Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Kryptowaluty muszą zostać rozliczone w PIT. Traderzy piszą do premiera

54
Podziel się:

Objęcie obowiązkiem odprowadzenia podatku od zakupu kryptowalut na giełdach może doprowadzić do zalewu urzędów skarbowych masą dokumentów.

Fundacja zrzeszająca traderów wzywa szefa polskiego rządu na pomoc
Fundacja zrzeszająca traderów wzywa szefa polskiego rządu na pomoc (Grzegorz Bukala/REPORTER)

Skarbówka zostanie zalana setkami tysięcy deklaracji, a wszyscy przedsiębiorcy i osoby fizyczne zajmujące się kryptowalutami i technologią blockchain na stałe opuszczą Polskę. Taki, zdaniem traderów, będzie skutek restrykcyjnej interpretacji prawa podatkowego Ministerstwa Finansów.

Z obrotu kryptowalutami typu bitcoin, litecoin czy ether trzeba się rozliczyć w PIT – przypomina Ministerstwo Finansów. ”Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że dochody uzyskane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach”, zawyrokował resort.

To najostrzejsza w całej Europie interpretacja prawa podatkowego dotycząca kryptowalut i technologii blockchain, uważa fundacja Trading Jam, która napisała w tej sprawie list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zobacz także: Bitcoin doprowadził do spadku cen złota i platyny?

Wzywa w nim szefa polskiego rządu ”o pomoc w uzyskaniu jasnego i korzystnego dla branży blockchain stanowiska w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych”. W obecnej formie skutki zarówno dla branży, jak i administracji publicznej mogą okazać się niezwykle niekorzystne.

Organizacja zrzeszająca ponad 20 tysięcy inwestorów i traderów, także z rynku kryptowalut, przekonuje, że aby takie firmy jak Googole czy Yahoo powstawały w kraju, a rewolucja technologiczna miała szansę się rozwijać potrzeba prostego i stabilnego prawa.

Tymczasem, ministerialny wpis, do którego się odnosi Fundacja: "Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC”, wskazuje, że to prawo nie jest w tym przypadku dla branży korzystne.

"Sprawia to, że handel kryptowalutami w Polsce stanie się nie tylko nieopłacalny, ale również niezwykle uciążliwy ze względu na to, że zakup jednej jednostki kryptowaluty może odbywać się poprzez realizację dziesiątek, setek, a nawet tysięcy pomniejszych transakcji, co w konsekwencji będzie pociągało za sobą konieczność wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym analogicznej ilości deklaracji PCC” – czytamy w liście Trading Jam do Morawieckiego.

Objęcie obowiązkiem odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych zakupu kryptowalut na giełdach może więc doprowadzić również do zalewu urzędów skarbowych masą dodatkowych dokumentów.

”W efekcie w całej Polsce urzędy skarbowe zostałyby zalane setkami tysięcy deklaracji, a wszyscy przedsiębiorcy i osoby fizyczne zajmujące się kryptowalutami i technologią blockchain na stałe opuściłyby Polskę z uwagi na tak restrykcyjną interpretację prawa podatkowego, która w takiej formie jest najostrzejsza w całej Europie” – przekonuje Jakub Mościcki dyrektor generalny Fundacji Trading Jam.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pit
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
Ryszard
6 lat temu
[QUOTE] że aby takie firmy jak Googole czy Yahoo powstawały w kraju, a rewolucja technologiczna miała szansę się rozwijać potrzeba prostego i stabilnego prawa. [/QUOTE] Aby takie firmy (i wszystkie inne) nie powstały tutaj to stworzono własnie takie prawo. Jak widać przestrzegane nad wyraz pilnie.
Nie o taką oj...
6 lat temu
Każdy trader wiedząc co nasz skorumpowany ,zacofany rząd przygotuje (w trosce o lud). Wyjechał by z Polski jak już większość młodych ludzi, kraj gdzie rodacy patrza jak okraść innych rodaków pod przykrywką prawa. Wstyd
RIP POLAND
6 lat temu
Inwestują miliardy $= , JP Morgan , Soros , spółki Rockefeller i inni. Holandia podatek max 2% , Niemcy 0% białoruś 0 % , nawet Rosja 13 % . A u nas ? KNF i Banki płaca z publicznych pieniędzy by spowolnić techn. postęp i zachować lichwiarski system bankowy. A może to strach przed blockchain - bo tutaj żadna łapówka już nie przejdzie ? Mamy nasz Belgrad . Chcę legalnie płacić podatki od dochodów bo wiem że cześć tych pieniędzy idzie na drogi , służbę zdrowia itp. Ale nie chcę żyć w kraju w którym jestem okradany. Krzyczą - Bitcoin to zło, bańka ..... Też tak myśłałem dopóki nie zagłębiłem się w temat. Bitcoin to " ojciec" blockchain - dzięki niemu rozwijają się technologie od SI , diagnostyki medycznej po transport , komunikację i wiele innych. Prawdą jest że z braku regulacji zdarzają się oszustwa ale patrząc na liczbę transakcji np w ICO to i tak liczba oszustw jest znikoma. Nie polecam nikomu inwestować w krypto , kto nie jest w temacie, bo każda inwestycja wymaga wiedzy, Kupując samochód- też go najpierw sprawdzasz!
Ad2017
6 lat temu
Artykuł nie pokazuje problemu. Problemem nie jest to że trzepa płacić podatki tylko to że trzepa zapłacić podatek PCC od każdej transakcji, nawet tej gdzie nie wychodzi się na plus. Bezsensem jest płacenie podatku od własnej straty.
Ben1234
6 lat temu
Ale chory kraj, jak pracujesz nie na czarno tylko uczciwie rozliczasz PIT to zabiorą Tobie Kwotę wolną od podatku, zniosą limity ZUS, i zabiorą 500+ hehehe. A tylu pracuje na czarno - nic nie płacą i jeszcze dostają sporo kasy.
...
Następna strona