Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys na Węgrzech. Konieczne dlasze oszczędnosci

0
Podziel się:

Budapeszt naraził się międzynarodowym organizacjom, wprowadzając kontrowersyjne ustawy. Teraz uda im się porozumieć?

Kryzys na Węgrzech. Konieczne dlasze oszczędnosci
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaapelował dziś do Węgier, które chcą rozpocząć z nim negocjacje na temat zabezpieczenia finansowego, o wprowadzanie kolejnych oszczędności i położenie kresu interwencjonistycznej polityce gospodarczej.

_ - Pomimo osłabionych możliwości wzrostu konieczne jest zaostrzenie polityki budżetowej _ - napisał MFW w raporcie dotyczącym Węgier.

W opublikowanej dziś rozmowie z dziennikiem _ Wall Street Journal _ premier Węgier Viktor Orban powiedział, że liczy na to, iż do końca marca uda mu się osiągnąć porozumienie z MFW i UE. Węgry, które przeżywają poważne problemy gospodarcze, starają się uzyskać linię kredytową z MFW i UE o wartości 15-20 mld euro.

Budapeszt naraził się międzynarodowym organizacjom, wprowadzając kontrowersyjne ustawy, w tym na przykład reformę banku centralnego, która - według ekspertów - zaważy na jego niezależności. Ustawa ta odbiera bowiem szefowi banku centralnego prawo wyboru swoich zastępców oraz zwiększa liczbę członków Rady Monetarnej z siedmiu do dziewięciu, przy czym sześciu ma być mianowanych przez parlament.

Pomoc MFW oraz innych międzynarodowych organizacji _ mogłaby przyczynić się do złagodzenia skutków ograniczeń finansowych i poprawienia zaufania inwestorów _ - napisano w raporcie, zaznaczając, że nie będzie ona skuteczna, jeśli jednocześnie rząd nie będzie prowadził silnej polityki gospodarczej.

Fundusz za konieczną uznał _ restrukturyzację publicznych przedsiębiorstw transportowych, racjonalizację zatrudnienia w administracji publicznej, głównie samorządach, obniżenie podatków kryzysowych i zmianę podatku liniowego od dochodów _.

MFW skrytykował politykę Orbana, w tym _ interwencjonistyczne i wprowadzane ad hoc w zeszłym roku środki _, które zdaniem Funduszu zaważyły między innymi na wiarygodności węgierskiego rządu i doprowadziły do obniżenia ratingu kraju. Wśród nich MFW wymienił: wprowadzenie jednej stawki podatku dochodowego, która jest wpisana do konstytucji, a także _ kryzysowe _ podatki dla m.in. telekomunikacji, energetyki, a także kontrowersyjny podatek dla instytucji finansowych oraz przymusową nacjonalizację funduszy emerytalnych.

Więcej o sytuacji na Węgrzech czytaj w Money.pl
W Unii wrze. Jak daleko posunie się Orban? Konflikt między Brukselą a Budapesztem był przedmiotem gorącej debaty w PE.
"Boże błogosław Węgry", "Precz z okupacją" Przedstawiciele kilku prawicowych organizacji manifestowali solidarność z Węgrami i premierem Viktorem Orbanem.
Mięknie wobec MFW, bo liczy na nowy kredyt Premier Węgier jest gotów zrezygnować z zakwestionowanego przez MFW i UE planu połączenia węgierskiego banku narodowego (MNB) z nadzorem rynku finansowego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)