Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kryzys na Krymie. Stany chcą na tym zarobić

Kryzys na Krymie. Stany chcą na tym zarobić

Fot. AP/Fotolink/East News

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Krym, Stany Zjednoczone chcą przyspieszyć eksport amerykańskiego gazu do Europy. Jak pisze dziennik New York Times, decyzja ta ma zmniejszyć uzależnienie sojuszników USA od Kremla.

Kryzys na Krymie zapowiada nową erę amerykańskiej dyplomacji energetycznej - pisze New York Times. Gazeta podkreśla, że w tej chwili Europa jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskich źródeł energii. Na przykład Ukraina importuje z Rosji 60 procent gazu naturalnego.

W ostatnich dniach amerykański Departament Stanu przyspieszył prace nad zniesieniem zakazu eksportu gazu naturalnego z USA. Propozycję tę wspierają republikanie oraz amerykańskie koncerny energetyczne takie jak ExxonMobil.

Jeszcze w 2007 roku Ameryka miała niedobory gazu naturalnego a George Bush rozważał import tego surowca z Rosji. Wydobyciu gazu z łupków, których Amerykanie mają bardzo dużo, diametralnie zmieniło sytuację. Obecnie USA produkują więcej energii we własnym kraju niż importują.

New York Times zauważa, że choć Rosja jest w tej chwili największym eksporterem gazu, to największym producentem tego surowca są Stany Zjednoczone. Amerykanie liczą na to, że eksport gazu zmieni układ sił w Europie i podważy wpływy Władimira Putina.

Czytaj więcej w Money.pl

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2014-03-09 11:24
A to my moglibyśmy na tym zarobić, gdyby sprawa łupków od początku była dla nas priorytetową.
2014-03-06 20:28
Ten Pan na foto , Ubrał się w zielony zwism męski, prosty, by pokazać Europie, jaki to on proekologiczny, dość emisji CO2 , dość cywilizacji węglowej, tylko gaz łupkowy z USA, uchroni świat przed zatopieniem. Drogi Panie , dość polityki światowego żandarma i idiotycznych wojenek i topienia pieniędzy podatników, wtedy nie trzeba będzie robić za kraj surowcowy.
2014-03-06 19:03
Teraz już wiemy po co był ten szum z łupkami. Nasza klasa rządząca, podobnie postąpiła przed upadkiem poprzedniego ustroju - było Karlino, miał być u nas drugi Kuwejt, teraz poi się nas obietnicami drugiego Kataru, chyba w nosie. A w końcu jest też w tym interes wuja Sama, który ledwo przędzie, nie ma za co płacić armii urzędników, więc staje się krajem surowcowym, jak ponoć zacofana Rosja. Koncerny amerykańskie , aby rozpalić nadzieje na tani gaz , wykupiły koncesje na poszukiwania u nas gazu, a teraz chyłkiem się wycofują, ale w narodzie pozostało, że gaz łupkowy, jest tani jak barszcz, nic ,że z USA. Tylko, że to co tanie tam, u nas niekoniecznie i dochodzą niemałe koszty skroplenia i przewiezienia tegoż gazu przez Atlantyk. I tak to z tymi łupkami jest.