Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kryptowaluty muszą zostać rozliczone w PIT. Traderzy piszą do premiera

Kryptowaluty muszą zostać rozliczone w PIT. Traderzy piszą do premiera

Fundacja zrzeszająca traderów wzywa szefa polskiego rządu na pomoc Fot. Grzegorz Bukala/REPORTER
Fundacja zrzeszająca traderów wzywa szefa polskiego rządu na pomoc
Skarbówka zostanie zalana setkami tysięcy deklaracji, a wszyscy przedsiębiorcy i osoby fizyczne zajmujące się kryptowalutami i technologią blockchain na stałe opuszczą Polskę. Taki, zdaniem traderów, będzie skutek restrykcyjnej interpretacji prawa podatkowego Ministerstwa Finansów.

Z obrotu kryptowalutami typu bitcoin, litecoin czy ether trzeba się rozliczyć w PIT – przypomina Ministerstwo Finansów. ”Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że dochody uzyskane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach”, zawyrokował resort.

To najostrzejsza w całej Europie interpretacja prawa podatkowego dotycząca kryptowalut i technologii blockchain, uważa fundacja Trading Jam, która napisała w tej sprawie list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego.

Bitcoin doprowadził do spadku cen złota i platyny?

 

 

Wzywa w nim szefa polskiego rządu ”o pomoc w uzyskaniu jasnego i korzystnego dla branży blockchain stanowiska w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych”. W obecnej formie skutki zarówno dla branży, jak i administracji publicznej mogą okazać się niezwykle niekorzystne.

Organizacja zrzeszająca ponad 20 tysięcy inwestorów i traderów, także z rynku kryptowalut, przekonuje, że aby takie firmy jak Googole czy Yahoo powstawały w kraju, a rewolucja technologiczna miała szansę się rozwijać potrzeba prostego i stabilnego prawa.

Tymczasem, ministerialny wpis, do którego się odnosi Fundacja: "Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC”, wskazuje, że to prawo nie jest w tym przypadku dla branży korzystne.

"Sprawia to, że handel kryptowalutami w Polsce stanie się nie tylko nieopłacalny, ale również niezwykle uciążliwy ze względu na to, że zakup jednej jednostki kryptowaluty może odbywać się poprzez realizację dziesiątek, setek, a nawet tysięcy pomniejszych transakcji, co w konsekwencji będzie pociągało za sobą konieczność wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym analogicznej ilości deklaracji PCC” – czytamy w liście Trading Jam do Morawieckiego.

Objęcie obowiązkiem odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych zakupu kryptowalut na giełdach może więc doprowadzić również do zalewu urzędów skarbowych masą dodatkowych dokumentów.

”W efekcie w całej Polsce urzędy skarbowe zostałyby zalane setkami tysięcy deklaracji, a wszyscy przedsiębiorcy i osoby fizyczne zajmujące się kryptowalutami i technologią blockchain na stałe opuściłyby Polskę z uwagi na tak restrykcyjną interpretację prawa podatkowego, która w takiej formie jest najostrzejsza w całej Europie” – przekonuje Jakub Mościcki dyrektor generalny Fundacji Trading Jam.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pit, podatki, bitcoin, krytowaluty
pit
Czytaj także
Polecane galerie
Ryszard
2018-04-09 16:43

że aby takie firmy jak Googole czy Yahoo powstawały w kraju, a rewolucja technologiczna miała szansę się rozwijać potrzeba prostego i stabilnego prawa.

Aby takie firmy (i wszystkie inne) nie powstały tutaj to stworzono własnie takie prawo. Jak widać przestrzegane nad wyraz pilnie.
Nie o taką ojczyzne walczył mój dziadek
2018-04-09 14:06
Każdy trader wiedząc co nasz skorumpowany ,zacofany rząd przygotuje (w trosce o lud).
Wyjechał by z Polski jak już większość młodych ludzi, kraj gdzie rodacy patrza jak okraść innych rodaków pod przykrywką prawa.
Wstyd
RIP POLAND
2018-04-09 09:02
Inwestują miliardy $= , JP Morgan , Soros , spółki Rockefeller i inni. Holandia podatek max 2% , Niemcy 0% białoruś 0 % , nawet Rosja 13 % . A u nas ? KNF i Banki płaca z publicznych pieniędzy by spowolnić techn. postęp i zachować lichwiarski system bankowy. A może to strach przed blockchain - bo tutaj żadna łapówka już nie przejdzie ? Mamy nasz Belgrad . Chcę legalnie płacić podatki od dochodów bo wiem że cześć tych pieniędzy idzie na drogi , służbę zdrowia itp. Ale nie chcę żyć w kraju w którym jestem okradany. Krzyczą - Bitcoin to zło, bańka ..... Też tak myśłałem dopóki nie zagłębiłem się w temat. Bitcoin to " ojciec" blockchain - dzięki niemu rozwijają się technologie od SI , diagnostyki medycznej po transport , komunikację i wiele innych. Prawdą jest że z braku regulacji zdarzają się oszustwa ale patrząc na liczbę transakcji np w ICO to i tak liczba oszustw jest znikoma. Nie polecam nikomu inwestować w krypto , kto nie jest w temacie, bo każda inwestycja wymaga wiedzy, Kupując samochód- też go najpierw sprawdzasz!
Pokaż wszystkie komentarze (54)