Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Kruk skupuje wierzytelności od Getin Noble Bank. Wartość? Pół miliarda złotych

7
Podziel się:

Spółka zależna wrocławskiej firmy Kruk zawarła umowę z Getin Noble Bank. Kupi od banku wierzytelności z tytułu niezabezpieczonych kredytów o łącznej wartości prawie pół miliarda złotych.

Kruk skupuje wierzytelności od Getin Noble Bank. Wartość? Pół miliarda złotych
(East News)

O zakupie zarząd Kruk S.A. poinformował w komunikacie giełdowym. Przetarg na zakup portfela niezabezpieczonych wierzytelności wygrała spółka Prokura NS FIZ, spółka zależna od Kruk S.A. "Wartość nominalna portfela wierzytelności, o którym mowa powyżej, wynosi około 419,7 mln zł" - poinformowała firma w komunikacie.

Kruk jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. W pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotowała 80 mln zł zysku netto wobec 61 mln zł rok wcześniej. To kolejny zakup wrocławskiej firmy.

W czerwcu firma kupiła wierzytelności od Deutsche Banku. Wtedy również transakcja była warta prawie pół miliarda złotych. Tamta transakcja opiewała na kwotę 131 mln euro, czyli ponad 550 mln zł.

Z kolei w maju informowaliśmy o zakupie wierzytelności rumuńskiego banku, należącego do francuskiej grupy Societe Generale. Wartość tamtej transakcji przekroczyła 1 mld zł. Co ciekawe - Kruk jest marką dobrze rozpoznawalną w Rumunii.

W 2016 roku Kruk zainwestował łącznie 1,3 mld zł w portfele wierzytelności, z czego 857 mln zł poza Polską. Długi kupował m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i na Słowacji. Z kolei w całym 2015 roku podmioty z grupy Kruk nabyły 86 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 4,9 mld zł.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs giełdowy Kruka urósł o 15 proc.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
zsdrty7
5 lata temu
Za 1/2 miliarda nietrafionych (spłaconych) kredytów to bym rozstrzelał całą dyrekcję !
eqr
5 lata temu
W 2002r zakończyłem spłatę kredytu GBG terażniejszy getin bank...dostałem list potwierdzający jego spłatę...w 2013r dostałem list od wrony,że mam dług za niespłacony kredyt...Kwota główna 1,95 !!! Za te niecałe dwa złote+ich koszty-odsetki itd dług urósł do 1700zł...Sprawa trafiła do sądu,którą wygrałem.To jest właśnie handel milionami,kupić dług za 1zł a potem dojić tysiące !!!
Rodak
5 lata temu
Nigdy w życiu nie spóźniłem się z jakimkolwiek rachunkiem albo ratą kredytu nawet o minutę! Dla mnie bycie uczciwym to kwestia honoru i odpowiedzialności. Pomijając zdarzenia losowe to reszta osób mająca problem ze spłatą zobowiązań jest sama sobie winna.
bogdan137
5 lata temu
Banki pozbywają się wierzytelności w postaci kredytów walutowych w przypadku których często toczą się sprawy sądowe przeciw tym bankom. I wtedy od kogo żądać zmiany nieprawnie zawartych umów kredytowych.
v5
5 lata temu
Ciekawe za co to kupiła /?? Ciekawe kiedy firma ogłasi plajte bo nie potrafi ściągac długów