Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Król Hiszpanii podpisze dzisiaj abdykację

0
Podziel się:

Z kolei jutro w parlamencie odbędzie się uroczyste przekazanie tronu księciu Filipowi, który zostanie mianowany królem Filipem VI.

Król Hiszpanii podpisze dzisiaj abdykację
(Michael Murdock / Splash News/EAST NEWS)

Po 39 latach od koronacji, hiszpański monarcha podpisze dzisiaj abdykację, którą ogłosił 2 czerwca. Jutro w parlamencie odbędzie się uroczyste przekazanie tronu księciu Filipowi, który zostanie mianowany królem Filipem VI.

Akt podpisania abdykacji odbędzie się po południu w madryckim pałacu królewskim. Król wybrał ten sam salon, w którym w 1985 roku wraz z rządem podpisał dokument wstąpienia Hiszpanii do Unii Europejskiej.

W dzisiejszej uroczystości weźmie udział były premier Philippe Gonzalez, rodzina królewska, obecny rząd, deputowani i przedstawiciele najwyższych organów państwa. Uroczystość potrwa maksymalnie piętnaście minut. Nie jest przewidziane wygłoszenie przez króla przemówienia pożegnalnego.

Od północy monarchą Hiszpanii będzie Henryk VI. Jego zaprzysiężenie odbędzie się jutro w parlamencie. Juan Carlos nie weźmie w nim udziału, nie będzie też uroczystej koronacji.

Bezpieczeństwa Madrytu strzeże siedem tysięcy policjantów. Władze miasta nie wykluczają, że podczas jutrzejszego przejazdu przez miasto pary królewskiej, nad stolicą Hiszpanii zostanie zamknięta przestrzeń powietrzna.

76-letni król Juan Carlos ogłosił 2 czerwca swą decyzję o abdykacji po prawie 39 latach panowania. W ostatnich latach pogarszał się stan zdrowia monarchy; doszło też do skandali, które położyły się cieniem na instytucji monarchii.

Chodzi tu o bardzo drogą afrykańską wyprawę Juana Carlosa w 2012 roku połączoną z polowaniem na słonie oraz o prokuratorskie oskarżenie firmy, którą kierowała wraz ze swym mężem młodsza córka króla, infantka Cristina, o korzystanie z funduszy publicznych i oszustwa podatkowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Juan Carlos opuści ustanowienie następcy 76-letni król ogłosił 2 czerwca swą decyzję o abdykacji po prawie 39 latach panowania.
Abdykacja króla ukazała luki w Konstytucji W Hiszpanii rozpoczął się proces przekazania tronu przez króla Juana Carlosa księciu Filipowi. Są jednak problemy.
Luksusowy jacht króla czeka na nowego właściciela Firma pośrednicząca w sprzedaży jachtu Fortuna jest zdeterminowana do jak najszybszego znalezienia mu nowego nabywcy. Dlatego - jak zapewniają jej przedstawiciele - oferowana cena podlega negocjacjom.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)