Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KRUS-owe zasady dla wszystkich i trzecia stawka podatkowa

0
Podziel się:

To pomysły polityków biorących udział w przedwyborczej debacie o gospodarce.

KRUS-owe zasady dla wszystkich i trzecia stawka podatkowa
(imagestock/iStockphoto)

*Będą podwyżki rent i emerytur, podatki nie wzrosną, a tzw. umowy śmieciowe zostaną zlikwidowane - takie propozycje przedstawiali uczestnicy **debaty przedstawicieli ugrupowań kandydujących w wyborach parlamentarnych. *Rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tomasz Kalita uznał za chaotyczną wczorajszą debatę telewizyjną na temat gospodarki. Kalita - kandydat na posła z list Sojuszu - dodał w Programie Trzecim Polskiego Radia, że każda debata przedwyborcza jest potrzebna. Zdaniem Kality, by uniknąć chaosu, należałoby zmienić formułę dyskusji i ograniczyć liczbę partii prezentujących swoje poglądy.

POSŁUCHAJ RZECZNIKA SLD:

Politycy biorący udział w debacie podsumowali jej przebieg. Była to pierwsza debata wyborcza w TVP. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich ugrupowań politycznych, które zarejestrowały listy kandydatów do Sejmu we wszystkich okręgach.

Mieczysław Kasprzak z Polskiego Stronnictwa Ludowego narzekał, że było zbyt mało czasu na odpowiedzi a Sławomir Kopyciński z SLD podkreślił, że tylko Sojusz prezentuje konkrety, a nie obiecanki.

Poseł PJN Paweł Poncyljusz powiedział, że jest zadowolony z debaty, ponieważ wszystkie partie odkryły swoje prawdziwe oblicze, dotyczące podatków Polaków.

Adam Szejnfeld z PO powiedział, że jest zbulwersowany podejściem Prawa i Sprawiedliwości do debaty. Jego zdaniem, powinien być ktoś z kierownictwa partii, a nie ekspert PiS, kandydat tej partii do Sejmu profesor Jerzy Żyżyński. - _ Do tego typu debat trzeba mieć specjalne umiejętności _- twierdzi Żyżyński kandydat na posła z Prawa i Sprawiedliwości.

W czasie debaty w TVP przedstawiciele ugrupowań odpowiadali na pytania widzów. Jeden z nich pytał, dlaczego posłowie mają tak wysokie diety i czy nie mogliby się podzielić nimi z emerytami i rencistami.

_ - Będzie podwyżka rent i emerytur. Kiedy? W przyszłym roku _ - zapowiedział przedstawiciel PSL Mieczysław Kasprzak. Przyznał także, że system emerytalny wymaga ulepszeń. Odnosząc się do procedur przyznawania rent powiedział, że renty mogłyby w przypadku niektórych schorzeń przyznawane na dłuższy czas, a nie każdego roku.

Kasprzak argumentował, że ludzie powinni mieć możliwość wyboru sposobu oszczędzania na emeryturę. _ - Wszyscy płacą jednakowo zryczałtowaną składkę i dostają zryczałtowaną emeryturę, tak jak to jest dzisiaj w KRUS. Jest to najtańszy system, jaki można sobie wyobrazić. Kogo stać, kto ma pieniądze, może dodatkowo lokować je w II i w III filarze _ - proponował.

Pytany przez prowadzącego debatę dziennikarza o KRUS, Kasprzak powiedział, by nie szukać w _ krusowcach _ wrogów, _ bo KRUS jest dzisiaj zbawiennym rozwiązaniem dla Polski _. W przypadku likwidacji KRUS - uważa Kasprzak - półtora mln osób przeszłoby na utrzymanie opieki społecznej.

Przedstawiciel PO Adam Szejnfeld odpowiadając o pytanie o ułatwienia dla młodych przedsiębiorców mówił o projekcie zmniejszenia składki ubezpieczeniowej dla zakładających po raz pierwszy działalność gospodarczą.

_ - Dzisiaj rząd niemiecki więcej oferuje Polakom, niż rząd Polski _ - krytykował przedstawiciela rządzącej partii Paweł Poncyliusz (PJN). _ - Gdyby tak było, to nie mielibyśmy jednego z najniższych poziomów bezrobocia w Europie _ - replikował Szejnfeld.

