Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Krymie. Stany chcą na tym zarobić

0
Podziel się:

Amerykanie przyspieszają prace nad prawem umożliwiającym eksport gazu do Europy. Decyzja ta ma zmniejszyć uzależnienie sojuszników USA od Kremla - pisze New York Times.

Kryzys na Krymie. Stany chcą na tym zarobić
(AP/Fotolink/East News)

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Krym, Stany Zjednoczone chcą przyspieszyć eksport amerykańskiego gazu do Europy. Jak pisze dziennik _ New York Times _, decyzja ta ma zmniejszyć uzależnienie sojuszników USA od Kremla.

_ Kryzys na Krymie zapowiada nową erę amerykańskiej dyplomacji energetycznej _ - pisze _ New York Times _. Gazeta podkreśla, że w tej chwili Europa jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskich źródeł energii. Na przykład Ukraina importuje z Rosji 60 procent gazu naturalnego.

W ostatnich dniach amerykański Departament Stanu przyspieszył prace nad zniesieniem zakazu eksportu gazu naturalnego z USA. Propozycję tę wspierają republikanie oraz amerykańskie koncerny energetyczne takie jak ExxonMobil.

Jeszcze w 2007 roku Ameryka miała niedobory gazu naturalnego a George Bush rozważał import tego surowca z Rosji. Wydobyciu gazu z łupków, których Amerykanie mają bardzo dużo, diametralnie zmieniło sytuację. Obecnie USA produkują więcej energii we własnym kraju niż importują.

_ New York Times _ zauważa, że choć Rosja jest w tej chwili największym eksporterem gazu, to największym producentem tego surowca są Stany Zjednoczone. Amerykanie liczą na to, że eksport gazu zmieni układ sił w Europie i podważy wpływy Władimira Putina.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)