Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyty we frankach szwajcarskich. "Frankowicze" lepiej radzą sobie ze spłatą

0
Podziel się:

Tak zwani "frankowicze" lepiej radzą sobie ze spłatą kredytów niż pożyczający w złotówkach - wynika z analizy Biura Informacji Kredytowych. Spłacający raty we frankach dali radę nawet w trudnym 2015 roku, który przyniósł skok kursu szwajcarskiej waluty aż o 10 procent.

Kredyty we frankach szwajcarskich. "Frankowicze" lepiej radzą sobie ze spłatą
(valeriiaarnaud / Shutterstock)

Biuro Informacji Kredytowej sprawdziło, jak radzą sobie kredytobiorcy z lat 2006 - 2008. Tylko w tych latach banki udzieliły ponad 924 tys. kredytów. Prawie połowa z nich była w obcej walucie. Wnioski z analizy? Z terminowymi płatnościami lepiej radzą sobie osoby, które w tamtym okresie wzięły kredyt hipoteczny w szwajcarskim franku. Przeterminowane pożyczki stanowią mniej więcej 1,7 procent wszystkich udzielonych kredytów.

Problem ze spłatą ma 3 proc. tych, którzy zadłużyli się w złotówkach i 2 procent tych, którzy zaciągnęli kredyt w zagranicznej walucie. "Szkodowość kredytów we frankach - czyli opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni - okazuje się być po 7-9 latach wyraźnie niższa niż kredytów złotowych pochodzących z tych samych lat" - czytamy w analizie.

Kurs sprawiedliwy nie będzie potrzebny?

Jak wskazuje Komisja Nadzoru Finansowego - w najbliższym czasie sytuacja osób posiadających kredyty we frankach poprawi się. KNF nie ma jednak na myśli korzystnych zmian kursu szwajcarskiej waluty, a początek programu "Rodzina 500+". Taką opinię Komisja wydała przy okazji publikowania skutków prezydenckiej ustawy o pomocy dla frankowiczów. Prezydencka ustawa zakłada, że zadłużenie przeliczane będzie według tzw. kursu sprawiedliwego. Ustawa miała być realizacją jednej z głównych obietnic prezydenckiej kampanii wyborczej.

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega, że koszty prezydenckiej ustawy mogą zagrozić stabilności systemu finansowego w Polsce. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy w money.pl - jakie zastrzeżenia ma KNF. Za prezydencką ustawę - w obecnym kształcie - zapłacą banki, klienci i budżet państwa. Więcej przeczytasz tutaj.

Zobacz także: Zobacz także: Frankowicze nie oszczędzają. Walutę kupują bez planu
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)