Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czarnym PR-em w kryptowaluty. NBP wydał ponad 90 tys. zł na negatywną kampanię na YouTube i na Facebooku

24
Podziel się

Kampania kosztowała91,2 tys. zł, a jej beneficjentami oprócz Google Ireland i Facebook Ireland była spółka Gamellon, zarządzająca siecią partnerska YouTube, której większościowy pakiet w październiku 2016 roku objął TVN.

Prezes NBP Adam Glapaiński
Prezes NBP Adam Glapaiński (Witold Rozbicki/REPORTER)
bDIxFajV

Ponad 90 tys. zł kosztowała negatywna kampania prowadzona w internecie, jaką zamówił Narodowy Bank Polski wraz Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. Pieniądze trafiły między innymi do sieci partnerskiej YouTube, która należy do TVN.
Wideo na YouTube o tytule "STRACIŁEM WSZYSTKIE PIENIĄDZE?!" przedstawiający w negatywnym świetle inwestycje w kryptowaluty, pojawił się 8 grudnia na kanale Marcina Dubiela. To popularny youtuber, który ma ponad 900 tys. subskrybentów.

Film, który ma już prawie pół miliona wyświetleń, oznaczony jest tagiem #uważajnakryptowaluty, który można skojarzyć z założoną przez NBP i KNF stroną uwazajnakryptowaluty.pl.

Jeden z użytkowników serwisu Wykop wysłał zapytanie do NBP o finansowane przez bank centralny kampanie na temat walut wirtualnych.

bDIxFajX

NBP odpowiedział pismem z 9 lutego i przyznał, że "zrealizował kampanię dotyczącą problematyki 'walut' wirtualnych w mediach społecznościowych.

Jak poinformowano, kampania kosztowała 91,2 tys. zł, a jej beneficjentami oprócz Google Ireland i Facebook Ireland była spółka Gamellon, zarządzająca siecią partnerska YouTube, której większościowy pakiet w październiku 2016 roku objął TVN.

Jak zwrócił uwagę serwis Spider's Web, film nie został w YouTube oznaczony jako "zawierający płatną promocję", w jego opisie nie ma także żadnych informacji, że jest częścią kampanii, za którą zapłacił NBP.

bDIxFakd

Zamówiony przez NBP materiał ukazał się także na kanale Planeta Faktów w YouTube.

Money.pl zwrócił się do NBP z pytaniem, dlaczego zdecydowano się na także formę kampanii. Rzecznik banku centralnego nie odbierał telefonu i w wiadomości tekstowej poprosił o mail. Do chwili publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Nie dostaliśmy odpowiedzi także od spółek TVN i Gamellon.

bDIxFaky
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
LLL
3 lata temu
Uwaga na TOTOLOTKA !!!!!!!!! Uwaga na ustawiane mecze !!!!!!!!!! Zamknąć Totalizator i wszystkie zakłady bukmacherskie !!! Uwaga na banki !!!!!
Tom
3 lata temu
Ale mam pytanie czy ktos na sile wciska te kryptowaluty? Czy tez jak w przypadku Amber Gold czy pracownicy chodzili po domach i zmuszali Polakow do inwestowania w zloto?! Kazdy powininien odpowiadac za swoje bledy. Tak jest w biznesie. Ryzyko jest zawsze! Mozna zarobic ale tez stracic. Ludzie zawsze chca zaeobic szybko pieniadze a potem placz ze ktos ich oszukal. A nikt nie nazeka i robi negatywnych kampani np. na ZUS to sa dopiero zlodzeje i oszusci!!!
Gerhard
3 lata temu
"Uważaj bo zarobisz" :) A banki same inwestują w kryptowaluty. Tylko chcą to zrobić przed zwykłymi kowalskimi...
bDIxFakz
Processor
3 lata temu
To że kryptowaluty są solą w oku banków (w tym NBP) nikogo nie powinno dziwić. Dlatego tylko ostatni frajer zwracał uwagę na to co o Bitcoinie mówią nam banksterzy. Inna sprawa to przyszłość kryptowalut - raczej nie wesoła, gdyż w przyszłości prawdziwe kryptowaluty będą zwalczane przez demokratyczne i socjalistyczne rządy bez cienia litości.
Markopolo
3 lata temu
Marne grosze. Cel: chcą osłabić, kupić, czekać na zwyżkę. Tu nie trzeba być geniuszem w tej sprawie.
...
Następna strona