Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kruk: media publiczne nie będą już spółkami Skarbu Państwa

0
Podziel się

Media publiczne nie będą już spółkami Skarbu Państwa. Jak mówiła w radiowej Trójce posłanka PiS Elżbieta Kruk, takie rozwiązanie wynika ze wstępnego projektu tzw. dużej ustawy medialnej.

Kruk: media publiczne nie będą już spółkami Skarbu Państwa
(Andrzej Hulmika/WP)
bCZrZXuJ

Elżbieta Kruk argumentowała, że obecna forma własności mediów publicznych utrudnia im realizację misji. - Wstępny projekt, który jest opracowany, odchodzi od tego rozwiązania czyli od spółek akcyjnych i spółek Skarbu Państwa. Jestem przekonana, że to właściwe rozwiązanie. To nie jest oczywiście panaceum. To, że media publiczne mają dziś formułę Skarbu Państwa, nie jest jedynym powodem, że mamy problemy z realizacją misji publicznej, ale jest to istotny powód - powiedziała posłanka PiS.

Zdaniem przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, tzw. duża ustawa medialna powinna być projektem rządowym. Elżbieta Kruk mówiła w Trójce, że jednym z argumentów za taką ścieżką legislacyjną jest kwestia przeprowadzenia konsultacji międzyresortowych. Miałyby one dotyczyć między innymi finansowania mediów publicznych.
Posłanka przyznała, że prace nad tą częścią projektu są najmniej zaawansowane.

W ocenie Elżbiety Kruk, dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie powszechnej, jednolitej opłaty medialnej. - Wydaje mi się, że będzie to opłata medialna pobierana razem z prądem, mówiąc kolokwialnie. Jednak ostatecznej decyzji nie ma - dodała.

bCZrZXuL

Elżbieta Kruk ma nadzieję, że tzw. duża ustawa medialna wejdzie w życie przed 30 czerwca. Wówczas wygasają przepisy małej ustawy medialnej, przyjętej w ostatnich dniach ubiegłego roku. Umożliwiła ona ministrowi skarbu wymianę zarządów i rad nadzorczych w mediach publicznych.

bCZrZXvm
KOMENTARZE
(0)