Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krwawe walki w Słowiańsku. Ultimatum Rosji

0
Podziel się:

Wiele ofiar operacji antyterrorystycznej na wschodniej Ukrainie. Ławrow żąda jej wstrzymania.

Krwawe walki w Słowiańsku. Ultimatum Rosji
(PAP/EPA)

Osiem osób zginęło, a 16 odniosło rany i jest hospitalizowanych w wyniku operacji antyterrorystycznej w Słowiańsku na wschodniej Ukrainie - podały władze obwodu donieckiego, w którym leży to opanowane przez separatystów prorosyjskich miasto. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył , że w celu deeskalacji konfliktu władze Ukrainy powinny cofnąć rozkaz wykorzystania wojska do stłumienia protestów.

Aktualizacja: 18:30

Obwodowy wydział ochrony zdrowia poinformował, że dane te pochodzą z poniedziałku i wtorku. Osoby, które hospitalizowano, odniosły obrażenia wywołane postrzałami z broni palnej. _ Ich stan lekarze oceniają jako ciężki i średnio ciężki _ - głosi komunikat. Nie uściślono w nim, kim są zabici i ranni.

Wcześniej minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow informował o czterech żołnierzach ukraińskich zabitych podczas operacji antyterrorystycznej oraz o 20 rannych wojskowych, którzy w niej uczestniczyli.

Lotnisko w Doniecku na wschodzie Ukrainy po południu wznowiło pracę - podały tamtejsze służby prasowe. Z rana w Doniecku zawieszono przyloty i odloty międzynarodowe."Począwszy od 14.30 na lotnisku międzynarodowym w Doniecku wznowiono przyjmowanie samolotów i starty lotów krajowych i międzynarodowych" - podano w komunikacie.

Rano w Doniecku wszystkie loty zostały bez podania przyczyn _ tymczasowo zawieszone _ na polecenie ukraińskich władz lotniczych.

Moskwa stawia warunki

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w Wiedniu, że w celu deeskalacji konfliktu władze Ukrainy powinny cofnąć rozkaz wykorzystania wojska do stłumienia protestów ludności w południowo-wschodnich regionach Ukrainy. _ W sytuacji, gdy wojsko ma rozkaz walczenia z narodem, sądzę, że oczywistym krokiem, który powinien rozpocząć deeskalację, powinno być anulowanie tego rozkazu _ - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Komitetu Ministrów Rady Europy.

Ławrow oświadczył, że czymś _ niezwykłym _ byłoby przeprowadzenie wyborów na Ukrainie, gdy wojsko jest wykorzystywane przeciw cywilom. Jego zdaniem Ukraina powinna uzgodnić tekst nowej konstytucji, która określa prerogatywy prezydenta, nim ludzie pójdą do urn. Wybory prezydenckie na Ukrainie mają się odbyć 25 maja.

Ławrow twierdzi, że wyjście z kryzysu ukraińskiego jest, lecz można je znaleźć jedynie na drodze ogólnonarodowego dialogu, w którym _ będą na równi słyszane głosy ze wschodu, południa i z każdego innego regionu Ukrainy _.

Zapytany o ocenę propozycji Niemiec, dotyczącą drugiego spotkania międzynarodowego w sprawie Ukrainy, Ławrow powiedział, że nie zostały wdrożone jeszcze porozumienia z pierwszego takiego spotkania w Genewie, które odbyło się 17 kwietnia. Zaznaczył, że Moskwa dopuszcza możliwość nowych rozmów ws. Ukrainy, lecz nie mają one sensu bez udziału południa i wschodu Ukrainy i bez wdrożenia wcześniejszych ustaleń.

Wygląda na to, że UE w swoim czasie podjęła decyzję o _ oderwaniu _ Ukrainy od Rosji. Widzimy, co z tego wyszło - powiedział Ławrow. Oświadczył, że nie rozumie po dziś dzień, czym została wywołana tak niewspółmierna reakcja UE i USA na decyzję Wiktora Janukowycza o odroczeniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią.

Rosjanie szykują referendum w Doniecku

Ponad 3 mln wyborców może wziąć udział w niedzielnym referendum niepodległościowym w obwodzie donieckim - poinformował przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Roman Lagin.Powstanie tej republiki prorosyjscy separatyści ogłosili przed miesiącem.

_ - Mamy 3,2 mln wyborców, tyle mniej więcej wydrukowano kart do głosowania. Obecnie są 2224 obwody wyborcze, ale będziemy je komasować i najpewniej zostanie 1200 _ - powiedział Lagin.

Wyjaśnił, że podczas referendum będzie czynne centrum telefoniczne, w którym całodobowo będzie można zgłaszać wszelkie naruszenia. Dodał, że komisja nie ma zgłoszeń obserwatorów międzynarodowych do udziału w referendum. _ Obserwatorów nie zapraszamy, lecz nikomu nie odmawiamy. Na razie nie ma zgłoszeń _ - powiedział Lagin.

Także samozwańczy _ ludowy gubernator _ obwodu ługańskiego Wałerij Bołotow zarządził przygotowania do referendum w obwodzie, również wyznaczonego na 11 maja. Z podpisanego przez niego dekretu wynika, że Bołotow wyznaczył przewodniczących miejscowej komisji wyborczej i ich zastępców. Bołotow powołał także komisję odpowiedzialną za przygotowanie kart do głosowania i ich przewóz w dniu plebiscytu do lokali wyborczych. Określone zostały także zasady informowania o referendum przez obwodowe media.

30 kwietnia wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy Andrij Mahera poinformował o zablokowaniu dostępu do bazy danych państwowego rejestru wyborców w 14 oddziałach - po siedem w obwodach donieckim i ługańskim. _ Z powodu ostatnich wydarzeń CKW była zmuszona zamknąć dostęp do bazy danych _ - powiedział. Przypomniał, że CKW Ukrainy przygotowuje wybory prezydenckie 25 maja.

Mahera podkreślił, że _ nie może być mowy o żadnym legalnym referendum w tak zwanej Donieckiej Republice, a referendum może być jedynie ogólnokrajowe lub lokalne _.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)