Sławomir Kopyciński (SLD) przypomniał, że _ rząd SLD obniżył kiedyś podatek CIT dla przedsiębiorców _. Postulował m.in. obniżeniu akcyzy. Pytany o to, jak SLD chce obniżać deficyt obniżając wpływy budżetowe odpowiedział, że osiągnie to poprzez oszczędności. _ - Zlikwidujemy niepotrzebne instytucje (...) rząd PO i PSL zatrudnił armię 100 tys. urzędników _ - zaznaczał.

_ CZYTAJ W MONEY.PL:

_ - Jeśli chodzi o podwyższenie podatków, my rozważamy możliwość do powrotu trzeciej stawki podatkowej podatku dochodowego - 40 proc. Obniżono podatki dla najbogatszych z 40 proc. do 32 proc., a więc o 8 proc. a wszystkim innym z 19 proc. do 18 proc., czyli o 1 proc. To jest właśnie sprawiedliwy podział tej biedy, której dokonała Platforma Obywatelska, przy udziale PiS, bo to był ich wspólny projekt w kadencji 2006 _ - powiedział Kopyciński.

Reprezentujący PiS Jerzy Żyżyński pytany o pensje wypłacane związkowcom przez zarządy firm powiedział, że _ jest tak dlatego, że taka jest ustawa _. Przyznał, że Prawo i Sprawiedliwość nie uwzględnia tej kwestii w programie. Zaznaczał, że związkowcy reprezentują pracowników, choć przyznał, że rozwiązanie, by działacze związkowcy byli opłacani ze składek (związkowych) jest _ rozsądne _. Dodał także, że PiS _ nie zamierza podwyższać podatków _.

Paweł Poncyliusz (PJN) zadeklarował, że jeśli partia ta wygra wybory, to _ żadne podatki nie zostaną podwyższone _. Powiedział, że PJN chce zlikwidować wszelkie bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej, które nie wynikają z prawa unijnego.
- _ Przedsiębiorca sam będzie decydował jaką działalność chce prowadzić, a nie urzędnik wydający karteluszki ze stempelkami _ - mówił Poncyliusz.

Bogusław Ziętek (Polska Partia Pracy) odpowiadał na pytanie dotyczące sytuacji pracowników zatrudnionych na podstawie tzw. umów śmieciowych, czyli np. umów o dzieło. _ - Chcemy likwidacji umów śmieciowych _ - zadeklarował. Dodał, że jest gotowy projekt przepisów, które będą chroniły zatrudnionych przez agencje pracy tymczasowej, by mieli pełniejszą ochronę prawną.

Janusz Palikot (Ruch Palikota) chce szukać oszczędności m.in. poprzez połączenie oddziałów ZUS i KRUS. _ Chcemy połączyć ZUS i KRUS, nie rozstrzygając, jaka powinna być stawka _ - mówił Palikot. Pomysł ten nazwał _ gigantyczną szansą na oszczędności _, które oszacował na 1 mld - 2,5 mld zł.

O przedwyborczych debatach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t155495.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;nie;chce;debaty;prezesa;z;premierem;po;nie;rozumie;dlaczego,9,0,904969.html) Nie będzie debaty, na którą wszyscy czekają? Po spotkaniu z szefem sztabu PO, Tomasz Poręba z PiS powiedział, że debata Tusk-Kaczyński to pytanie na kolejne tygodnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t90928.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gilowska;nie;bedzie;debatowac,219,0,904923.html) Gilowska nie będzie debatować - _ Jestem świadoma ograniczeń prawnych i nie zamierzam brać udziału w żadnej kampanii wyborczej _ - powiedziała była minister finansów. PiS zapowiedziało, że ustosunkuje się do jej decyzji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t130695.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;nie;bedzie;debatowac;w;tvn,112,0,904560.html) Nie pójdą do Olejnik, bo nie są masochistami Partia ma wiele zastrzeżeń do stacji, które wynikają z braku _ rzetelnej przyzwoitości. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)