Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Ukrainie wstrzymał negocjacje w sprawie ceny gazu

0
Podziel się:

Według ministra Bułgaria, całkowicie uzależniona od rosyjskich dostaw, wiązała duże nadzieje z negocjacjami z Gazpromem i liczyła na kolejną obniżkę.

Kryzys na Ukrainie wstrzymał negocjacje w sprawie ceny gazu
(ec.europa.eu)
bETtMylN

Kryzys na Ukrainie wstrzymał negocjacje Bułgarii w sprawie obniżki cen rosyjskiego gazu - powiedział dzisiaj szef resortu gospodarki i energetyki Dragomir Stojnew. Przestrzegł, że przerwa w dostawach może kosztować bułgarską gospodarkę 1 mld euro (na zdjęciu Rosen Plevneliev - prezydent Bułgarii).

Według ministra Bułgaria, całkowicie uzależniona od rosyjskich dostaw, wiązała duże nadzieje z negocjacjami z Gazpromem i liczyła na kolejną obniżkę. - _ Jako członek UE powinniśmy jednak się liczyć ze zmianą sytuacji _ - stwierdził.

Według ministra powtórka sytuacji z 2009 r., kiedy kraj został pozbawiony na kilka tygodni dostaw rosyjskiego gazu, może spowodować straty w wysokości 2 mld lewów (1 mld euro), w tym bezpośrednie straty w wysokości 900 mln lewów (450 mln euro). Na razie jednak nie ma oznak, że do takiej sytuacji może dojść - dodał, powołując się na informacje krajowego operatora gazowego Bułgartransgaz.

bETtMylP

Stojnew dodał, że Bułgaria powinna się liczyć także ze stratami w branży turystycznej. Turystyka, zapewniająca ok. 14 proc. PKB, jest nastawiona w dużym stopniu na Rosjan i Ukraińców. W 2013 r. Bułgarię odwiedziło ponad 600 tys. Rosjan i 300 tys. Ukraińców.

Minister poinformował, że powołana w styczniu w sprawie budowy 114-kilometrowego łącznika gazowego pomiędzy Bułgarią a Turcją grupa ekspertów obydwu krajów zakończyła pracę, przygotowując memorandum o rozpoczęciu prac. Zawiera ono wszystkie techniczne i finansowe parametry przyszłej inwestycji, zakłada też możliwość przyciągnięcia europejskich inwestorów.

Połączenie z tureckim systemem gazociągowym umożliwi Bułgarii otrzymanie gazu ziemnego z dostępnych dla Turcji źródeł m.in. z Iranu i Północnego Iraku. W styczniu 2013 r. Bułgaria podpisała umowę o dostawy w wysokości 1 mld m. sześc. rocznie azerskiego gazu ze złoża Szah Deniz w regionie Morza Kaspijskiego. Bez połączenia z tureckim systemem gazociągowym realizacja tej umowy byłaby niemożliwa.

bETtMymq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)