Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Ukrainie. NATO jest źle przygotowane na atak Rosji

0
Podziel się:

Raport zaleca wprowadzenie zmian w planach NATO, a w tym ustanowienie stałej obecności wojsk Sojuszu w krajach bałtyckich.

Kryzys na Ukrainie. NATO jest źle przygotowane na atak Rosji
(U.S. Air Force Master Sgt. Jerry Morrison/public domain)

Raport przygotowany przez wpływową komisję stwierdza, że przygotowanie NATO na odparcie ewentualnych zagrożeń _ pozostawia wiele do życzenia _ i Sojusz potrzebuje w tym zakresie _ radykalnej reformy _ - podaje BBC.

Brytyjscy deputowani podkreślają wprawdzie w dokumencie, że ryzyko konwencjonalnego ataku ze strony Rosji pozostaje niewielkie, ostrzegają jednak przed nowymi metodami prowadzenia wojny, jak cyberataki oraz wykorzystanie _ nieregularnych milicji _.

NATO poinformowało, że przestudiuje uważnie ustalenia komisji Izby Gmin.

Raport zaleca wprowadzenie zmian w planach NATO, a w tym ustanowienie stałej obecności wojsk Sojuszu w krajach bałtyckich; dodanie do artykułu 5 klauzuli dotyczących cyberataków oraz ataków nieregularnych milicji; _ dramatyczne _ udoskonalenie już istniejących sił szybkiego reagowania; przeprowadzanie manewrów wojskowych na dużą skalę, w których udział wezmą siły wszystkich państw członkowskich.

Komisja obrony konstatuje też, że problemem NATO może się okazać _ kolektywny brak woli politycznej, by podjąć skoordynowaną akcję mającą zniechęcić (Rosję) do ataku _.

Dodaje przy tym, że opinia publiczna może nie poprzeć użycia przez NATO wojsk, by wywiązać się z obietnic zawartych w artykule 5.

_ Natura rosyjskiej taktyki zmienia się szybko - obejmuje ona teraz cyberataki, wojnę informacyjną, wspieranie nieregularnych +grup separatystów+, łączenie oddziałów uzbrojonych cywili z rosyjskimi siłami specjalnymi, działającymi w mundurach bez oznaczeń _ - powiedział w rozmowie z BBC deputowany Rory Stewart z komisji obrony, były dyplomata i żołnierz, który wziął udział w kampaniach na Bałkanach, w Afganistanie i Iraku.

_ Tegoroczne wydarzenia na Ukrainie, które nastąpiły po cyberatakach na Estonię w 2007 roku i inwazji na Gruzję w 2008 roku, to sygnał alarmowy dla NATO _ - głosi raport.

Komisja Izby Gmin wezwała też brytyjski rząd do _ podjęcia inicjatywy _ podczas wrześniowego szczytu NATO, który odbędzie się w Walii.

W połowie lipca naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Philip Breedlove napisał w dzienniku _ Wall Street Journal _, że Sojusz musi przystosować się na odparcie nowego zagrożenia, gdyż Rosja działaniami na Ukrainie złamała budowane od lat zaufanie.

_ Trzeba powiedzieć wprost, że działania wojskowe Rosji w i wokół Ukrainy nie miały i nie mają teraz charakteru obronnego _ - napisał Breedlove.

Według niego NATO będzie miało okazję do przystosowania się do nowej strategii Rosji, przyjmując na szczycie w Walii długoterminowe zmiany w postawie i reagowaniu. _ Te zmiany będą wymagały pewnych inwestycji i odwrotu od wieloletniego zmniejszania wydatków obronnych, aby upewnić się, że solidne siły obrony powietrznej, lądowej i morskiej są w stanie szybko odpowiedzieć na pojawiające się XXI-wieczne zagrożenia bezpieczeństwa _ - podkreśla Breedlove.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)