipotecznych – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku Polacy zaciągnęli 36,9 mld złotych kredytów konsumpcyjnych i 20,1 mld złotych kredytów hipotecznych – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. W ciągu najbliższych miesięcy te liczby mają dalej rosnąć.

Zdaniem prezesa Biura Informacji Kredytowej Marusza Cholewy, pierwsze półrocze 2015 r. to dobry okres dla rynku kredytowego w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne. - Polacy zaciągnęli 36,9 mld złotych kredytów, to jest 6,6 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne jest nieco inaczej: Polacy wzięli kredyty o wartości 20,1 mld złotych i jest to 1,2 proc. mniej niż rok wcześniej - wylicza Cholewa.

Z danych BIK wynika, że prawie połowę kredytów konsumpcyjnych udzielono w miejscowościach liczących do 25 tys. mieszkańców. W miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców udzielono 793 tys., tj. 22,6 proc. kredytów, a w miejscowościach z liczbą mieszkańców 10-25 tys. udzielono 878 tys., czyli co czwarty udzielony kredyt. Co dziesiątą pożyczkę konsumpcyjną zaciągnęli mieszkańcy pięciu największych miast, czyli Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Poznania.

Chętnie też zaciągamy zobowiązania na kupno własnego M. Jak tłumaczy ekspert BIK Sławomir Grzybek, w wakacje wyraźnie można było zaobserwować wyższy popyt na kredyty mieszkaniowe niż rok temu. - Łącznie w lipcu i sierpniu złożono o 1,2 proc. więcej nowych wniosków o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 8,9 proc. To odmienna sytuacja od tej, z którą mieliśmy do czynienia w pierwszej połowie roku, ponieważ w pierwszym półroczu mieliśmy o 5,9 proc. mniej wniosków na kwotę niższą o 0,8 proc. – mówi.

Polacy lubią również korzystać z kart kredytowych. W czerwcu 2015 r. wydano 94,1 tys. kart kredytowych na łączną kwotę limitów 384,9 mln zł. Stanowi to wzrost o 2,9 proc. w ujęciu liczbowym i o 7,8 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do czerwca 2014 r.

Od początku roku wydano natomiast 533 tys. kart na łączną kwotę 2,2 mld zł przyznanych limitów. Jest to o 1,5 proc, mniej w ujęciu liczbowym i o 8,4 proc. więcej w ujęciu wartościowym, niż rok wcześniej. Średni limit na przyznanej karcie kredytowych wyniósł 4 186 zł w I półroczu 2015 r. Rok wcześniej było to 3 804 zł.

Drobne, książka, szklanka cukru? Zobacz, co pożyczamy najchętniej:

Tagi: kredyty konsumpcyjne, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz