Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Agencja Standard & Poor's obniżyła rating Włoch

0
Podziel się:

Obecny rating jest tylko o jeden stopień powyżej tzw. poziomu śmieciowego.

Kryzys w strefie euro. Agencja Standard & Poor's obniżyła rating Włoch
(LaertesCTB/cc/Flickr)

Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła dziś rating Włoch z BBB do BBB-. Decyzję tę uzasadniono silnym wzrostem zadłużenia publicznego, któremu - jak podaje komunikat - towarzyszy stale słaby wzrost gospodarczy i niska konkurencyjność.

Obecny rating jest tylko o jeden stopień powyżej tzw. poziomu śmieciowego. Jednocześnie prognozę z negatywnej zamieniono na stabilną. Obniżenie ratingu przez jedną z największych agencji na świecie to cios dla rządu Matteo Renziego, który od chwili powołania w lutym przeprowadza, przy ogromnych trudnościach politycznych i sprzeciwie związków zawodowych, pierwsze gruntowne reformy. W ostatnich dniach parlament uchwalił reformę kodeksu pracy (Jobs Act), nowelizując poprzedni, obowiązujący od 40 lat. Jej celem jest ożywienie rynku pracy i stworzenie nowych miejsc, między innymi poprzez ulgi podatkowe i ułatwienia dla firm przyjmujących pracowników.

Przyjęto także zbiór przepisów pod nazwą Sblocca Italia (odblokować Włochy), by doprowadzić do dokończenia wielu wstrzymanych inwestycji w transporcie oraz budownictwie i rozpocząć nowe. Odnosząc się do tych reform, Standard & Poor's podkreśla w nocie: _ Przyjmujemy do wiadomości, że premier Renzi zrobił postęp wraz z uchwaleniem Jobs Act _. _ Ale - głosi raport - nie wierzymy, że przewidziane kroki zwiększą zatrudnienie w krótkim terminie _. Ponadto w komunikacie mowa jest o tym, że uchwalone dekrety być może zostaną _ złagodzone _ w związku z rosnącym sprzeciwem. Przypomina się, że rating Włoch według agencji Moody's to Baa2, a w ocenie Fitch to BBB+.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)